До того як бум зеленої енергетики закінчився 2020 року кризою неплатежів, потужність сонячних електростанцій в Україні збільшилася в 14 разів. Крім найбільшого гравця Ріната Ахметова, в бумі взяли участь десятки інвесторів, серед них іноземці та найбагатші українці. Але найбільшу після Ахметова мережу сонячних станцій побудували Сергій Хрипков, 51, та Андрій Гордієнко, 52, – колишні власники ТРЦ «Караван»
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Партнери не афішували своїх проєктів в енергетиці і не будували гігантських станцій потужністю понад 100 МВТ або 150 МВТ, як це робив свого часу Андрій Клюєв або ДТЕК Ахметова. Найбільша станція Хрипкова – Гордієнка – «Інгулець» у селі Афанасіївка в Миколаївській області потужністю 57 МВт. Потужність інших станцій ще менша – 3–5 МВт або 10–20 МВт. Починаючи з 2011 року партнери побудували 56 сонячних станцій сумарною потужністю 571 МВт. У ДТЕК сонячних станцій лише три, зате їхня потужність 579 МВт.
Хрипков і Гордієнко уникають публічності й не захотіли спілкуватися з Forbes. Про їхню сонячну активність можна дізнатися через базу даних YouControl та зі звітів Національної комісії з регулювання ринків енергетики й комунальних послуг. Частина їхніх енергетичних активів об’єднана в групу компаній Clean Energy. Останні дві станції група ввела в експлуатацію в березні 2020 року. «Мало хто тепер інвестуватиме в зелену енергетику, всіх відлякують борги уряду за зелений тариф», – каже керівний партнер консалтингової компанії Imepower Юрій Кубрушко, який консультує ЄБРР щодо проєктів в альтернативній енергетиці.
У липні 2020-го уряд підписав з інвесторами в зелену енергетику меморандум, у якому зафіксував намір погасити мільярдні борги і знизити зелені тарифи. Обіцянки виконано частково: тарифи знижено, а борги погашаються абияк. На початку лютого 2021 року Мінфін погасив борги на 1,8 млрд грн – менше ніж 10% від залишку боргу держави перед інвесторами (21,5 млрд грн).
«Закон фактично не виконується, і ніхто за це не відповідає», – обурюється співвласник девелоперської компанії Kness Сергій Шакалов. Він звів кілька сонячних станцій для Хрипкова і Гордієнка, а згодом почав будувати власні. Криза неплатежів поставила бізнес Шакалова на межу виживання.
Хрипков та Гордієнко подбали про страхування в разі проблем в енергетиці. Вони розвивають великий агробізнес і роздрібну мережу. Належний їм агрокомбінат Слобожанський – один із найбільших у країні виробників свинини. Мережа магазинів з продажу взуття та одягу MD Fashion складається зі 100 торгових точок, що продають продукцію Tommy Hilfiger, Under Armour і десятків інших відомих брендів. Заохочувального тарифу в цих галузях немає. Але немає і державних неплатежів.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.