Категорія
Компанії
Дата

Врятувати світ за мільярд. Історія вакцини проти COVID-19 від Pfizer

Альберт Бурла, гендиректор Pfizer. /Getty Images

Альберт Бурла, гендиректор Pfizer. Фото Getty Images

Вакцина проти covid–19 змінить хід історії, упевнений Альберт Бурла. Гендиректор Pfizer готовий ризикнути мільярдом доларів, аби виготовити препарат до осені. Секретна формула? Змусити неповороткого гіганта діяти в темпі стартапу

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

У середині березня гендиректор Pfizer Альберт Бурла зібрав на відеоконференцію керівників підрозділів із розробки та виробництва вакцин. До цього обидві групи вдень і вночі працювали над детальним планом зі створення препарату проти Covid-19. Вони відзвітували, що думають вивести продукцію на ринок дуже швидко – приблизно в 2021-му.

«Занадто довго»,– відповів Бурла, 58. Дослідники змінилися на лиці. Помітивши це, Бурла подякував усім за титанічні зусилля, але продовжував гнути свою лінію. Він запитав співрозмовників, чи повернеться, на їхню думку, вірус восени. І що буде, якщо вакцина не з’явиться до сезону грипу, який припаде на той же час. Кілька тижнів по тому до цього питання вдався Центр санітарноепідеміологічного нагляду США.

«Спробуймо мислити інакше, – сказав Бурла.– Уявіть, що у вас безрозмірна чекова книжка і вам не потрібно хвилюватися про гроші. Що працювати над завданнями будемо паралельно, а не послідовно. І що треба налагодити виробництво вакцин ще до того, як стане зрозуміло, яка з них виявилася дієвою. Якщо не спрацює жодна, це мій клопіт. Усе спишемо і відправимо в утиль».

«Він поставив команді захмарну мету – до кінця року випустити мільйони доз вакцини для людей із груп ризику»,– згадує директор Pfizer із науки Мікаель Долстен.

На початку травня першу групу здорових добровольців із Балтімора вакцинували експериментальним препаратом проти COVID-19, який Pfizer розробила спільно з німецькою BioNTech. Про це одразу ж повідомили Бурлі. «Навряд чи хтось очікував від фармацевтичного гіганта такої швидкості,– зреагував він.– Таким темпам позаздрять і біотехнологічні стартапи».

Ветеринар за освітою, Бурла родом із Греції. Він піднімався по кар’єрній драбині в Pfizer 25 років, а 2019-го став гендиректором. Бурла визнає, що попередній досвід ніяк не підготував його до нинішніх складнощів. Зате вірить, що масштабні перетворення, які він почав у Pfizer, підготували до них величезну корпорацію з виторгом $51,8 млрд. Компанія стала відходити від виробництва дженериків і споживчих продуктів. Вона глибше занурилася в ризикований і високоприбутковий бізнес розробки нових патентованих ліків.

Останні місяці з низкою зльотів і падінь стали для Бурли справжніми гойдалками. У гонці за вакциною бере участь не тільки Pfizer. На її створення кинули сили чи не всі найбільші фармацевтичні компанії світу, серед них Johnson & Johnson, Sanofi, AstraZeneca і Roche.

Деякі експерти вважають, що план Бурли розробити препарат за кілька місяців просто нереальний. Його це не зупиняє. За дорученням Бурли сотні дослідників риються у величезній базі експериментальних і комерційних продуктів Pfizer у пошуках потенційного терапевтичного засобу. Бурла дозволив співробітникам спілкуватися з конкурентами і ділитися з ними службовою інформацією. Для світу великої фармацевтики, де панує найсуворіша секретність, це нечуваний крок. Частину виробничих потужностей Бурла віддав дрібним біотехнологічним підприємствам. Крім того, він веде переговори про виробництво великих партій експериментальних вакцин від COVID-19, над якими працюють інші компанії.

Найважливішу роль Pfizer відводить роботі з компанією BioNTech з Майнца. Німецька фірма з виторгом $120 млн у 2019-му відома інноваційними препаратами для боротьби з раком. Партнери розробили експериментальну вакцину від COVID-19 на основі матричної РНК. Лікування цим генетичним матеріалом ще ніколи не давало успішних результатів. Pfizer сподівається отримати від американського уряду дозвіл на екстрене застосування цього препарату до жовтчати клінічні випробування противірусного препарату для лікування COVID-19. Вони заплановані на літо 2020-го. Компанія з’ясовує, чи можна використовувати популярні ліки від ревматоїдного артриту Xeljanz для терапії пацієнтів на пізніх стадіях коронавірусу. ня. Задум – швидко порівняти чотири варіанти засобу й виявити ймовірного переможця.

Компанія готує чотири заводи до виробництва 20 млн доз вакцини до кінця року і ще сотень мільйонів доз у 2021-му. Бурла стверджує, що цього року Pfizer планує витратити $1 млрд на розробку і виробництво препарату, навіть не знаючи, чи спрацює він. «Немає нічого важливішого за швидкість»,– говорить він.

Увага суспільства прикута до роботи над вакциною, але Pfizer також поспішає розпочати клінічні випробування противірусного препарату для лікування COVID-19. Вони заплановані на літо 2020-го. Компанія з’ясовує, чи можна використовувати популярні ліки від ревматоїдного артриту Xeljanz для терапії пацієнтів на пізніх стадіях коронавірусу.

«Бути гендиректором фармацевтичної компанії, яка, можливо, переламає ситуацію з вірусом, важка ноша,– нарікає Бурла.– Дочка, син і всі мої знайомі постійно запитують: так у вас уже є вакцина чи ні? Ти відчуваєш, що якщо все зробиш правильно, то врятуєш світ. Або помилишся і не зможеш».

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

У січні блискучий імунолог і засновник BioNTech Угур Сахін прочитав статтю про COVID-19 у медичному журналі The Lancet. BioNTech займається клітинними дослідженнями і працює над ліками від раку та інших захворювань. Сахін подумав, що ці напрацювання допоможуть і в боротьбі з коронавірусом. Незабаром він поговорив про це з Томасом Шпрюнгманном, німецьким мільярдером-фармацевтом, який багато років фінансував проєкти Сахіна і його дружини, імунолога Озлем Тюресі. «Це велика біда. Закриються школи, почнеться пандемія,– згадує Шпрюнгманн слова Сахіна.– Він перенаправив більшість співробітників на розробку вакцини».

У лютому Сахін, який завдяки зльоту акцій BioNTech став мільярдером, подзвонив керівнику підрозділу досліджень і розробки вакцин Pfizer Кетрін Янсен. Він розповів, що у BioNTech є кілька перспективних препаратів проти COVID -19, і запитав, чи цікаво Pfizer співпрацювати. «Ти питаєш?! Ще як цікаво!» – відповіла Янсен.

Учених останніми роками вабить ідея використовувати матричну РНК для лікування раку, хвороб серця і вірусних інфекцій. За допомогою молекули, що переносить інформацію про первинну структуру білків до місць їхнього синтезу, дослідники хочуть перетворити клітини людини в «фармацевтичні фабрики». SARS-CoV-2 – це РНК -вірус. Сахін та інші науковці намагаються задіяти мРНК у синтезі білків і виробництві антитіл для боротьби з COVID -19.

У вакцини на основі мРНК є величезна перевага, порівнюючи з традиційними препаратами. Її можна виготовити безпосередньо з генетичного коду вірусу. А значить, розробка та передача на клінічні випробування займе тижні, а не місяці чи роки.

Над мРНК -вакциною працює не тільки BioNTech. У січні її створенням зайнялася біотехнологічна компанія Moderna Therapeutics з Кембриджа, США. Одержавши $483 млн від американського уряду, вона запустила масштабні клінічні випробування власної вакцини. Як і Pfizer, Moderna планує до кінця року налагодити випуск мільйонів доз на місяць.

Pfizer доводилося працювати з BioNTech і раніше. Два роки тому компанії підписали угоду на $425 млн зі створення мРНК -вакцини проти грипу. Фармацевтичний гігант був заінтригований тим, що мРНК допоможе швидко створювати препарати проти нових штамів вірусу щороку. Саме такої швидкості і гнучкості Бурла чекав від партнера, працюючи над потенційним препаратом проти COVID-19.

У середині березня Бурла зібрав керівників Pfizer і повідомив, що віддача від інвестицій не відіграватиме в роботі над вакциною ніякої ролі. «Це не просто бізнес. Рішення не можна ухвалювати, зважаючи на прибутковість», – заявив він.

Матеріали по темі

Наступного дня Pfizer і BioNTech підписали протокол про наміри. А в квітні уклали контракт, у якому немає ні слова про комерцію. Pfizer вкладає у проєкт величезні виробничі, юридичні та дослідницькі ресурси. BioNTech відповідає за фундаментальні наукові розробки.

Водночас Бурла вирішив витратити на проєкт $1 млрд, щоб випустити терапевтичний засіб восени. Якщо все піде за планом, Pfizer виплатить BioNTech додаткові $563 млн. «Мільярд доларів для нас – немаленька сума. І, до речі, я не збираюся її втрачати. Я хочу переконатися, що вакцину можна використовувати, – каже Бурла. – Але цього не дізнаєшся, поки не побачиш даних. Тому так, якщо препарат не спрацює, це коштуватиме нам мільярда».

Підхід Pfizer унікальний тим, що компанія тестує відразу чотири варіанти вакцини на основі різних варіантів мРНК, які повинні викликати безпечну імунну відповідь. На початку комплексних клінічних випробувань дозування перевірять на 360 добровольцях зі США і 200 з Німеччини. Всього в тестуванні візьмуть участь 8000 осіб.

Клінічні випробування у США сплановані так, щоб Pfizer могла швидко припинити тестування будь -якої з чотирьох вакцин. Компанія зробить це, якщо виявиться, що після вакцинації організм виробляє занадто мало антитіл для боротьби з вірусом.

Учені змінюють процедури на ходу. З реалізацією плану не все гладко: наприклад, недавно BioNTech з’ясувала, що з міркувань безпеки дозування однієї з вакцин потрібно зменшити.

Один зі скептиків – керівник лабораторії Пенсильванського університету Дрю Вайсман, який уже працював з BioNTech над мРНК -вакцинами проти інфекційних захворювань. За його словами, науковці просто не знають, чи здатна вакцина на основі мРНК запобігти інфекції. Янсен очікує, що до початку липня Pfizer і BioNTech краще розумітимуть, яка з чотирьох вакцин виявилася найперспективнішою і чи вкладаються вони в терміни. Швидше за все, компанія продовжить розширені випробування одного -двох найбільш багатонадійних варіантів препарату. «Це непросто. Раніше ніхто нічого подібного не робив. Я не можу оцінити шанси на успіх. Безпрецедентні кризи на зразок нинішньої пандемії вимагають безпрецедентних заходів,– говорить Янсен.– Альберт першим це зрозумів. Він підтримав нас і створив умови, у яких ми можемо мислити і діяти сміливо».

Очоливши Pfizer у січні 2019-го, Альберт Бурла розпорядився прибрати з конференц-залу громіздкий коричневий стіл. Стільці в кімнаті розставили по колу, а на стінах повісили фото хворих. Це мало зробити обговорення більш відкритими й нагадувати людям про справжнє призначення фармацевтичної фірми. Незабаром співробітники Pfizer взялися ставити на робочі столи фотографії пацієнтів – своїх рідних і знайомих.

Бурла почав свій незвичайний шлях до вершини корпоративної ієрархії Pfizer у другому за величиною місті Греції Салоніках. Батько і дядько Бурли тримали винний магазин. Сім’я була середнього достатку і належала до крихітної єврейської громади, яка пережила німецьку окупацію і Голокост.

pfizer.com

Кетрін Янсен відповідає у Pfizer за дослідження, а на планеті – за те, щоб нинішня пандемія скінчилась якомога швидше. Фото pfizer.com

З любові до тварин і науки Бурла вирішив стати ветеринаром. Серед студентів Університету Аристотеля в Салоніках він зазнав слави як гітарист і співак, а влітку підробляв гідом. У 1993-му Бурлу взяли у відділ ветеринарії грецького представництва Pfizer. Просуваючись по службі, він з сім’єю змінив вісім міст і п’ять країн, серед них Польщу та Бельгію.

У 2014-му Бурла працював у штаб-квартирі Pfizer на Мангеттені і очолював підрозділи вакцин і онкологічних препаратів. Його середземноморський шарм розбавив суху атмосферу фармацевтичного конгломерату. Наради під його керівництвом проходили бурхливо, шум обговорень віддавався луною у звичній тиші коридорів. Бурла змушував підрозділи звітувати про роботу не тільки в грошах, а й у кількості пацієнтів, яким допомогли.

Тоді Pfizer очолював шотландець Іен Рід. Він поліпшив позиції компанії на Воллстріт, де її папери торгувалися занадто дешево. Рід провів зворотний викуп великих пакетів акцій Pfizer і позбувся підрозділів дитячого харчування й ветеринарних препаратів. Коли закінчився термін дії патентів Pfizer на деякі ліки для масового ринку, Рід вдихнув нове життя в бізнес вакцин і розробку препаратів для таргетної онкотерапії.

До того як стати гендиректором, Бурла очолював підрозділ інновацій. Він підійшов до справи так, ніби керував венчурним фондом, що інвестує в медичні стартапи. Бурла змусив усі шість підрозділів, зокрема відділи онкопрепаратів, вакцин і ліків від рідкісних захворювань, конкурувати за бюджети. «Я їм усім сказав, що поводжуся як фонд прямих інвестицій. Гроші одержить той, чиї ідеї виявляться кращими, ніж в інших,– згадує Бурла.– Я завжди мріяв зробити так, щоб у великій компанії на кшталт Pfizer був такий настрій, як у невеликого біотехнологічного стартапу».

«Альберт розуміє, що треба діяти не зволікаючи. Тому він кидає всі ресурси компанії на розробку вакцини й медикаменти для лікування COVID-19,– пояснює Рід.– Він харизматик, який заряджає підлеглих енергією для виконання цих завдань».

В один із лютневих вихідних Бурла усвідомив, що COVID-19 зачепить не тільки Китай. І одразу почав діяти. У понеділок він уже дзвонив усім топ-менеджерам Pfizer і давав розпорядження. Директору з науки велів тримати лабораторії відкритими. Бурла сказав, що компанія повинна зробити свій внесок у боротьбу з пандемією: «Хто, як не ми?»

Гендиректор доручив виробничим підрозділам скласти список препаратів, які матимуть підвищений попит під час пандемії. Зокрема ліків для боротьби із серцевою недостатністю і опортуністичними інфекціями. Виробничники мали переконатися, що з випуском цих медикаментів не буде затримок. Потім Бурла офіційно повідомив раді директорів, що компанія переорієнтується на боротьбу з COVID-19.

У розпал цих змін член ради директорів Скотт Готтліб, який раніше очолював управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, зрозумів, що його найгірші побоювання підтвердилися. З Каліфорнії почали надходити новини про спалах коронавірусу. Того вечора Готтліб написав у Twitter, що має бути довга спільна боротьба, але завдяки зусиллям Бурли Pfizer уже почала розробляти вакцину.

«Альберт рано усвідомив, чому так важливо направити величезні ресурси Pfizer на створення вакцини, не зважаючи на фінансові показники,– каже Готтліб.– Вона може змінити хід історії. На відміну від маленьких фірм, у великих компаній є можливості нарощувати виробництво і проводити масштабні клінічні випробування».

У середині березня Бурла оголосив плани Pfizer ділитися даними про дослідження з конкурентами. Він пообіцяв задіяти додаткові виробничі потужності і навіть почати випуск вакцин і препаратів проти COVID-19, створених іншими компаніями, навіть завдаючи шкоди продуктам Pfizer.

Getty Images

Бізнес як наука. Співробітник Pfizer тестує препарат у науково-дослідній лабораторії (Кембридж, Массачусетс). Фото Getty Images

«Стережися своїх бажань»,– каже Бурла. Pfizer отримала запити від 340 інших компаній. Одним вона вже надала технічну підтримку, з іншими ось-ось підпише великі виробничі контракти. Pfizer також веде переговори з фірмами, яким потрібна фінансова допомога в розробці ліків від COVID-19.

«Чи підуть мої діти в школу восени? – запитує Бурла.– Я теж частина суспільства. Не можна стояти осторонь».

На відеоконференції ради директорів Pfizer наприкінці квітня Бурлу запитали, що буде, якщо ефективними виявляться кілька вакцин. Він відповів, що це найкращий з усіх можливих сценаріїв, оскільки можна буде швидко почати виробництво величезної кількості доз відразу.

Робота над препаратом стала для Pfizer як пошуки святого Грааля, але компанія намагається створювати й медикаменти для лікування хворих COVID-19. Учені, яким доручили вивчати базу молекулярних даних Pfizer, були заінтриговані кількома противірусними засобами. Деякі з них здатні атакувати вірус, не даючи йому змоги розмножуватися.

Pfizer отримала розшифрування послідовності ДНК коронавірусу і почала пошук найдієвіших ліків ще в січні. Але проводити доклінічні випробування обраних з’єднань було складно. Pfizer ледве знайшла лабораторію, яка могла виконати необхідний аналіз. Десять років тому компанія урізала бюджети на противірусні дослідження і в неї не виявилося своєї спеціалізованої установи для безпечної роботи з живим вірусом. У якийсь момент Бурла почав тривожитися, що це загальмує клінічні випробування. Проте одне з державних відомств допомогло Pfizer знайти лабораторію в Нідерландах.

«Бувало, що спочатку ми отримували хороші новини, а за три години вже погані»,– каже Бурла. Аналіз у лабораторіях Pfizer показав, що інгібітори протеази, розроблені для боротьби з атиповою пневмонією, мають противірусну активність проти SARS-CoV-2. Наприкінці літа компанія планує почати клінічні випробування цього внутрішньовенного препарату.

Увагу вчених привернули ще одні ліки Pfizer – таблетки для боротьби з ревматоїдним артритом Xeljanz. Щорічно їх продають сумою $2,2 млрд. Xeljanz розглядають як засіб придушення надлишкової імунної реакції на COVID-19, яка трапляється в деяких пацієнтів. Pfizer підтримує клінічні випробування Xeljanz на італійських пацієнтах. А в США компанія тестує для лікування хворих COVID-19 ще один експериментальний протиартритний препарат.

Тим часом Бурлі доводиться керувати й іншими підрозділами Pfizer. Усі заводи компанії працюють, і недавно гендиректор запланував символічний візит на один із них. Перед самою поїздкою Бурлі повідомили, що його не пустять на підприємство, оскільки візит не спровокований нагальною потребою.

«Не впевнений, що виявився готовий до такого повороту подій,– говорить Бурла.– Але довелося змиритися і бути вищим за це, адже так потрібно». 

Опубліковано у другому номері журналу Forbes (липень-серпень 2020)

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні