Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу.
Категорія
Лідерство
Дата

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу.

Останній «Кураж» відбудеться на київській ВДНГ у вихідні 16–17 жовтня. «Ми дозволимо собі все, що колись забороняли», – каже засновниця «Куражу» Олена Гудкова. Команда перетворить 19-й павільйон ВДНГ на парк атракціонів з оглядовим колесом, автодромом, зоряною барахолкою і швидкими весіллями.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

«Кураж» пережив карантин, скоротивши кількість планованих фестивалів більше ніж удвічі. Але у вересні 2021-го стало відомо: проєкт закривають. На місці павільйону «Куражу» на ВДНГ буде побудовано Президентський університет, навчання в якому має розпочатися в 2023 році. Альтернативною локації у фестивалю поки що немає.

Які плани у «Куражу» далі, як проєкт змінив фестивальну та благодійну сферу і чого навчив команду, Олена Гудкова розповіла в інтерв'ю Forbes.

Що сталося? Чому «Кураж» іде на паузу?

На місці нашого 19-го павільйону і в цьому районі ВДНГ планують будувати Президентський університет. У них великі амбітні плани. Наш павільйон потрапив у кластер, де відбуватиметься забудова – і це основна причина, чому ми зупиняємо тут діяльність.

Про плани звести Президентський університет на території нашого павільйону ми дізналися влітку 2021-го. Тоді вони не були підтверджені фінально. Напевно все стало зрозуміло на початку осені.

Варіант шукати інше приміщення – складний для нас. Формат, у якому ми існували на ВДНГ, був створений спеціально під це приміщення. 19-й павільйон перетворився на наш будинок, і такий самий фестиваль в іншому місці міг би стати лише жалюгідною копією. «Кураж» залежить від приміщення, ми вплітаємося в свою локацію. Тому на ВДНГ було настільки крутіше, ніж на арт-заводі «Платформа», де ми були одним із гостьових заходів. Щоб робити «Кураж» на новому місці, потрібна класна локація і повністю адаптований під неї формат.

Для формату, в якому «Кураж» існував, це фінал. Таким, яким він був тут, він вже не буде ніде. Можливо, одного разу ми повернемося в іншому форматі в іншому місці. Ми взяли паузу, щоб подумати про це. Але поспішати і робити щось в гарячці – не мій підхід.

Як ви самі почуваєтеся? Які емоції викликає закриття проєкту?

Мені зараз непросто, у мене подвійні відчуття. Кожен раз, коли я уявляю собі, як буду говорити останнє слово команді, як буду закривати майданчик, як до мене будуть підходити люди і дякувати за «Кураж», виникає почуття тривоги. Це складно, тому що «Кураж» – величезна частина мого життя.

Незважаючи на це, я розумію: ми в ідеальній ситуації, щоб закритися. Ми – улюбленці. Ми не вмираємо, бо нас розлюбили, ми змушені зробити цю паузу. Закриття проєкту відбувається на піку розвитку і любові до нас людей. І якби я уявляла собі, як ми вийдемо, хотіла б, щоб закінчення було таким. «Кураж» легендарно жив і легендарно йде.

Яким буде фінальний «Кураж»?

У нас грандіозні плани. Ностальгія і бажання круто відсвяткувати привели до того, що ми вирішили дозволити собі все, що колись забороняли. Буде все – за рамками будь-яких правил. Ми готуємо класичну вечірку на день народження з метафаном і зірками, сильно змінимо павільйон і вкладемо багато грошей у візуальний і музичний перформанс. У нас буде справжній Луна-парк з атракціонами і величезним оглядовим колесом.

Як еволюціонував проєкт від першого фестивалю до цього моменту?

«Кураж» почався сім років тому як барахолка The New Old, якою я займалася паралельно з основною роботою. По суті, барахолка була моїм хобі. З переїздом на арт-завод «Платформа» ми перетворилися на щомісячний міський захід. Це стало початком систематизації, побудови бізнес-процесів всередині великого підприємства і навчання зі створення заходів. На той момент я вже 12 років працювала в івентах, але «Кураж» змінив все і перевернув з ніг на голову.

На «Платформі» сталося кілька подій, які перетворили нас на дійсно масштабний івент: наприклад, приїзд Елтона Джона і виступ Децла. Ми стали емоційною олдскульною тусовкою. З арт-заводом «Платформа» у нас були гібридні відносини: вони дали нам можливість реалізовуватися, поки ми були стартап-івентом. Повноцінна підприємницька діяльність почалася вже з переїздом на ВДНГ. Тут ми постійно стикалися з факапами: то продірявився дах, то вода ллється звідусіль, то вибухнула труба.

За три роки в 19-му павільйоні ми пройшли шалену школу життя. Було б здорово відпрацювати щільніше, але пандемія все ж зіпсувала наші плани. Зараз нас сприймають як сімейну міську подюя з вечірками з самого ранку. Це – формат, який подобався нам як команді і який ми вирішили впровадити в життя сімей. В якийсь момент, опинившись торік на «Куражі» з сином, я зрозуміла, що не хочу тусуватися без нього. Тому ми освоїли денні вечірки з електронною музикою – до того, як вони почали з'являтися на інших заходах.

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі /Фото 1

Проєкт «Будь будь-яким» приніс золоту перемогу в Effie.

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі /Фото 2

«Кураж» на ВДНГ.

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі /Фото 3

«Кураж» на ВДНГ.

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі /Фото 4

«Кураж» на ВДНГ.

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі /Фото 5

«Кураж» на ВДНГ.

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі /Фото 6

«Кураж» на ВДНГ.

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі /Фото 7

«Кураж» на ВДНГ.

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі /Фото 8

«Кураж» на ВДНГ.

з особистого архіву

Олена Гудкова (зліва) побудувала проєкт «Кураж» Фото з особистого архіву

Попередній слайд
Наступний слайд

Кураж асоціюють з філософією «Будь будь-яким». Як вона з'явилася і сформувалася?

Наприкінці 2015 року я поїхала на Балі і побачила в ресторані сім'ю з хлопчиком з інвалідністю. Він був красиво одягнений і їв разом зі своїми рідними. Ніхто цього не соромився і не дивувався. Я подумала: «Чому такого немає в моїй країні?» Мені хотілося створити класний модний захід, куди ходили б усе, в тому числі і люди з інвалідністю. Тому з лютого 2016 року вхід на «Кураж» для них став безкоштовним.

На початку 2016 року ми виграли місце в КАМА на реалізацію комунікаційної стратегії. Кілька груп студентів запропонували ідеї щодо нашого брифу. Серед них було багато крутих, і одна з них – слоган «Будь будь-яким». Ніхто ще не описував нашу основну ідею так коротко, чітко і зрозуміло. Мені здається, навколо цієї фрази сформувалося ціле співтовариство.

Що ви зробили першими у фестивальній сфері? Які тренди запустив «Кураж»?

60–70% нашої авдиторії приходить до нас постійно, раз на місяць, щоб провести час разом. Ми перетворили захід на співтовариство. Сама форма існування і функціонування івенту мені теж здається інноваційною.

Мені б хотілося вірити, що ми першими зробили мультигостьовий захід. Зазвичай івенти діляться на категорії: заходи для мам з дітьми, для тусовщиків, для спортсменів, для дітей, для літніх людей. Ми створили один захід, де круто різним людям. Зробили безкоштовним вхід для вагітних, пенсіонерів, ветеранів АТО, людей з інвалідністю та дітей, щоб мотивувати їх приходити і тусуватися. Ми задали глобальний тренд інклюзивності та доступності. Наш захід – для всіх.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Проєкт «Будь будь-яким» приніс золоту перемогу в Effie. Ми стали першим не рекламним агентством, яке його отримало, і ця філософія стала фундаментальною для «Куражу». Нам довіряють дуже різні люди. Свобода бути собою, можливість не соромитися, розуміння, що тебе не засудять – головна зміна. Яка наша авдиторія, хто наше обличчя? Неможливо зрозуміти. У нас тут пенсіонери з фонду «Життєлюб», Гарік Корогодський, мами з немовлятами, хлопці з інвалідністю, хіпстери, травесті-діви. Всі приходять сюди, щоб ні на кого не звертати уваги. Немає ніякого фільтра на кшталт: «Я туди не піду, там усі занадто модні». Ідеш на «Кураж»? То приходь хоч у сміттєвому пакеті.

Нещодавно я провела опитування «Що для вас «Кураж». Люди відповідали, що тут вони відчувають себе живими і вільними. Писали, що можуть надіти на «Кураж» своє саме ідіотське вбрання і отримати мільярд компліментів. Бути причетною до цього дуже важливо.

Важлива частина «Куражу» – благодійна складова. Як вона влаштована?

Ми зробили благодійність модною. «Кураж» був благодійним з першої барахолки The New Old на Воздвиженці. Віддаючи весь заробіток на благодійність, за рік ми зібрали більше мільйона гривень. Коли чоловік порадив мені зробити барахолку повноцінною роботою, я боялася, що це здасться обманом. Це могло б виглядати так, ніби я спочатку піднялася на благодійності, а потім почала просити гроші за квитки. Тому перехід у системну благодійність став для мене питанням особистої репутації.

Олена Гудкова побудувала проєкт «Кураж», який змінив фестивальну та благодійну сферу. Він іде на паузу. Які уроки винесла Гудкова і що буде далі /Фото 9

Коли чоловік порадив мені зробити барахолку повноцінною роботою, я боялася, що це здасться обманом. Це могло б виглядати так, ніби я спочатку піднялася на благодійності, а потім почала просити гроші за квитки. Тому перехід у системну благодійність став для мене питанням особистої репутації.

На «Куражі» ми віддаємо гроші на благодійні проєкти з прибутку. Найбільша сума, яку зібрали за рік – близько 3 млн гривень. У нас залишилася одна благодійна барахолка на рік, і з кожного «Куражу» ми виплачуємо ще частину. Вона різна з року в рік залежно від прибутку: змінюються зовнішні умови, вартість оренди, модель бізнесу, і зафіксувати одну частину було складно. Ми не змогли б завжди віддавати, наприклад, 50%, почали б тонути. Зараз, у непрості фінансові часи, ми продовжуємо благодійні ініціативи і в 2021-му зібрали вже майже мільйон.

Цього року ми підтримуємо ментальне здоров'я і паралельно запустили проєкт Opportunity Corner в колаборації з Ксенією Шнайдер. Ми хотіли зібрати 250 тисяч на обладнання для Київського професійного коледжу прикладних наук. Понад 60 років там навчають людей з порушеннями слуху. У них встановлено обладнання з 50-х років, на ньому неможливо працювати. Зібрати в рамках проєкту повну суму не вийшло. У підсумку «Кураж» просто виплатив всю суму з прибутку і вийшов у нуль. Для нас благодійність – справа честі.

Як «Кураж» змінив вас в особистісному і в професійному плані?

Головний результат «Куражу» і роботи на «Куражі» – я не боюся його закриття. Навички, яких я набула, настільки цінні, що я можу прийти на будь-яке підприємство і налаштувати там процеси. Мені це дається легко.

Я завжди була хорошим організатором заходів, але зараз можу створити будь-яку команду і керувати великою кількістю процесів. Мій фокус – кризовий менеджмент, тому що «Кураж» – одна суцільна криза. Завжди відбувається щось таке, що потрібно вирулювати, і на вирулювання у тебе є місяць. Я пройшла серйозну школу як підприємець і навчилася відрізняти підробку від оригіналу в плані професіоналів.

Раніше я була людиною на високому адреналіні, не прощала помилок ні собі, ні іншим. Була на постійних нервах і прагнула вичавити все по максимуму. За останні два роки я здобула впевненість у собі як у професіоналові і зрозуміла: все моє буде моїм, а до промахів треба ставитися легше. Стрімкий перфекціонізм робить з тебе хвору, нервову, смикану людину, з якою страшно і небезпечно поруч перебувати. Я бачила це в собі і в інших людях.

Я створила приголомшливу команду. Це мої діти, яких я за руку проводила через різні ситуації і проблеми. Зараз вони видають такі результати, що в операційних завданнях мені більше робити нічого. А найбільша винагорода – люди, з якими я стикнулася завдяки нашим ідеї, фокусу і місії. Я познайомилася з найкращими людьми міста, країни та світу.

з особистого архіву

В якийсь момент, опинившись торік на «Куражі» з сином, я зрозуміла, що не хочу тусуватися без нього. Тому ми освоїли денні вечірки з електронною музикою – до того, як вони почали з'являтися на інших заходах. Фото з особистого архіву

Що буде далі з «Куражем» і з командою? Чи є вже якісь плани?

Мені часто пишуть і пропонують зробити «Кураж» у Казахстані, Киргизстані, Білорусі, Росії, США. Я не хочу. «Кураж» – мої звички, які стали філософією команди. Мені важливо, щоб співробітники збігалися зі мною за цінностями. Щоб зібрати таких людей поруч, має пройти час. Я не працюю аби з ким. У мене не вийде просто приїхати в іншу країну і зробити захід разом з івент-агентством. А якщо чуваки плюються? Якщо вони гомофоби? Ми одного разу відмовилися співпрацювати з крутими в своїй сфері хлопцями, тому що по їх соцмережах зрозуміли, що вони гомофоби.

Чим складніша ситуація, тим більше потрібно розслабитися. Зараз я відчуваю себе, як дитина в магазині іграшок, якій кажуть: «Вибирай що завгодно». Це дуже складно! Варіантів розвитку «Куражу» багато: нове приміщення, нова локація, один великий фестиваль на рік, з цією командою або з іншою. Я йду за хороших обставин, у дружніх відносинах з усіма і бажаю удачі ВДНГ і всім, хто буде тут після нас. Я не вважаю, що нас підставили. Все йде своєю чергою і відбувається так, як повинно.

Прийшов час для переосмислення. Ми виросли, нам тут вже затісно, ми хочемо нового масштабу і нових смислів. Для мене ключовою буде свобода. Я навряд чи ввійду в партнерство або перетворю «Кураж» на гостьовий захід. Хочу розслабитися, відпустити все і подивитися осторонь. У мене призначено понад 50 зустрічей з різними людьми, чия думка для мене важлива. Я в пошуку ідеальних приміщень, людей і формату. Мені важливо або зробити щось «понад», або не робити взагалі. У мене немає дедлайну – думаю, пауза тривалістю в рік нічого не змінить у ставленні до нас. На такий термін перерви я і розраховую. Року або півроку мені повинно вистачити, щоб зрозуміти, чого я хочу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні