Ілюстрація Jelastic
Категорія
Інновації
Дата

Компанія Virtuozzo придбала житомирського розробника хмарних сервісів Jelastic. Це довгоочікуваний екзит для Almaz Capital та Runa

3 хв читання

Ілюстрація Jelastic

Компанія Virtuozzo, яка розробляє продукт для створення віртуальних операційних систем, придбала українську хмарну платформу для розробників Jelastic. Суму угоди сторони не розкривають. Virtuozzo планує завдяки купівлі закріпитися на ринку PaaS, який у 2020-му оцінюється в $46 млрд, за даними Gartner. Чим ще цікаве поглинання

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Чим займається Jelastic

Jelastic у 2011 році запустили українці Руслан Синицький, Костянтин Олександров й Олексій Скутин після трьох років розробки. «Ми вирішили зробити набір сервісів, який дозволяє спростити розробку складних додатків», – розповідав Синицький в інтерв’ю AIN.UA у 2013-му. Технологія Jelastic дозволяє у декілька кліків розгорнути інфраструктуру, яка потрібна для роботи вебдодатків. Основний центр розробки досі розташований у Житомирі. 

Чим корисна технологія? «Вам потрібен сайт для магазина з чатом та додатком. Щоб все надійно працювало, потрібно поєднати різні технології – хмарне рішення, декілька віртуальних машин, бібліотеки, контейнери, бази даних, балансувальник тощо. Усе це є всередині PaaS-рішень, яким і є Jelastic. Це значно прискорює розробку та знижує витрати», – пояснює Артем Коханевич, CEO хмарного оператора GigaCloud. «Можна займатись розробкою, а не адмініструванням чи управлінням базами даних», – пояснює технічний директор стартапу Datrics.ai Кирило Кіріков.

Першим інвестором Jelastic став російський фонд Runa Capital, який інвестував близько $500 000 у 2010 році та долучався до наступних раундів. Далі $2 млн компанія отримала від Almaz Capital Partners і Foresight Ventures, $1 млн вклав російський інноваційний центр «Сколково». У 2013-му Jelastic підняв раунд від російського фонду Maxfield Capital, яким керує партнер мільярдера Віктора Вексельберга – Олександр Туркот. Партнер Aventures Capital Євген Сисоєв тоді оцінював суму інвестицій у $2–5 млн. 

Користувачі Jelastic – це розробники додатків, середній і малий бізнес, великі компанії з розробки софта, ІТ-інтегратори, фінансові організації з розвиненими ІТ-департаментами й провайдери хостингових послуг. Публічний хостинг Jelastic PaaS встановлено у 103 дата-центрах 60 партнерів у 38 країнах. Фінансових показників стартап не розкриває.

Як з’явилась та чим займається Virtuozzo

Virtuozzo – нащадок російського інтернет-гіганта SWsoft, який створили наприкінці 90-х Сергій Білоусов та Ілля Зубарєв. У 2007 році вона змінила назву на Parallels – так само називався її найпопулярніший продукт для кінцевого споживача, система для віртуалізації для компʼютерів із macOS. Застосунок дозволяє користувачеві користуватись операційною системою Windows на Mac. Крім цього, Parallels розробляла промислові рішення для серверної інфраструктури. 

У середині 2010-х Parallels почала розпродаж своїх активів. У грудні 2015 року компанія продала сервіс для керування хмарними серверами Odin американському дистрибутору Ingram Micro. Навесні 2017 року Parallels продала контрольний пакет у дочірній компанії Plesk, що теж розробляла софт для хмарної інфраструктури, фонду інвестиції Oakley Capital за $27,4 млн. Нарешті, продали й саму Parallels – у 2018-му компанію придбала канадська Corel. Суму угоди сторони не розкривали. 

Virtuozzo пережила цю корпоративну лихоманку без продажу – цей підрозділ Parallels виділився у самостійну компанію у 2016 році. Вона продає продукти для віртуалізації серверів. Завдяки їм декілька операційних систем можуть працювати на єдиному фізичному сервері. Це дозволяє додавати та оновлювати застосунки, зменшує витрати на фізичне обладнання. Штаб-квартира Virtuozzo розміщена в Сієтлі (США) і має представництва в Лондоні й Москві.

Деталі угоди

Після злиття Jelastic працюватиме як підрозділ Virtuozzo. У компаній довгий досвід співпраці: Virtuozzo користується рішеннями українських розробників близько 10 років. «Світовий тренд – побудова екосистем. Клієнти більше не хочуть купувати різні деталі, щоб зібрати свій велосипед», – говорить Коханевич. Генеральний директор Jelastic Руслан Синицький призначений технічним директором Virtuozzo. 

«Разом ми стаємо універсальним магазином Anything-as-a-Service, що полегшує отримання всього необхідного для своїх користувачів. Спільні зусилля прискорять цикли інновацій та розробки продуктів», – наводять слова Синицького у пресрелізі.

Злиття прискорило Virtuozzo вихід на ринок PaaS-послуг. До 2022-го він виросте на 16% – до $71 млрд, за прогнозами Gartner. «Ключовим фактором для Virtuozzo у купівлі Jelastic, мабуть, стала багаторічна співпраця з українською компанією. Тепер Virtuozzo зможе скоротити виробничі процеси та підсилити напрямки, які працюють одразу на дві компанії», – каже Коханевич.

Суму угоди сторони не розголошують. За словами Дмитра Чихачова, керівного партнера й співзасновника Runa Capital, покупець заплатив грошима, а не в обмін на акції. «Не можу розкрити суму угоди, але екзитом ми задоволені», – додав Чихачов. Загальна сума інвестицій Runa Capital за весь час існування компанії – $1,5 млн. Не повідомили фінансових деталей угоди і в Almaz Capital. Фонд продовжує інвестувати у сектор технологічної інфраструктури, запевнила маркетинг-директор фонду Ірина Горячева.

Для Virtuozzo це вже друге поглинання за 2021 рік. Раніше вона придбала компанію OnApp, що розробляє програмне забезпечення для управління хмарою. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд