Фото: Shutterstock
Категория
Партнерский материал
Дата

Земля в бронежилеті. Чому інвестувати в землю вигідніше, ніж у нерухомість?

4 хв читання

Фото: Shutterstock

Попри війну та спричинену кризу, українська економіка та бізнес продемонстрували стійкість й адаптивність. Велика ймовірність, що після припинення бойових дій на економіку чекає швидке відновлення, а українські активи генеруватимуть високу дохідність і приваблюватимуть іноземних і вітчизняних інвесторів.

До яких обʼєктів інвестицій варто придивлятись вже зараз?

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Головне завдання інвесторів зараз – збереження коштів та активів для подальшого безпечного інвестування. Збереження у прямому сенсі слова, бо існує загроза фізичного руйнування. У контексті військових дій українська земля залишається надійним і цікавим активом. 

Чому земля – золото 

Зростаючий попит. Порівняно з іншими активами, земля не виробляється, не будується і не примножується. До війни кількість охочих купити землю у рази перевищувала пропозицію. У 2024-му ринок землі відкриється для юридичних осіб, земельні активи можна буде продати з високою прибутковістю. 

Прибутковість. До початку бойових дій експерти Київської школи економіки зробили прогноз, що ціни на українську землю зростуть до 70% у середньостроковій перспективі. 

Але навіть під час гарячої фази військових дій ціни на землю не обвалились, а у деяких регіонах тримаються на рівні $2−3 тис. за га. Окрім того, в інвестора є два джерела доходу: крім зростання ціни активу інвестор отримує кошти з оренди від агрохолдингів, які користуються цією землею. Тобто інвестор може: а) продати актив, ціна якого постійно зростає; б) отримує кошти зі здавання активу в оренду. 

Земля в бронежилеті. Чому інвестувати в землю вигідніше, ніж у нерухомість? /Фото 1

Грає роль і вибір регіону для інвестицій. Центральні та західні області умовно безпечніші зараз, проте в деяких північних регіонах кращі агрокліматичні умови та вища врожайність, що для інвестора означає більшу прибутковість. Тому варто планувати інвестиції, враховуючи баланс ризиків і в довготерміновій перспективі.

Стабільність. Агросектор – одна з опор української економіки, до війни він генерував понад 10% ВВП. Навіть під час війни аграрії змогли провести посівну і засіяли 75% земель від довоєнного показника. За оцінками, країна зможе зібрати 65 млн т врожаю зернових. Держава підтримуватиме агросектор, вже запустила програму кредитування агробізнесу. 

Стійкість. Наслідки бойових дій позначаються на якості землі, що турбує багатьох інвесторів. Однак перевага землі над іншими активами в тому, що вона має швидку здатність до відновлення. Навіть якщо земельна ділянка знаходилась у зоні бойових дій, на території проводитиметься ретельна перевірка з розмінування та очищення ґрунту для подальшого безпечного використання. 

Чого очікують від агросектору

Отриманий Україною статус кандидата в ЄС та подальша євроінтеграція сприятимуть зростанню ціни на землю. Наприклад, ціна землі у Польщі з урахуванням кандидатства зросла у шість разів. А за весь час після відкриття земельного ринку ціни на землю у Польщі та Болгарії зросли на 822% і 414% відповідно.

Земля в бронежилеті. Чому інвестувати в землю вигідніше, ніж у нерухомість? /Фото 2

Війна показала уразливість ставки аграріїв тільки на морський експорт. Зараз держава, приватні гравці та європейські партнери працюють над новими каналами збуту агропродукції, які залишаться після війни та суттєво диверсифікують ринки українського агро.

Як Україна, так і міжнародні партнери зацікавлені в розвитку і розбудові нашого агросектору, це питання світової агропродовольчої безпеки. Можна прогнозувати доступ до західного та вітчизняного фінансування. Це означає, що капіталізація та продуктивність сектору зростатиме. 

Усі ці чинники впливатимуть на прибутковість і збільшення цін на землю у середньостроковій перспективі. Якщо ви, як і ми, вірите в перемогу і динамічне відновлення України, то варто вже придивлятися до земельних активів. «Купуй, коли всі продають, і продавай, коли всі купують», – каже найуспішніший інвестор останніх десятиліть Воррен Баффет. 

Як «Твоє Коло» допомагає українцям просто та вигідно інвестувати в землю

Земельні інвестиції забезпечують інвесторів надійністю, яку вони шукають. Компанія «Твоє Коло» не лише підбирає найбільш інвестиційно привабливі ділянки, а й забезпечує додаткові гарантії через договори управління. Детальніше про можливості для інвесторів розповів Андрій Усенко, СЕО компанії «Твоє Коло».

Земля в бронежилеті. Чому інвестувати в землю вигідніше, ніж у нерухомість? /Фото 3

Андрій Усенко, СЕО компанії «Твоє Коло»

«Команда «Твоє Коло» має 14-річний досвід роботи в земельних відносинах. Спираючись на нашу експертизу, ми створили авторську методику аналізу та відбору інвестиційно привабливої землі, за якою лише 600 тис. га з 28 млн га увійшли до кінцевої вибірки територій, з якою і працює компанія».  

Наша мета – концентрація в регіонах, що будуть більш перспективні для інвестування

«В першу чергу ми орієнтовані на пасивних інвесторів, що цінують свій час, ресурс і гроші, тому вся наша взаємодія сформована в один простий та зрозумілий бізнес-процес. 

  • Проводимо прагматичну бесіду, щоб зрозуміти, чого хоче інвестор. Наприклад, вкластися в землю і через кілька років продати або ж довгостроково отримувати орендну плату. З цього будується подальша стратегія. 
  • Формуємо портфель земельних інвестицій, робимо пропозицію інвестору. Пропонуємо комбінацію різних областей та орендарів, щоб забезпечити високу дохідність і диверсифікувати ризики. 
  • Супроводжуємо процес придбання ділянки.
  • Підписуємо договір управління, за яким гарантуємо мінімальний річний дохід, незалежно від умов договору оренди земельної ділянки.
  • Виконуємо свою роботу з управління ділянкою, моніторимо ринок оренди, взаємодіємо з орендарями.
  • Стежимо за ринком землі та динамікою цін, щоб інформувати клієнтів про можливості для покупки нової землі чи продажу своєї, супроводжуємо вихід інвестора з активу. 

З нами інвестору не потрібно ставати профі в земельній темі, розбиратися в усіх аспектах і процесах відбору землі, орендаря. Ми як керуюча компанія самі це робимо, а наш клієнт отримує результат у вигляді гарантованого доходу».

Чому варто інвестувати в землю саме зараз

Сільськогосподарська земля показала себе як прибутковий та низькоризиковий актив, з високою ймовірністю відновлення корисних властивостей, навіть якщо ділянка опинилася в епіцентрі військових дій. Це актив, який продовжує працювати та створювати додану вартість під час кризи, не знецінюється з часом і набагато менше схильний до цінових коливань. 

Перевірене правило успіху в будь-якій новій ніші – бути першим. Ринок землі в Україні відкрився лише рік тому й має високий потенціал зростання. Поки земля доступна для придбання лише фізичним особам – громадянам України; це означає низьку конкуренцію, вигідну ціну входу та можливість отримувати стабільний пасивний дохід у вигляді оренди з невеликими вкладеннями. Згодом, з 2024 року, коли ринок буде відкрито для великого капіталу, власники земельних активів зможуть за бажанням вигідно продати ділянку.

Альтернативні обʼєкти для інвестицій в Україні у 2022-му

  • Житлова нерухомість – традиційний «топ» серед інвесторів. До війни вважалась одним з найбільш надійних і високоліквідних активів. Проте хаотичні обстріли цивільної та промислової інфраструктури показали, що тримати велику частину заощаджень у будівельних об’єктах досить ризиковано. Втратити увесь актив можливо навіть у західних і центральних регіонах. До того ж відбувається сильне здорожчання будматеріалів, зниження попиту та нестабільність на ринку.
  • Набирали популярності інвестиції в акції іноземних компаній. З початку 2022-го на світовому фондовому ринку затяжне падіння. До того ж війна внесла свої корективи й тут. Основні ризики, що супроводжують іноземні акції, – можливі обмеження на виведення капіталу НБУ й економічна криза в США та ЄС. Український фондовий ринок наразі заморожений унаслідок обмежень воєнного стану, що унеможливлює нові вкладення.
  • Інші інвестиційні інструменти, такі як бізнес-франшизи, ризиковані. А банківські депозити обіцяють дохідність удвічі меншу за прогнозовану інфляцію. 

Вы нашли ошибку или неточность?

Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.

Предыдущий слайд
Следующий слайд