20 найбагатших українців 2022
Найбагатший українець поніс найбільші матеріальні втрати через війну: Ахметов втратив $9,3 млрд статків. Суттєво пошкоджено: металургійні, енергетичні та аграрні активи. Медійний бізнес — «Медіа Групу Україна» — Ахметов закрив влітку сам, щоб не потрапити під дію закону про олігархів.
Після російського вторгнення він виїхав з Києва, але залишається в країні. «Він був перший, хто сказав мені: вірю, що Україна переможе», – згадує гендиректор «Метінвесту» Юрій Риженков. Розмова відбулась на другий тиждень після вторгнення.
Хоча до війни Ахметов багато часу проводив за кордоном. Він має дім у Лондоні, який зараз коштує близько $240 млн та віллу Les Cedres у Франції вартістю $200 млн. «Метінвест», співвласником якого є бізнесмен Вадим Новинський, – основа бізнес-імперії Ахметова.
У Маріуполі компанія втратила два головних підприємства – «Азовсталь» і ММК ім. Ілліча. У довоєнному році ці заводи виробили 8,6 млн т або 90% сталі всієї групи. На ці заводи припадало 40% усього українського виробництва металопродукції.
Решта заводів групи в Запорізькій та Дніпропетровській областях працюють не на повну потужність. З наближення зими під удар російських ракет потрапили теплові електростанції Ахметова, які входять до групи ДТЕК. На початок грудня станції компанії були обстріляні 18 разів. Внаслідок атак понад 20 енергетиків компанії поранено, троє загинули. Ахметов залишається першим у списку українського Forbes. Він сподівається компенсувати збитки за рахунок Росії, проти якої в черві подав позов до ЄСПЛ. Сумарна сума позову може сягнути $20 млрд.
50 головних людей в українському футболі
Знаходити недооцінених футболістів, а потім дорого їх продавати в Ахметова виходить краще за інших власників українських клубів. Бразильця Алекса Тейшейру «Шахтар» купив 2010 року за €6 млн, а продав 2016-го за рекордні для України $50 млн. Інший бразилець – Фернандіньо – перейшов у донецький клуб у 2004 році за $7,8 млн, а був проданий у 2013-му в «Манчестер Сіті» за $40 млн.
Уміння знаходити талановитих футболістів допомагало команді вигравати чемпіонати України. Але для всього українського футболу важливішим є міжнародний успіх команди найбагатшого українця. У сезоні 2008/09 «Шахтар» виграв Лігу Європи і з тих пір двічі доходив до півфіналу в цьому престижному турнірі. Саме це дає змогу зберігати Україні високі місця в рейтингу УЄФА і дає шанс командам, що нижчі рівнем, грати в кваліфікаційних раундах міжнародних турнірів.
«Ми купили Тете за $17 млн, але це якісна інвестиція і ми бачимо, що Тете коштує дорожче» (інтерв’ю YouTube-каналу «Великий футбол», травень 2021 року).
100 найбагатших українців 2021
Навесні 2020 року металургійний холдинг «Метінвест», що генерує приблизно 60% виторгу групи СКМ, опинився на межі дефолту. Через низькі світові ціни на сталь із червня по грудень 2019‑го місячна EBITDA «Метінвесту», за даними Concorde Capital, була негативною, становлячи в середньому ‑$40 млн. 31 березня рейтингове агентство S&P, побоюючись проблем із обслуговуванням боргових зобов’язань «Метінвесту», поставило рейтинг компанії на перегляд для можливого зниження.
Ахметова врятувала китайська економіка, яка вийшла з карантину і потребує сировини. У 2020 році «Метінвест» відправляв на азійський ринок 44% залізорудної сировини – вдвічі більше, ніж роком раніше. «EBITDA «Метінвесту» в 2020‑му зросла до $2,2 млрд, а співвідношення чистого боргу до EBITDA зафіксувалося на дуже комфортному рівні 1,0х», – зазначає керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital Дмитро Чурін. Добре йдуть справи і у «ДТЕК‑Нафтогазвидобування», яка пробурила у 2020‑му чотири надглибокі свердловини у Полтавській області. Компанія збільшила видобуток газу на 11%, до 1,84 млрд кубометрів, серед приватних компаній на неї припадає 40% ринку.
А ось футболісти «Шахтаря» – улюбленого проєкту Ахметова – вперше за п’ять років залишился без золотих медалей чемпіоната України. Дострокове чемпіонство оформило «Динамо».
100 найбагатших українців 2020
Улюблене дітище Ріната Ахметова «Шахтар» тричі поспіль вигравав чемпіонат України з футболу і, судячи з усього, у сезоні 2019/20 знову переможе. До початку карантину відрив від «Динамо» був уже занадто великий.
Ключові бізнеси радують значно менше. У четвертому кварталі 2019-го ціни на сталь обвалилися до найнижчого рівня з 2016 року. Чистий прибуток «Метінвесту» скоротився торік у 3,5 разу, до $341 млн, виручка знизилася на 10%, до $10,8 млрд.
Ще гірше ідуть справи в енергетичного холдингу ДТЕК, який 2019-го скоротив чистий прибуток майже вдвічі – до 2,55 млрд грн. У кінці березня компанія оголосила дефолт і тепер готується до переговорів із кредиторами. Порівняно з піковим, 2013-м, роком, статки найбагатшого українця зменшилися майже вшестеро.
Коротка біографія:
1996 рік. Став президентом футбольного клубу «Шахтар»
2001 рік. Отримав диплом економічного факультету Донецького Національного Університету
2005 рік. Потрапив у глобальний список Forbes зі статками $2,4 млрд
2017 рік. Група СКМ заявила про повну втрату контролю над усіма активами на окупованих територіях донбасу
2020 рік. Угода: у січні 2020 року купив за €200млн віллу Les Cèdres на півдні Франції
Пряма мова:
«Бізнесу нічого не треба ні від президента, ні від уряду. Все, що потрібно бізнесу, – рівні правила гри і чесна конкуренція», – з відповідей УП 26 березня 2020 року.
25 найбільших рантьє
Орендний дохід: $32 млн
Основні об’єкти: ЦУМ, БЦ Leonardo, готель «Опера», нерухомість «Укртелекому»
Потрапити до першої десятки українських рантьє Рінату Ахметову, 54, допоміг «Укртелеком» – найбільший у країні оператор фіксованого зв’язку. У 2020 році компанія заробила, здаючи в оренду приміщення старих АТС, 320 млн грн. Об’єкти, які виставляються на платформі ProZorro за ціною від 10 до 800 грн за кв. м, мають попит серед власників кафе, фітнес‑клубів і майстерень. Основні девелоперські активи найбагатшої людини України чекають на кращі часи. У карантинний рік п’ятизірковий готель «Опера» заповнений на чверть. ЦУМ під час простою пропонував клієнтам, які оформили купівлю через сайт, безкоштовну доставку і примірку з виїздом стиліста додому.