Україна – одна з основних картопляних держав світу. У 2020 році в країні зібрали майже 21 млн т картоплі, в семи регіонах України з 25 це головна сільгоспкультура за валовим збором. За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) за 2019 рік, більше картоплі, ніж Україна, вирощують тільки Китай, Індія і Росія
До 2019 року імпорт картоплі в Україні не перевищував 0,1% внутрішнього ринку, підрахувала Українська асоціація виробників картоплі. Але в сезоні 2019/2020 частка імпорту зросла в 25 разів, до 0,5 млн т.
Це лише 2,5% від валового збору картоплі, тому частка імпорту може здатися незначною. Проблема в тому, що на організований ринок надходить лише 10% української картоплі, решта виробляється і споживається всередині домогосподарств.
Імпорт конкурує з продукцією професійних фермерських господарств, які вирощують приблизно 2 млн т цієї культури, пояснює Микола Гордійчук, директор компанії «Агріко Україна», яка спеціалізується на продажу насіннєвої картоплі. А це означає, що імпорт одразу «відкусив» у фермерів чверть ринку.
Головна причина – скорочення кількості виробників картоплі, констатує економіст інвестдепартаменту FAO Андрій Ярмак. До 2014 року найбільшими споживачами картоплі і традиційних борщових овочів (цибуля, буряк, капуста, морква) в Україні були жителі Донбасу і Криму. «Через втрату цих територій ціни на картоплю й овочі кілька років трималися на низькому рівні, – пояснює Ярмак у статті для сайту East Fruit. – Роздрібні ціни не покривали витрат на виробництво, і багато виробників почали виходити з галузі».
Інша причина – неврожай, який спровокував зростання внутрішніх цін у сезоні 2019/2020. «На світовому ринку картоплю продавали по $0,08–0,1 за 1 кг тоді як у нас вона коштувала $0,2», – каже Гордійчук. Тож не дивно, що в країну хлинула дешева картопля з Росії, Білорусі та Європи.
Українська картопля й нині майже вдвічі дорожча, ніж у Європі. У березні уряд пообіцяв виділити 60 млн грн на підтримку сектора: 10 млн грн піде на купівлю насіння, 20 млн грн – техніки, 30 млн грн – на будівництво сховищ. Але як скоро українська картопля стане більш конкурентоспроможною, невідомо. «Відсутня процедура, за якою фермери можуть дістати цю допомогу»,– каже Гордійчук.
- Категорія
- Компанії
- Дата
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.