Максим Барабаш, генеральний директор «Філіп Морріс Україна»
Категория
BrandVoice
Дата

Бізнес і держава. Чи відбувається економічне відновлення України поза Лугано?

4 хв читання

Максим Барабаш, генеральний директор «Філіп Морріс Україна»

Економіка України в складному становищі і, очевидно, потребує відповідних змін, які б зміцнили взаємодію бізнесу з державою.

Якими ці трансформації видаються з перспективи великого бізнесу розповів Максим Барабаш, генеральний директор «Філіп Морріс Україна». 

1 лютого 2022 року я став генеральним директором компанії, де працюю понад 20 років і куди прийшов одразу після закінчення університету в Харкові. Незабаром після призначення, у переддень війни, вийшло моє перше інтерв’ю на новій посаді. 

Інтерв’ю було про кар’єрне зростання, інновації в тютюновій індустрії, стратегічні плани з можливого запуску виробництва бездимних продуктів на нашій фабриці поблизу Харкова. 

Наступного дня світ, яким ми його знали, змінився. Всі плани розсипалися, як замок з піску. Після 24 лютого нам довелося не лише повністю перебудувати бізнес-модель роботи компанії, а й переосмислити важливість взаємодії бізнесу й держави в таких критичних умовах.

З першого дня війни Філіп Морріс зупинив роботу фабрики біля Харкова, бо безпека наших співробітників завжди є пріоритетом. Ми сподіваємося, що роботу підприємства все ж вдасться відновити. Через неможливість локалізації виробництва ми були змушені розпочати імпорт, щоб забезпечити попит повнолітніх споживачів та сплачувати податки.

З початку війни компанія сплатила понад 11 млрд грн податків. Зараз над забезпеченням українського тютюнового ринку працює вісім фабрик Philip Morris International. Ми робимо усе можливе, щоб забезпечити своєчасну доставку продукції.  

Як міжнародній компанії, нам хотілося би бачити більше позитивних сигналів від органів державної влади та усунення певних перешкод для діяльності

Через ці виклики ми прийняли ще одне складне рішення: запуск виробництва наших сигарет на виробничих потужностях іншої тютюнової компанії в Україні, доки ситуація в Харківській області не стабілізується. 

Питання співпраці – чи то між компаніями, чи між державою та бізнесом – зараз постає дуже гостро. Власне, аспект взаємодії держави та бізнесу в умовах війни, як на мене, заслуговує більш детального обговорення в цій колонці. 

Філіп Морріс в Україні є ключовим американським інвестором, роботодавцем та платником податків. Глобально компанія працює у 175 країнах, тому наш досвід може бути дуже корисним під час відновлення України. У майбутньому ми хочемо бути радником та партнером влади в цьому процесі. 

Як міжнародній компанії, яка докладає значних зусиль для розвитку бізнесу в Україні попри труднощі, нам хотілося би бачити більше позитивних сигналів від органів державної влади та усунення певних перешкод для діяльності. У чому полягають ці перешкоди? 

Наведу кілька прикладів. У перші тижні війни ми стикнулися з більш ніж тижневим простоєм нашої імпортної продукції на митниці через бюрократичні процедури щодо розрахунку ПДВ з тютюнових виробів. Потім роботу наших складів було паралізовано перевірками ДПС та БЕБ із безпідставними звинуваченнями. 

Будь-яка затримка в реалізації нашої продукції – це втрачені продажі й, відповідно, несплачений акцизний податок, обсяг якого може досягати 100 млн грн у день. Важко зрозуміти логіку таких дій державних органів щодо бізнесу в ситуації, коли країні потрібні гроші через колосальний дефіцит бюджету. 

Нещодавно я був на конференції в Лугано, де обговорювався план відновлення України. Він здається дуже амбітним. У нас є бачення певних кроків держави, які можуть стати рятівними для індустрії та сприяти притоку інвесторських коштів. 

  • Перший – це лібералізація податкової системи. Зокрема, це об’єднання роздрібного акцизу з тютюнових виробів зі специфічною ставкою, що дозволить спростити адміністрування при сплаті податку. Водночас така уніфікація має відбуватися з урахуванням інтересів місцевих бюджетів. Вважаємо, що таке рішення може полегшити життя і бізнесу, і державі.
  • Другим кроком має стати диджиталізація. Україна досі використовує паперову акцизну марку для підтвердження сплати акцизу та легальності реалізації тютюнових виробів. 

Спроби модернізації системи контролю за обігом підакцизних товарів в Україні обговорюються багато років, але далекі від реалізації. Відтак в умовах війни ми маємо отримувати ящики з марками, займати місце в черзі транспорту на виїзд (в’їзд) з України під час імпорту продукції – лише щоб виконати вимогу застарілого законодавства щодо використання паперових акцизних марок. 

У Плані відновлення, презентованому в Лугано, є пункт про запровадження електронної системи контролю обігу тютюнових виробів. Ця ініціатива є частиною зобов’язань перед ЄС та сприятиме боротьбі з нелегальним ринком сигарет, який сьогодні перевищує 20,4%. Це рекордна цифра за весь період незалежності України. 

  • Третій крок, який може значно покращити інвестиційний клімат, це відкритість до інновацій. План відновлення України передбачає залучення фінансування на $750 млрд. Це дуже велика цифра, і важливим джерелом у майбутньому будуть інвестиції від бізнесу. 

У Філіп Морріс наші зусилля зараз зосереджені на бездимних продуктах, які вже стають галузевими інноваціями. Ці продукти забезпечують повнолітнім споживачам кращу альтернативу курінню традиційних сигарет. Компанія інвестувала понад $9 млрд у розробку та комерціалізацію портфоліо бездимних продуктів, що вивільняють нікотин без горіння. 

Всесвітня організація охорони здоров’я прогнозує, що у 2025 році на планеті буде понад 1 млрд курців – так само як і сьогодні. Звісно, найкраще, що можуть зробити курці, це кинути курити. Але ті курці, які не хочуть цього робити, повинні мати змогу отримати доступ до менш шкідливих альтернатив.

У цьому має бути зацікавлена і держава. Так, у Великій Британії уже серйозно задумалися про можливість офіційно рекомендувати електронні сигарети тим, хто потребує допомоги, щоб кинути курити. 

Наші наукові інновації наближають світ до якісного прориву для покращення громадського здоров’я. Сподіваємося, що Україна не буде осторонь цих процесів. 

Ми готові й надалі розвивати в Україні категорію бездимних продуктів, тому очікуємо на помітні кроки з боку держави: запровадження адекватного регулювання, зокрема і щодо оподаткування, та інші сприятливі кроки для бізнесу. Упевнений, що попереду в усіх нас багато роботи, але ми віримо в перемогу України й на бізнес-фронті докладаємо максимум зусиль, щоб її наблизити.

Вы нашли ошибку или неточность?

Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.

Предыдущий слайд
Следующий слайд