Українська стоматологія пройшла шлях від моторошних кабінетів, що дісталися нам у спадок від Радянського Союзу, до медицини європейського рівня. Разом з експертами ми розібралися, які інновації визначають цю сферу зараз і в чому відмінність між українською та європейською стоматологією.
Головні етапи розвитку стоматології в Україні
За словами Олени Полікарчик, засновниці й генеральної директорки WHITE Dental Group, можна виділити три головних етапи розвитку стоматології в незалежній Україні.
Перший – це поява приватних стоматологічних клінік, що задали новий стандарт лікування. У той час лікарям важливо було володіти новими методиками роботи, мати доступ до сучасних матеріалів і навчання. «Українські стоматологи були й досі є жадібними до знань і розвитку. Саме це стало вирішальним у боротьбі за клієнта», – каже Олена.
Другий етап – початок проведення стоматологічної імплантації в країні у 2000-х роках, що стало революцією на ринку. Лікарі змогли запропонувати пацієнтам нову якість життя – можливість їсти тверду їжу, мати альтернативу «знімним» щелепам і «мостам», зменшити інвазивність лікування дефектів без втрати сусідніх зубів. Сьогодні розвиток цієї сфери триває.
Третій етап розпочався лише кілька років тому і торкнувся клієнтського сервісу – окрім удосконалення техніки лікування, клініки почали змагатися між собою рівнем обслуговування. Це сприяло розвитку превентивних послуг (гігієна, профілактика), комунікації з пацієнтами у різних каналах, наявності належного обладнання для проведення діагностики в одній клініці, а також активній диджиталізації – онлайн-запису, доступу до власних кабінетів і результатів лікування онлайн.
Завдяки всім цим факторам українська стоматологія випереджає багато європейських країн, де зміни та цифровізація відбуваються значно повільніше. «Ми рухаємося семимильними кроками у бік прогресу. Це означає, що український пацієнт уже сьогодні може отримати найкраще стоматологічне лікування, не виїжджаючи за межі країни», – зазначає Олена Полікарчик.
Український пацієнт уже сьогодні може отримати найкраще стоматологічне лікування, не виїжджаючи за межі країни
Олена Полікарчик, засновниця й гендиректорка WHITE Dental Group
Українська стоматологія європейського рівня
Українська стоматологія сьогодні поєднує в собі провідні європейські технології та динаміку українського бізнесу – сміливість пізнавати та впроваджувати нове, навчання фахівців по всьому світу, розвиток і прагнення до зростання, бажання надавати клієнту найзручніший сервіс.
«Я впевнений, що різниця між Україною та Європою суттєво зменшилася за останні два десятиліття. Важливо розуміти, що в ЄС між країнами існують великі відмінності: наприклад, у Швеції та Німеччині стоматологія переважно покривається медичним страхуванням, але на багатьох інших ринках, таких як Франція чи Італія, вона оплачується з власних кишень пацієнтів. Очевидно, це веде до різної динаміки ринку», – каже Рафаель Пераро, віцепрезидент Straumann.
На відміну від України європейська стоматологія більш консервативна, а клієнтський сервіс не такий гнучкий та адаптивний. Крім цього, фахівці здобувають освіту за схемами й протоколами, напрацьованими роками, та не поспішають від них відмовлятися на користь новітніх технологій.
«Українські стоматологи швидко впроваджують нові технології, готові підвищувати рівень обслуговування пацієнтів. Було б розумним кроком мати чіткі правила та контроль з боку державних інституцій, щоб зобовʼязати всіх стоматологів здобувати безперервну освіту, що не є комерційно орієнтованою», – каже Рафаель Пераро.
Головні переваги української стоматології сьогодні
- Використання новітніх технологій
- Зручність для пацієнтів
- Безперервне навчання лікарів
- Швидке лікування та нові методи роботи
Культура здоровʼя
Однак стоматологія – це «командна гра», де результат залежить не лише від клініки та лікаря, а й від культури турботи про своє здоровʼя серед пацієнтів. Це питання залишається найслабшим місцем вітчизняної галузі: часто пацієнти відтерміновують похід до лікаря і доводять проблему до критичної межі.
«Нам здається, що втрата одного з 32 зубів несуттєва. Але ми жуємо не кількістю зубів, а всією зубо-щелеповою системою. Відсутність одного зуба може спричинити критичні наслідки для всього організму: сусідні зуби починають нахилятися, повністю зміщується вектор тиску та рух щелеп. Це може призвести до безповоротних змін у суглобі, які супроводжуються клацанням та шумами, передчасного стирання зубів, головного болю. Через погане пережовування їжі можуть розвинутися захворювання шлунково-кишкового тракту. Якщо до таких змін призводить лише один зуб, що буде, якщо втратити кілька?» – каже Маріанна Білик, лікар стоматолог, президент Асоціації Імплантологів України.
Нові технології стоматології
Щоб отримати якісний та швидкий результат, важливо обрати не тільки правильного лікаря, а й правильний продукт. Імплантологія й ортодонтія – два найбільш інноваційних напрями стоматології. Імплантологію, що за радянських часів взагалі була недоступною для українців, сьогодні по праву вважають королевою стоматології через складність і високий рівень технологій та принципово важливі зміни в якості життя пацієнтів.
«Сьогодні інноваційними в імплантології є не лише матеріали. Самі техніки роботи стали менш травматичними: наприклад, імплантати Straumann Roxolid SLActive виготовляють із запатентованого сплаву, що має унікальне хімічно активне біосумісне покриття. Це зменшує ймовірність ускладнень удвічі порівняно зі звичайними титановими імплантатами. Інноваційна поверхня імплантату працює як додатковий стимулятор росту тканин навколо, сприяючи швидкому відновленню та загоюванню», – каже Олена Полікарчик.
WHITE Dental Group представляє в Україні найбільш потужного виробника – швейцарську компанію Straumann, що була піонером розвитку імплантології у світі та продовжує інвестувати в інновації. «Різниця між виробниками імплантатів є, і вона дуже важлива. Як і різниця між спеціалістами, що їх пропонують, як і сервіс та гарантії для пацієнтів», – розповідає Олена.
Сьогодні завдяки інноваціям лікування можливе навіть у групі пацієнтів з ризиком – онкохворих під час хіміотерапевтичного лікування, пацієнтів з діабетом тощо. Саме тому так важливо звертати увагу на стоматологічні матеріали.
«Звісно, з точки А до точки В можна доїхати й на велосипеді, але якщо можна це зробити швидше на авто, то чому б його не обрати? Саме тому я довіряю швейцарському бренду Straumann, – каже Артем Дубнов, директор ITI Study Club Kyiv, майданчика для обміну знаннями за останніми тенденціями розвитку галузі імплантації, і дає пораду для всіх пацієнтів, – обираючи продукт для свого здоровʼя і краси, обовʼязково запитайте у свого лікаря, який імплантат він би поставив своїй мамі».
Сьогодні багато хто з пацієнтів мають хибне уявлення про те, що імплантати потрібні лише старшим людям, в яких відсутні зуби. Але це не зовсім так. Імплантат – це один зі способів відновлення втраченого зуба або зубів. Ця втрата відбувається й у молодих людей через ускладнення карієсу, пародонтиту або травми.
Ще один напрям стоматології – ортодонтія, знайома українцям скоріше як корекція прикусу в дітей брекетами, – завдяки інноваціям, нині теж переживає новий розквіт. Але вирівнюють зуби охоче тепер і дорослі.
За допомогою елайнерів – непомітних прозорих кап – вирівнювання зубів стає популярним. До того ж цю потребу мають 75% людей у світі. Особливість такого методу полягає в тому, що схему лікування та кінцевий результат фахівці планують за допомогою спеціальної комп’ютерної програми, отже, пацієнт має можливість побачити, як виглядатиме його посмішка ще на старті.
«Сьогодні елайнери Сlear Correct – новий потужний проєкт WHITE Dental Group. Як завжди, ми слідуємо своїй місії – будуємо систему навчання фахівців, базуючись на досвіді партнерів за кордоном, обираємо найкращий продукт і разом з нашими партнерами, стоматологічними клініками, впроваджуємо провідні технології для пацієнтів», – підсумовує Олена.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.