Категорія
Свій бізнес
Дата

Поліція вилучила у бізнесу авто на потреби армії, але до фронту воно не доїхало. Як Рада бізнес-омбудсмена повернула автівку підприємству

3 хв читання

Вилучення майна в бізнесу на потреби армії є необхідною мірою під час війни. У компанії з Дніпра поліція вилучила автівку, що знаходилася в лізингу, однак до військової частини вона так і не доїхала. Чому так трапилося та яким чином вдалося повернути авто, розповіла інспекторка Ради бізнес-омбудсмена Олена Чорна спеціально для Forbes

⚡️Даруємо 40% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Ціна зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом JUNE до 23.06 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Під час воєнного стану повноваження держави для забезпечення негайних оборонних потреб суттєво розширилися, що, безперечно, необхідно. Під час воєнного стану держава може примусово вилучати майно, тобто здійснювати реквізицію. Подібний крок має бути виправданим, процес реквізиції майна – зрозумілим та передбачуваним, а власник має отримати справедливу компенсацію. 

Рада бізнес-омбудсмена ще на початку повномасштабного вторгнення підготувала довідку, присвячену відчуженню/вилученню майна. А через деякий час у провадженні Ради опинилася скарга щодо вилученої на потреби ЗСУ автівки, яка зрештою на фронт так і не доїхала. 

У березні 2023 року до Ради звернулася по допомогу компанія з Дніпра, що займається лізингом автомобілів. У липні 2022-го підприємство передало клієнту в лізинг одну зі своїх автівок. У вересні 2022 року клієнт перестав сплачувати регулярні внески за автомобіль, це насторожило представників компанії, які вирішили з’ясувати, в чому справа. Як згодом з’ясувалося, автівка була вилучена у клієнта представниками поліції й передана начебто на потреби ЗСУ. Компанія була не проти того, щоб автівка принесла користь там, де вона дійсно потрібна, але щодо процедури вилучення виникло багато запитань. 

Перш за все лізингова компанія мала дізнатися про реквізицію автомобіля не від свого клієнта, коли він перестав сплачувати платежі за автівку, а отримати документи про реквізицію майна, а саме акт про примусове відчуження або вилучення майна, та документ, що містить висновок про вартість майна. Жодних документів компанія, на жаль, не отримувала. Ці документи є підставою для подальшої компенсації вартості майна. Фактично в компанії реквізували майно, яким вона не може користуватися та отримувати дохід, і немає навіть надії на компенсацію вартості такого майна після закінчення війни. 

Тривалий час підприємство намагалося з’ясувати місцеперебування автівки й направило 11 адвокатських запитів у різноманітні органи, але це нагадувало ходіння по зачарованому колу. 

Як РБО повернула незаконно вилучене авто

Рада бізнес-омбудсмена повернула незаконно вилучене авто

Хепі-енд

Компанія вирішила звернутися до Ради бізнес-омбудсмена. Нашій команді не одразу вдалося встановити долю автомобіля. Ми неодноразово направляли запити до обласної військової адміністрації і до Міністерства оборони України. Як з’ясувалося в процесі листування, примірники документів, які стосувалися реквізиції автівки, були підготовлені, в тому числі для компанії-власника. Так, зокрема, акт про примусове відчуження/вилучення авто було складено в трьох примірниках: перший – робочій групі з питань реквізиції майна, другий – органу, якому була передана автівка, третій – власнику.

Примірники акта, які призначалися для власника, нібито були передані військовій частині для забезпечення виконання рішення робочої групи. Нам цей момент видався дивним, адже для виконання рішення військовій частині, якій начебто була передана автівка, мало б бути достатньо одного примірника акта, який і складався окремо для неї саме з такою метою. Для чого було передавати два примірники акта, залишилося незрозумілим. 

У результаті листування Рада з’ясувала, що відповідна військова частина фактично так і не отримала автівку. З урахуванням численних порушень під час процедури реквізиції, після звернення РБО до військкомату автомобіль повернули підприємству. Нам достеменно не вдалося визначити, хто ж саме користувався автівкою весь цей час. Робота над цією справою зайняла майже пів року. 

Ми радимо бізнесу під час реквізиції майна бути уважним. Документи, які стосуються реквізиції, можуть не надаватися в принципі (як в описаному випадку), або можуть бути складені з помилками, які унеможливлюють отримання компенсації в майбутньому. Якщо компанія не згодна з визначенням вартості майна, то для оскарження слід звернутися до суду.

Хотілося б вірити, що подібні історії трапляються не так часто. Якщо ж бізнес потребуватиме допомоги у випадках, що стосуються недобросовісної поведінки з боку органів державної або місцевої влади, Рада завжди готова розглянути такі скарги. РБО працює безкоштовно. Подати скаргу можна за цим посиланням.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні