Категорія
Компанії
Дата

Сезонність більше не працює. Чому в Україні дорожчають яйця і коли будуть дешевшати

За рік курячі яйця подорожчали більш ніж удвічі. Що штовхає ціни вгору?

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

У лютому 2021 року середні роздрібні ціни на курячі яйця досягли річного максимуму – 3,88 грн/од, – йдеться у відповіді консалтингової компанії Pro-Consulting на запит Forbes. На цьому рівні ціни тримаються останні три місяці. За рік вартість яєць збільшилася на 122%.

За даними Pro-Consulting ціни на курячі яйця підвищуються з серпня 2020-го, досягнувши максимальних темпів приросту в січні 2021-го, це 35% у порівнянні з показниками грудня 2020-го.

На вартість яєць впливає сезонність і обсяг пропозиції на ринку, каже аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин. Останні кілька місяців попит сильно перевищує пропозицію. В чому причина?

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

«У подорожчанні зерна – основі пташиного корму», – пояснює директор Pro-Consulting Олександр Соколов. Собівартість тваринницької продукції, за його словами, на 70% складається з вартості кормів, а минулого року пшениця й кукурудза подорожчали майже на 50%. «Високі ціни на зернові культури заганяють багатьох агровиробників у збитки й змушують скорочувати поголів'я птахів і виробництво яєць», – каже Соколов. У першому кварталі 2021 року виробництво яєць в Україні впало майже на 14% (-20,4% – агропідприємства, -2,9% – населення).

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

«Зростання собівартості виробництва зробило українські яйця менш конкурентними на ключових зарубіжних ринках – країн Близького Сходу і Північної Африки», – каже Світлана Литвин. У першому кварталі 2021-го Україна експортувала 11 800 тонн яєць, що на 55% менше показників аналогічного періоду минулого року. «Немає ринку збуту, експортувати невигідно, а це означає стрімке скорочення виробництва й зростання ціни», – пояснює Литвин.

Що далі? УКАБ прогнозує зниження роздрібних цін на курячі яйця до 15% після травневих свят. Драйверами виступатимуть знижений попит і нарощування виробництва приватними домогосподарствами.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні