Категорія
Новини
Дата

«Газпром» цього року може втратити третину експорту газу до Європи – Reuters

Експорт «Газпрому» в Європу може скоротитися приблизно на третину цього року через війну в Україні, конкуренцію зі скрапленим природним газом та плани переходу РФ на розрахунки в рублях. Про це йдеться в статті Reuters.

Forbes Ukraine виповнюється три роки. До Дня народження ми проведемо YouTube-стрім "За лаштунками редакції" де розкажемо, як працює Forbes. Стрім відбудеться 30 березня о 19:00. Подивитись його можна за цим посиланням

Ключові факти

  • «На Росію припадає близько 40% європейських поставок газу, але Захід після початку вторгнення РФ в Україну намагається відучити себе від російських енергетичних потоків. За словами аналітиків, плани стягнути плату за продаж газу «недружнім» країнам у рублях також підірвали перспективи експорту російського газу, оскільки Європа наголосила, що це було «шантажом» і майже одноголосно відмовилася виконувати», — пише агентство.
  • Сергій Капітонов з Енергетичного центру Московської школи менеджменту «Сколково» заявив, що поставки «Газпрому» в Європу можуть скоротитися на 40-45 млрд кубометрів цього року з приблизно 150 млрд кубометрів у 2021 році.
  • Керівник відділу дослідження ринку газу в Rystad Energy Сіндре Кнутссон сказав, що поставки можуть знизитися ще більше, «під впливом прагнення покупців стати менш залежними від РФ, або через те, що Росія стримує обсяги, наприклад, через розбіжності щодо того, якою валютою за газ треба заплатити».
  • Він також не виключив припинення потоків через Україну, якщо війна завадить безпечному продовженню роботи газопроводів.
  • «Газпром» не розкриває своїх очікувань щодо експорту газу до Європи. Компанія не відповіла на запит Reuters про коментар.

Контекст

Найбільшими споживачами газу Газпрому в Європі у 2021 році були Німеччина, яка отримала 45,8 млрд кубометрів, Італія, яка отримала 20,8 млрд кубометрів, та Австрія, яка отримала 13,2 млрд кубометрів. На оплату в рублях поки що погодилася перейти лише Угорщина. Схема «газ за рублі» передбачає, що покупці здійснюють розрахунки в іноземній валюті через російський Газпромбанк, який згодом конвертує її в рублі.

З початку квітня Латвія, Литва та Естонія відмовилися від російського газу. Сербія хоче зменшити свою залежність від російського газу. У країні планують з вересня 2023 року почати отримувати зріджений природний газ із Греції, а також природний газ із Азербайджану. Румунія просунулася з планом розблокувати газові проєкти в Чорному морі, оскільки Європа шукає нові енергетичні ресурси, щоб зменшити залежність від Росії після її вторгнення в Україну

Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні