Група компаній «Прометей» – відомий гравець аграрного ринку. Компанія працює майже 25 років, а її активи налічують 29 елеваторів по всій Україні потужністю одночасного зберігання майже 1,7 млн тонн, 20 000 га земельного банку і понад 1200 співробітників. Ми поговорили із засновником і власником групи компаній «Прометей» Рафаелем Горояном про те, як компанія пройшла кризовий неврожайний рік, як їй вдається рости на власних інвестиціях і які нині є точки розвитку.
Криза аграрного ринку
2020 рік виявився для нашої компанії водночас дуже повчальним і надто важким. Він відрізнявся від попередніх насамперед тим, що виявився неврожайним. У країні загинуло 30% врожаю, 70% з яких – на півдні України, саме в тому регіоні, де зосереджена велика частина наших активів. Усе це призвело до того, що ціни на зернові та олійні культури коливалися в межах 100–150%. Коли ми оговталися від шоку і спокійно оцінили ситуацію, нам вдалося трансформувати проблему в успіх.
На волатильному ринку ми змогли правильно тримати наші позиції і швидко реагувати на всі зміни. У підсумку я задоволений тим, як ми пройшли цей рік. Це стосується не фінансових показників, а того «тесту на виживання», що його ми успішно склали. Наша команда стала більш адаптованою до великих викликів і пошуку нових рішень, ми заклали міцний фундамент на майбутнє.
Перед нами багато викликів, але мій підхід такий: важливо любити свою справу, берегти її та багато працювати, і тоді вдасться все подолати.
Основні напрями для інвестицій
Цього року ми змогли ударно проінвестувати в елеваторне господарство і наростили земельний банк, тепер він налічує 20 000 га землі. Із зростанням компанії «Прометей» збільшуються і наші інвестиції. При цьому я вважаю, що власник не повинен бігти попереду компанії, а його амбіції мають збігатися з можливостями команди. Важливо шукати золоту середину. Коли все відбувається фундаментально і стабільно, це значить, що інвестиції закладаються надовго.
Нині найбільший власник елеваторних потужностей – Державна продовольчо-зернова корпорація України, яка має сховища на 3,6 млн тонн. У компанії «Прометей» потужності сховищ майже 1,7 млн тонн. При цьому наша EBITDA – $30,5 млн за 2019 рік, тим часом як з боку держави ми бачимо збиток – від 3 до 4 млрд грн на рік. Як демонструють цифри, держава виявляється неефективним власником елеваторного господарства.
Амбіції й точки росту
На початку квітня ми закрили угоди з придбання активів у агрохолдингу Agromino. Підсумок: придбання елеваторного комплексу, майже 10 000 га земельного банку, поливних земель і першокласної техніки.
На відміну від наших конкурентів група компаній «Прометей» намагається консолідувати бізнеси й купувати готові компанії, а не будувати їх. Наш підхід – слухати свій бізнес, він сам підкаже правильні рішення. Ми завжди дивимося на всі показники: де треба інвестувати в готові елеватори, а де варто розширювати потужності, будувати склади або підйомники. У бізнесі потрібно думати холодною головою, в жодному разі не долучати амбіції або серце. Ми вірні своїй справі та чітко розуміємо, що, де й коли треба робити і якими темпами розвиватися.
Найближчими трьома роками хочемо стати номер один у країні за потужностями елеваторного зберігання. До того ж наша мета – стати великим латифундистом, і для цього залишилося зовсім небагато: наростити земельний банк ще на 10 000 га.
Фінансування на довгих і коротких дистанціях
Компанія «Прометей» не захоплюється залученням кредитних коштів. Наш кредитний портфель становить всього $50 млн за обігу компанії в $300 млн на рік. Це короткі гроші, які залучені для торгівлі. Всі довгі гроші, інвестовані в елеваторне господарство, модернізацію або нерухомість, – власний прибуток.
Домогтися такої ефективності без сильного кредитного навантаження нам дали змогу кілька факторів. По-перше, ми серйозно займаємося оптимізацією операційних витрат компанії та глибоко занурюємося в аналітику. Цифри, як не що інше, можуть зняти твої рожеві окуляри і сказати всю правду.
По-друге, на досягнення великого успіху потрібно закладати великий проміжок часу. Так, кредити можуть дати швидкий «зліт», але так само може статися і зворотне – швидкий спад. Різкий розвиток часто приносить з собою ризики і призводить до невдачі. Важливо не поспішати, а рухатися стабільно і плавно.
Санкції щодо контрабандистів
Контекст: На початку квітня Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про застосування санкцій щодо фізичних і юридичних осіб, яких пов’язують з контрабандою. За рішенням РНБО (від 2.04.2021) санкції застосували до 79 юридичних осіб. Потрапили в цей список і компанії агросектора, серед яких афільована компанія групи компаній «Прометей» у Швейцарії Prometey Swiss Sa.
Як казав Вінстон Черчилль: «Брехня встигає обійти пів світу, поки правда одягає штани». У цій ситуації ми бачимо, як брехня швидко поширилася по всій країні. Я не знаю, за якими ознаками ми потрапили в цей перелік. Влада не відповідає на наші запитання ні усно, ні письмово. Ми ж зі свого боку готові відповідати на всі запитання в судовому порядку, навіть якщо це буде кримінальний процес.
На нашу думку, компанія Prometey Swiss потрапила до списку санкцій через те, що її директор у Швейцарії є громадянином Російської Федерації. Для мене питання національності та громадянства – токсична тема. Я не стежу, в кого яке громадянство, для мене досить, що в людини є посвідка на проживання і вона працює в законному полі. Якщо вона платить Швейцарії податки, не краде, не порушує закон, значить, має право працювати. Така позиція є у всьому світі. І я раджу владі ставиться до цього так само, без популізму. З іншого боку, я патріот України і з 2014-го жодного разу не був у Росії. Це моя позиція. Але професійне ставлення радикально відрізняється від особистого.
Я готовий зустрітися для обговорення цієї ситуації на будь-якому рівні. У списку санкцій, крім нас, виявилися ще 78 компаній. У багатьох з них нині йдуть перевірки та обшуки. З нами ж не ведуть ніяких дій, і мені здається, що тут сталася якась помилка. При цьому орган такого високого рівня категорично не має права помилятися. Ми однозначно будемо боротися за справедливість, і я наполягаю, щоб нас вилучили з цього списку.
Вы нашли ошибку или неточность?
Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.