Категорія
Новини
Дата

Падіння попиту, невизначеність та брак робочої сили. ЄБРР дослідив стан та проблеми українського бізнесу

2 хв читання

Після двох років повномасштабної війни більшості українських малих і середніх підприємств вдалося стабілізувати свою діяльність, що свідчить про їхню високу адаптивність до умов війни. Про це йдеться у дослідженні, оприлюдненому Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Основні виклики – падіння попиту, складність прогнозування через невизначеність, збільшення витрат та брак робочої сили. 

Команда Forbes відібрала 250 найбільш перспективних компаній. Хто потрапив у перелік NEXT 250? Дізнавайтесь у новому випуску Forbes Ukraine! Купуйте журнал вже зараз!

Ключові факти

  • На квітень 2024 року у повній мірі працювало 85% підприємств, частково – 14%, що є кращим результатом порівняно з відповідно 57% і 37% у перший рік війни, свідчать результати дослідження.
  • Попри поточні виклики, частка МСП, які повідомили про зниження прибутковості, скоротилася майже удвічі, тоді як частка компаній, які планують продовжувати бізнес, збільшилася. 
  • Кожне п’яте підприємство (19%) відзначило зростання прибутків у порівнянні рік до року. 
  • Про скорочення персоналу зазначили 34% підприємств, проти 55% у перший рік війни.
  • Якщо війна триватиме ще рік чи довше, 64% МСП планують підтримувати існуючий рівень активності, при цьому частка підприємств, що планують диверсифікувати або розширяти бізнес, зросла втричі (12%). 
  • Прогнози майбутнього розвитку подій за умови продовження війни є неоднозначними: 49% респондентів вважають, що стан їхнього бізнесу найближчим часом не зміниться, 24% – очікують падіння; 17% – прогнозують зростання та 2% – закриття бізнесу. 9% керівників компаній зазначили, що не можуть передбачити розвиток подій. 
  • Порівняно із минулорічними показниками зросла частка тих, хто дає позитивний прогноз (+11%), та скоротилась частка тих, хто був не здатен зробити прогноз (-12%).
  • Серед негативних трендів, спричинених війною, МСП називають недостатньо швидке відновлення обсягів збуту, брак кадрів через мобілізацію та міграцію, обмежене інвестування та активізацію конкуренції бізнесу з громадськими організаціями, які фінансуються донорами.

Про дослідження

Дослідження проводилось у два етапи і включало у себе якісне (16 експертних інтерв’ю) та кількісне репрезентативне дослідження (150 телефонних інтерв’ю) МСП у секторах виробництва та послуг в усіх регіонах України, окрім тимчасово окупованих. Результати отримані станом на кінець квітня 2024 року з визначенням негативних і позитивних тенденцій, ключових проблем і потреб компаній. 

Донорське фінансування на це дослідження було надане Швейцарією через Фонд сприяння малому бізнесу ЄБРР та ЄС у рамках програми «Жінки у бізнесі».

Контекст

На початок 2024 року загальний обсяг наданого ЄБРР у секторі МСП прямого фінансування і кредитів, гарантованих через партнерські банки, складав близько €450 млн. ЄБРР виділив понад €4,5 млрд в Україні з початку повномасштабної війни. 

Акціонери ЄБРР нещодавно ухвалили збільшення оплаченого капіталу на €4 млрд, яке дозволить Банку продовжувати інвестиції на поточному рівні під час війни з можливим збільшенням обсягу після переходу до відновлення. 

На додаток до підтримки приватного сектору стратегічними пріоритетами ЄБРР у країні є енергетична безпека, життєво важлива інфраструктура, продовольча безпека і торгівля.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні