Як обрости здоровими звичками. Особистий досвід IT-підприємця Володимира Многолєтнього /Олександр Чекменьов
Категорія
Життя
Дата

Як обрости здоровими звичками. Особистий досвід IT-підприємця Володимира Многолєтнього

Олександр Чекменьов

Засновник і CEO IT-компанії Генезис Володимир Многолєтній, 37, удосконалює стиль життя останні 12 років. Він не женеться за рекордами. Його мета – бути ефективним у роботі і добре почуватися. 

Що допомагає українському бізнесу відштовхнутися від дна? 22 березня на «Саміті експортерів» від Forbes топкомпанії поділяться інструментами та прогнозами з розвитку експорту. Спікери з «Метінвест», Kernel, Nemiroff, «Біосфери» та інших. Купуйте квитки за посиланням.

Перш ніж обрати ідеальну подушку, Многолєтній перепробував десяток варіантів. Так само він вибирав матрац, маску і трекер для сну. Нещодавно CEO Genesis купив за $400 обтяжену ковдру завважки 20 кг. Не підійшла. «Шкода, звичайно, коли так трапляється, – каже бізнесмен. – Але якби вона поліпшила сон усього на відсоток, це було б круто. Я б купив іще п’ять». 

Кожну нову звичку, гаджет і графік Многолєтній тестує. Скрупульозність дає свої плоди: він ніколи не почувався так добре, як тепер. А головне – у нього достатньо енергії та сил, аби займатися бізнесом. 

Ось що він розповів Forbes про свій досвід (пряму мову скорочено і відкориговано для зрозумілості).

Підприємництво – тяжка робота. У ній багато проблем і стресу. Якщо це не контролювати, людина не зможе працювати ефективно більше ніж п’ять років. Для мене здорові звички – насамперед те, що дає змогу займатися справою та менше вигорати. Я називаю це «амортизацією». Хоча, напевно, більш правильне визначення – «спорт без фанатизму».

Мій ідеальний план — бодай до 50 років системно займатися підприємництвом і не збожеволіти дорогою. Коли я вперше над цим задумався, почав аналізувати: які речі додають мені енергії, а які її забирають? Потрібні і ті й інші, але між ними має бути баланс. Я вирішив обрости звичками, які насичують енергією і дозволяють почуватися краще. 

Свого часу я пройшов етап біохакінгу, їв по 80 пігулок на день. Нині я розумію: це абсолютна нісенітниця. Я витратив на це багато часу, але в підсумку побачив, що мої показники крові ніяк не змінилися. Витрати, закладені у біохакінг, виявилися марними. Краще віддати $100 на правильні їжу, тренування і відпочинок, ніж на купу пігулок. Щоправда, я досі приймаю вітамін D, риб'ячий жир та курс полівітамінів раз на 3 місяці. 

Щоб нормально жити і займатися бізнесом, потрібні прості речі: правильно харчуватися, займатися спортом і гарно спати. Свого часу я зустрічався в форматі менторства з рядом підприємців і питав: чи є якась фантастична пігулка, що дозволяє більше працювати та веселіше жити? На жаль, людство її не винайшло.

Тренуватися, щоб відпочити

В школі я не був дуже спортивною дитиною. Я сильно комплексував. Під час роботи в банку «Ренесанс» я важив 105–110 кг. Приблизно тоді, коли я заснував Генезис, почав активно займатися спортом. Це не пов’язані між собою події – просто в графіку з’явився час на тренування. Хоча працював в Генезисі я більше, ніж в банку. 

Попервах мої заняття спортом не стосувалися амортизації. Я закривав дитячі гештальти. Бігав марафони, брав участь у Ironman 70.3, підкорював Кіліманджаро, Кенію та Уайна-Потосі, перепливав Босфор. Переважно я робив це, щоб закрити дитячі комплекси. Виходити на старт марафона в Нью-Йорку – круте відчуття.  

Поступово я помітив, що важкі тренування не додають енергії, а забирають її. Після 150 км на велосипеді потрібно було приходити до тями кілька днів. Це стало проблемою. Я довго її розв’язував – мені не хотілося втрачати напрацьовану базу. Щоб перейти до спорту як лайфстайлу, довелося докласти зусиль. 

Нині моя вага – 85 кг при зрості 182 см. У мене п’ять тренувань на тиждень. Три заняття у будні – силові, високоінтервальне тренування і біг на 7–8 км. На вихідних – силова і забіг на 12-15 км.

Біг – чиста медитація. Це спорт для голови та ментальної сфери. Тренажерний зал – для тіла. Я додав його років зо три тому. Це, мабуть, чи не найголовніше, що я зробив у своїй спортивній рутині. Я їздив на Ironman 70.3 на Майорці в кемп відомого тренера з триатлону Девід Ворден. Від нього я вперше почув, що хлопці, які готуються до триатлону і не ходять у качалку, роблять, на його думку, найбільшу помилку в кар’єрі триатлета. Такі тренування дають тілу найбільше з погляду тонусу. З 40 років силові обов’язкові.

Тренуюся я зазвичай удень. Працюю чотири-п’ять годин, потім займаюся спортом 30-40 хвилин і працюю ще стільки ж. Статистично я переконався: це підтримує енергію на достатньому рівні впродовж дня. 

Спортивний графік я вибудовував кілька років. Коли починав, перепробував усі схеми тренувань. Я не розумів, що мені підходить, і робив дикі речі. Прилітав у Баку і біг 21 км об 11-й вечора після декількох зустрічей. Або о другій ночі робив забіг на 24 км. Нинішній графік у підсумку виявився правильним.

Я багато тренуюсь. Але я не спортсмен. Я займаюся не для фізичних результатів, а для того, щоб прокидатися відпочилим і добре почуватися. Спорт – важлива частина життя, але це – додаток до бізнесу.

A/B-тестування й оптимізація звичок 

Сон я оптимізував нормально. Витратив на це пристойно грошей і часу. Як і в IT-індустрії, для мене прийнятною є проста зрозуміла річ – A/B-тестування. Проводив його, наприклад, на подушках. Купив 10 штук і вибирав, на якій зручно спати. Потім було тестування ковдр – перепробував сім чи вісім.

Якби я одразу розумів, як налагодити сон, із радістю відмовився б від етапу тестів. Але так не вийшло, адже я відлагоджував те, що працює для мене.

Логіка А/В тестів дуже проста. Ми спимо третину життя. І коли щось може зробити сон ефективнішим хоча б на пів відсотка, впродовж життя це окупиться 1000 разів. Те ж стосується інших звичок.

Я сплю у дуже холодній кімнаті. Це, мабуть, одна з найкращих моїх звичок. Завжди сплю в масці. Їх теж протестував багато, понад 20. Врешті-решт знайшов ідеальну за $5. Я купив штук 50 – має вистачити на наступні 10 років. 

На ніч я вдягаю навушники для сна Bose Sleep. Перші пів години грає музика, потім вмикається функція шумозаглушування. І кільце Oura – єдиний, на мій погляд, трекер сну, який працює. Після етапу тестів це все коштує небагато. У мене немає жодного гаджета для сну, який коштував би дорожче як $200.

Після того, як я оптимізував сон, краще запрацювала голова і поліпшився фізичний стан. Не висипатись або спати по 6 годин – гірша порада для підприємця та шлях до великої кризи.

Моє основне правило в харчуванні – їсти менше і робити акцент на рослинну їжу. Я радикально змінив раціон два роки тому. Насамперед відмовився від цукру. Практично повністю: я їм фрукти, дозволяю собі шматочок шоколаду ввечері і раз на місяць, коли випадає складний день, можу з’їсти десерт. 

Відвикнути від цукру було складніше за все. Мені допомогла чудова книга «Тепер я їм усе, що хочу! Система харчування Давида Яна» про те, як відмовитися від солодкого.

Я додав у меню багато салатів зі свіжих овочів. Мій типовий обід і вечеря – суп або невеликий шматок риби і салат із зеленню.

Мені все одно, скільки я проживу. Бажано – понад 70 років. Для мене головне – не тривалість, а якість життя. Пам’ятаєте, у Свіфта в «Подорожі Гуллівера» були безсмертні, які не тямили та розпадались на шматки. Це не те, чого я хотів би.

Мій основний KPI – почуватися добре. Від 80% всіх змін я бачу позитивну динаміку, а у 20% немає великої шкоди.Зараз я почуваюся краще, ніж будь-коли раніше. Навіть коли я був студентом. Це класне відчуття. Воно багато додає до якості життя.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні