Категорія
Новини
Дата

Українська система Delta пройшла тести НАТО і готова інтегрувати винищувачі F-16 – Федоров

Українська система Delta успішно пройшла тести НАТО і готова інтегрувати західну техніку та, зокрема, винищувачі F-16. Про це повідомив віцепремʼєр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • У червні в Польщі відбулися щорічні навчання НАТО CWIX зі взаємосумісності національних бойових та інформаційних систем із системами і протоколами НАТО. Систему Delta успішно протестували із 15 системами з 10 країн, включно з трьома системами, розробленими безпосередньо НАТО. «Усі тести на взаємосумісність були вдалими, і Delta вкотре підтвердила свої унікальні можливості», – наголосив Федоров.
  • Також протестували чотири протоколи обміну даними, за якими працює більшість сучасного озброєння, що отримує Україна від західних партнерів. За словами Федорова, всі ці зразки новітньої техніки можуть бути інтегровані з Delta і застосовуватися ще ефективніше.
  • Головний протокол, який протестували в цьому році – це Link 16. Він дає можливість отримувати дані в Delta з винищувачів F-16, які так необхідні Україні.
  • «Це потужний крок. Адже завдяки Delta солдати в режимі онлайн бачать поле бою з розташуванням ворожих сил. Це єдина платформа в Україні, де підтягуються дані від аеророзвідки, супутників, безпілотників, новітньої техніки, стаціонарних камер, радарів, чатботів тощо», – зазначив Федоров.

Контекст

У лютому цього року Кабмін офіційно дозволив силам безпеки та оборони України користуватися платформою Delta. Ця система ситуаційної обізнаності – ядро усього програмного забезпечення в ЗСУ.

Delta руйнує радянський принцип передачі інформації. У СРСР розвідник з низів передавав військовому керівництву інформацію про ворога. Керівництво ухвалювало і спускало рішення вниз. Такий довгий шлях інформації сповільнює армію. «А якщо пункт управління військами знищено, втрачається можливість координації», – говорить один із розробників Delta Сергій Гальчинський. 

Програма працює як вебсервіс, який не вимагає серверного обладнання в різних бригадах. Достатньо мати інтернет, авторизуватися й користуватися цифровою мапою. «Користувач в одному екрані бачить всі дані про ворога, – каже Гальчинський. – Це дає повне розуміння того, де його люди, техніка, склади, флот, літаки тощо». Будь-хто не може зареєструватися в системі. Як правило, її використовують командири, які роблять запит, проходять процедуру перевірки й отримують доступ.

Delta збирає дані з десятків джерел – розвідка безпілотників, знімки супутників, радіоперехоплення тощо. Вона говорить однією мовою з НАТО, тому може приймати розвіддані з їх систем ситуативної обізнаності. А з 12 березня Delta почали наповнювати й самі українці. Тоді Мінцифри запустило в Telegram чат-бот «єВорог», куди можна надсилати фото і відео перебування російських військ і техніки. За майже дев’ять місяців війни чатом скористалися 433 000 українців, звітувало Мінцифри. Після обробки інформація потрапляє в Delta.

Більше про це читайте у редакційному матеріалі Forbes.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні