Категорія
Компанії
Дата

Сезонність більше не працює. Чому в Україні дорожчають яйця і коли будуть дешевшати

За рік курячі яйця подорожчали більш ніж удвічі. Що штовхає ціни вгору?

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

У лютому 2021 року середні роздрібні ціни на курячі яйця досягли річного максимуму – 3,88 грн/од, – йдеться у відповіді консалтингової компанії Pro-Consulting на запит Forbes. На цьому рівні ціни тримаються останні три місяці. За рік вартість яєць збільшилася на 122%.

За даними Pro-Consulting ціни на курячі яйця підвищуються з серпня 2020-го, досягнувши максимальних темпів приросту в січні 2021-го, це 35% у порівнянні з показниками грудня 2020-го.

На вартість яєць впливає сезонність і обсяг пропозиції на ринку, каже аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин. Останні кілька місяців попит сильно перевищує пропозицію. В чому причина?

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

«У подорожчанні зерна – основі пташиного корму», – пояснює директор Pro-Consulting Олександр Соколов. Собівартість тваринницької продукції, за його словами, на 70% складається з вартості кормів, а минулого року пшениця й кукурудза подорожчали майже на 50%. «Високі ціни на зернові культури заганяють багатьох агровиробників у збитки й змушують скорочувати поголів'я птахів і виробництво яєць», – каже Соколов. У першому кварталі 2021 року виробництво яєць в Україні впало майже на 14% (-20,4% – агропідприємства, -2,9% – населення).

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

«Зростання собівартості виробництва зробило українські яйця менш конкурентними на ключових зарубіжних ринках – країн Близького Сходу і Північної Африки», – каже Світлана Литвин. У першому кварталі 2021-го Україна експортувала 11 800 тонн яєць, що на 55% менше показників аналогічного періоду минулого року. «Немає ринку збуту, експортувати невигідно, а це означає стрімке скорочення виробництва й зростання ціни», – пояснює Литвин.

Що далі? УКАБ прогнозує зниження роздрібних цін на курячі яйця до 15% після травневих свят. Драйверами виступатимуть знижений попит і нарощування виробництва приватними домогосподарствами.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні