Категорія
Компанії
Дата

Колишні власники ТЦ «Караван» побудували найрозгалуженішу мережу сонячних електростанцій в Україні

1 хв читання

СЕС Ренджи Афанасіївка /DR

СЕС Ренджи Афанасіївка Фото DR

До того як бум зеленої енергетики закінчився 2020 року кризою неплатежів, потужність сонячних електростанцій в Україні збільшилася в 14 разів. Крім найбільшого гравця Ріната Ахметова, в бумі взяли участь десятки інвесторів, серед них іноземці та найбагатші українці. Але найбільшу після Ахметова мережу сонячних станцій побудували Сергій Хрипков, 51, та Андрій Гордієнко, 52, – колишні власники ТРЦ «Караван»

Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго». 

Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!

Партнери не афішували своїх проєктів в енергетиці і не будували гігантських станцій потужністю понад 100 МВТ або 150 МВТ, як це робив свого часу Андрій Клюєв або ДТЕК Ахметова. Найбільша станція Хрипкова – Гордієнка – «Інгулець» у селі Афанасіївка в Миколаївській області потужністю 57 МВт. Потужність інших станцій ще менша – 3–5 МВт або 10–20 МВт. Починаючи з 2011 року партнери побудували 56 сонячних станцій сумарною потужністю 571 МВт. У ДТЕК сонячних станцій лише три, зате їхня потужність 579 МВт.

Хрипков і Гордієнко уникають публічності й не захотіли спілкуватися з Forbes. Про їхню сонячну активність можна дізнатися через базу даних YouControl та зі звітів Національної комісії з регулювання ринків енергетики й комунальних послуг. Частина їхніх енергетичних активів об’єднана в групу компаній Clean Energy. Останні дві станції група ввела в експлуатацію в березні 2020 року. «Мало хто тепер інвестуватиме в зелену енергетику, всіх відлякують борги уряду за зелений тариф», – каже керівний партнер консалтингової компанії Imepower Юрій Кубрушко, який консультує ЄБРР щодо проєктів в альтернативній енергетиці.

У липні 2020-го уряд підписав з інвесторами в зелену енергетику меморандум, у якому зафіксував намір погасити мільярдні борги і знизити зелені тарифи. Обіцянки виконано частково: тарифи знижено, а борги погашаються абияк. На початку лютого 2021 року Мінфін погасив борги на 1,8 млрд грн – менше ніж 10% від залишку боргу держави перед інвесторами (21,5 млрд грн).

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

«Закон фактично не виконується, і ніхто за це не відповідає», – обурюється співвласник девелоперської компанії Kness Сергій Шакалов. Він звів кілька сонячних станцій для Хрипкова і Гордієнка, а згодом почав будувати власні. Криза неплатежів поставила бізнес Шакалова на межу виживання. 

Хрипков та Гордієнко подбали про страхування в разі проблем в енергетиці. Вони розвивають великий агробізнес і роздрібну мережу. Належний їм агрокомбінат Слобожанський – один із найбільших у країні виробників свинини. Мережа магазинів з продажу взуття та одягу MD Fashion складається зі 100 торгових точок, що продають продукцію Tommy Hilfiger, Under Armour і десятків інших відомих брендів. Заохочувального тарифу в цих галузях немає. Але немає і державних неплатежів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд