Коли Чейз Каліш дістався до бортика басейну у індивідуальному запливі на 400 метрів 24-го липня, на цілий корпус обігнавши найближчого суперника, він приніс Сполученим Штатам першу золоту медаль на Олімпіаді у Токіо. Американці на цьому не зупинилися, закінчивши свою боротьбу в останній день Ігор срібною медаллю у боксі у суперлегкій вазі, яку приніс Річард Торрес молодший. У загальному заліку США із 113 медалями посіла перше місце – у Китаю, який посів друге місце, на 25 медалей менше.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Вражаючий результат – четвертий найкращий результат для Штатів за їхню 125-річну історію участі у Літніх Олімпійських іграх. Американські спортсмени виклалися на повну, від пʼяти золотих медалей плавця Калеба Дрессела до зворушливого повернення Сімони Байлс на колоду і епічного поєдинку між Сідні Маклафлін і Далілою Мухаммед у забігу на 400 метрів із перешкодами. За кожну із цих медалей Олімпійський і Параолімпійський комітет (ОПК) США пообіцяв заплатити спортсменам щедрі бонуси: $37 500 за золото, $22 500 срібло і $15 000 за бронзу.
Загалом, ОПК США роздасть $7,84 млн завдяки тому, що американські спортсмени так часто піднімалися на пʼєдестал. Варто зазначити, що спортсмени отримають однакові бонуси незалежно від того, отримали вони медаль у індивідуальному чи командному змаганні. Наприклад, кожен з восьми плавців, які змагалися у чоловічій естафеті 4x100 метрів у кваліфікаційному і фінальному раунді отримає по $37 500 за перемогу, а 22 учасниці команди американської збірної з футболу отримають по $15 000 кожна за своє третє місце.
І це на додачу до фінансової допомоги у формі стипендій на тренування і медичного страхування. (Спокійно, платники податків: комітет усі ці гроші бере не з державних фондів, а з продажів прав на трансляції і спонсорство, а також із пожертв у благодійний фонд Team USA Fund.)
В той час як деякі країни – Британія, Нова Зеландія, Норвегія і Швеція серед них – не платять ані копійки своїм Олімпійським медалістам, багато інших країн це робить. Наприклад, в Австралії, Канаді і Франції існують потужні Олімпійські програми. Деякі менші країни пропонують значно більші бонуси: Сингапур готовий віддати золотим медалістам приблизно $738 000, а Малайзія пропонує одноразову виплату $237 000 плюс пожиттєві щомісячні виплати. Але ці країни зазвичай виграють небагато медалей, якщо взагалі виграють, тому їм не доводиться занадто багато витрачати.
Китай не оприлюднював суми, які збирається виплачувати своїм медалістам, ще з Олімпіади у Пекіні 2008-го, коли виплатив своїм золотим медалістам по $51 000. Деякі повідомлення дозволяють припустити, що зараз він пропонує менше, але з урахуванням того, що у нього більше золотих медалей і медалей загалом, ніж у будь-якої іншої країні, окрім США, цілком ймовірно, що Китай платив більше, ніж багато інших країн. Росія, яка зайняла третє місце за загальною кількістю медалей, також не відповіла на прохання прокоментувати грошові нагороди своїм спортсменам.
Ось 13 країн і територій, які у загальному підрахунку виплатить семизначні суми Олімпійцям – серед них одна країна, чий рахунок буде більшим, ніж у США.
Італія
Загальний перелік медалей у Токіо: 10 золотих, 10 срібних, 20 бронзових
Загальна сума виплат: $9,07 млн
Враховуючи її успіх на Олімпіадах – не менше 27 медалей на Літніх Олімпійських іграх з 1992 року, – Італія пропонує особливо щедрі бонуси: згідно із суботнім курсом валют, країна дає близько $212 000 за золото, $106 000 за срібло і $71 000 за бронзу. Італія із 40 медалями закінчила на сьомому місці за кількістю нагород. Це стало рекордом для країни, а допоміг їй у цьому Ламонт Марселл Джейкобс, який привезе додому золоті медалі за забіг на 100 метрів і за естафету 4x100 метрів.
США
Загальний перелік медалей у Токіо: 39 золотих, 41 срібна, 33 бронзові
Загальна сума виплат: $7,84 млн
Американським спортсменом із найбільшою кількістю медалей – пʼять золотих – став Калеб Дрессел, але найдорожче Олімпійському і Параолімпійському комітету США обійдеться бейсбольна команда. В той час як у загальному заліку срібло американської бейсбольної команди рахується як одна медаль, ОПК США усіх спортсменів нагороджує однаково незалежно від того, вибороли вони медаль індивідуально чи у команді. 24 гравці, які потрапили у заявку команди, принесли одну медаль, але на них піде $540 000.
Франція
Загальний перелік медалей у Токіо: 10 золотих, 12 срібних, 11 бронзових
Загальна сума виплат: $6,51 млн
Франція їде з Токіо із 33 медалями, що є найменшим для неї результатом у Літній Олімпіаді з 1992-го, коли вона виграла 29 медалей. Та для спортсменів, таких як Кларісс Агбеньєну, дворазової золотої медалістки у дзюдо, все складається як ніколи добре, адже за кожну медаль вона отримає близько $76 000. Жіноча команда із гандболу закінчила Ігри із медалями найвищої проби у неділю, за день після того, як французька чоловіча команда з гандболу забрала свої золоті медалі.
Угорщина
Загальний перелік медалей у Токіо: 6 золотих, 7 срібних, 7 бронзових
Загальна сума виплат: $5,64 млн
Угорщина виграла медалі у десяти видах спорту, від веслування на каное до боротьби і фехтування, але саме на водне поле піде найбільше виплат, адже чоловічі і жіночі команди Угорщини вибороли бронзу. Членам команд платять стільки ж, скільки і спортсменам в індивідуальних змаганнях, тому обидві команди водного поло разом заробили $2,46 млн.
Тайвань
Загальний перелік медалей у Токіо: 2 золоті, 4 срібні, 6 бронзових
Загальна сума виплат: $4,92 млн
Тайвань, який на Олімпіаді виступає під офіційною назвою «Китайський Тайбей», пропонує своїм медалістам майже безпрецедентні винагороди: близько $719 000 за золото, $252 000 за срібло і $180 000 зі бронзу. На Іграх у Токіо острів заробив 12 медалей, що вдвічі більше, ніж рекорд 2000-го і його повторення у 2004-му – тоді Тайвань завоював по пʼять медалей.
Японія
Загальний перелік медалей у Токіо: 27 золотих, 14 срібних, 17 бронзових
Загальна сума виплат: $4,03 млн
Країни-господарки Ігор зазвичай заробляють більше медалей у порівнянні із попередніми Іграми і Японія не виняток: цього року країна завоювала 58 медалей, що на 17 більше, ніж на попередній найкращій для неї Олімпіаді у 2016-му. (Останнього разу, коли Олімпійські ігри проводилися у Токіо, 1964 рік, Японія здобула 29 медалей, що стало третім найкращим результатом тих Ігор.)
Національний Олімпійський комітет платить близько $45 000 золотим медалістам, але бейсбольній команді пощастить ще більше: повідомляють, що кожен гравець команди за своє золото отримає ще таку ж суму від бізнесового підрозділу національної бейсбольної команди. (Ці додаткові бонуси не враховувалися у підрахунку загальної кількості виплат.)
Іспанія
Загальний перелік медалей у Токіо: 3 золоті, 8 срібних, 6 бронзових
Загальна сума виплат: $2,55 млн
Олімпійський комітет Іспанії за золоті медалі у індивідуальних змаганнях дає близько $110 000, за срібні – $56 000 і за бронзові – $35 000; медалісти командних змагань отримують менші суми. У Сандри Санчес був особливий момент у Токіо, адже вона завоювала перше в історії Олімпійських ігор золото у жіночому карате – ката (карате дебютувало на цій Олімпіаді).
Туреччина
Загальний перелік медалей у Токіо: 2 золоті, 2 срібні, 9 бронзових
Загальна сума виплат: $2,26 млн
Туреччина платить своїм медалістам золотом республіки, що дорівнює близько $380 000 за індивідуальне золото, $230 000 за індивідуальне срібло, $115 0000 за індивідуальну бронзу, а у випадку командних змагань кожен спортсмен команди отримає половину вищезазначеної суми за відповідну медаль. Країна виборола дві золоті медалі у Токіо – Мете Газоз виграв у чоловічій стрільбі з луку, а Бусеназ Сюрменелі перемогла у жіночому боксі, – але виплати за девʼять бронзових медалей склали більшу частину загальної суми винагород у $2,26 млн.
Сербія
Загальний перелік медалей у Токіо: 3 золоті, 1 срібна, 5 бронзових
Загальна сума виплат: $2,01 млн
На останньому змаганні у Токіо сербська команда чоловічого водного поло вирвала перемогу у греків у фіналі у неділю і саме через неї Сербія потрапила у цей список. Сербія платить однакові винагороди індивідуальним і командним спортсменам, а це означає, що кожен з 13 гравців у поло забере додому близько $71 000, або понад $900 000 у сумі.
Гонконг
Загальний перелік медалей у Токіо: 1 золота, 2 срібні, 3 бронзові
Загальна сума виплат: $1,93 млн
Технічно, Гонконг – це спеціальний адміністративний регіон, а не країна, але він виступає на Олімпіадах під власним прапором окремо від Китаю. Коли фехтувальник Чхьон Кха Лонг переміг у змаганнях на рапірах, то подарував місту другу золоту медаль в історії Гонконгу. Місцевий уряд за це нагородить спортсмена бонусом у $643 000.
Австралія
Загальний перелік медалей у Токіо: 17 золотих, 7 срібних, 22 бронзові
Загальна сума виплат: $1,05 млн
Призові виплати Олімпійського комітету Австралії одні із найнижчих серед тих країн, які їх виплачують, – від приблизно $7,000 за бронзу до близько $15 000 за золото. Цікаво те, що сума винагороди не помножується на кількість виграних медалей. Але це не завадило країні показати чудовий результат, закінчивши Ігри в Токіо на шостому місці за кількість медалей. 17 золотих медалей Австралії стали рекордом у Олімпійській історії країни з часу її виступу на Олімпійських іграх у Афінах у 2004-му. Плавчиня Емма Маккеон завоювала чотири золоті і три бронзові медалі – із Токіо таку кількість медалей не привіз додому жоден інший спортсмен.
Індонезія
Загальний перелік медалей у Токіо: 1 золота, 1 срібна, 3 бронзові
Загальна сума виплат: $1,04 млн
Міністерство молоді та спорту Індонезії пропонує щедрі винагороди, приблизно $346 000 за золоту медаль, але лише дві спортсменки – Ґрейся Полії і Апріяні Рахаю, команда з бадмінтону, – отримали найвищі винагороди у Токіо. Ця перемога також дасть їм можливість отримувати щомісячні виплати від держави у сумі близько $1400 до кінця життя, а уряд і місцеві бізнес-лідери презентують їм й інші подарунки.
Канада
Загальний перелік медалей у Токіо: 7 золотих, 6 срібних, 11 бронзових
Загальна сума виплат: $1 млн
Національний Олімпійський комітет нагороджує кожного медаліста сумою від $8 000 до близько $16 000 із власного фонду Athlete Excellence Fund. Певно жодна інша медаль не стала такою несподіванкою, як золото у жіночому футболі: Канада, яка засмутила американок у півфіналі, у фіналі здобула драматичну перемогу над потужними шведками. 22 футболістки разом отримають $350 000.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.