Категорія
Інновації
Дата

Публічні американські компанії вкладають у біткоїни. Чи готовий до цього український бізнес

3 хв читання

Публічні американські компанії вкладають у біткоїни. Чи готовий до цього український бізнес /Getty Images

Getty Images

8 лютого Tesla повідомила, що купила 48 000 біткоїнів за $1,5 млрд. За два тижні про придбання біткоїнів на $170 млн розповіла в квартальному звіті фінтех-компанія Джека Дорсі Square. Нині вже 5% її активів — це цифрові гроші. У криптовалюті великий американський бізнес знайшов ризикову, але високоприбуткову альтернативу традиційним захисним активам. Пакет Tesla менш ніж за місяць подорожчав майже на $1,2 млрд. Для порівняння, її річний виторг від продажу автомобілів склав $721 млн. Чи можуть українські компанії повторити цей фінансовий трюк?

Найдетальнішу інструкцію з придбання криптовалюти опублікувала в грудні 2020 року Square. Тоді компанія купила 4709 біткоїнів за $50 млн, а станом на 10 березня такий пакет коштував уже $243 млн.

Для транзакції Square скористалася власною інфраструктурою і методом позабіржової торгівлі (Over-the-Counter або «минаючи прилавок»). З 2018 року її додаток для переказу грошей Cash App дає користувачам змогу купувати біткоїни. Свій пакет Square придбала в того ж брокера.

У США є кілька OTC-майданчиків, які уможливлюють легально купувати велику кількість біткоїнів і перебувають під наглядом Комісії з цінних паперів (SEC). Вони зручніші для корпоративних клієнтів, ніж біржі на кшталт Coindesk. При купівлі великої партії на біржі ціна йде вгору просто під час транзакції — першими продають ліквідність «дешеві» контрагенти. Крім того, відкриття великих позицій саме собою провокує зростання курсу. Брокери ж забезпечують конфіденційність, прогнозовану ціну і швидкість переказу.

Sqaure купила свій пакет за середньозваженою ціною за останні 24 години в період невисокої волатильності курсу, а також заплатила націнку брокерові (зазвичай вона складає приблизно 1%). Для безпечного зберігання компанія використовує холодний гаманець — відʼєднане від мережі сховище. З додаткових заходів безпеки біткоїни застрахували від крадіжки.

Ще один варіант для купівлі великої партії біткоїнів — угода з інвестфондом. Так у грудні 2020 року вчинила американська страхова фірма MassMutual, під управлінням якої $235 млрд. Компанія купила 5470 біткоїнів приблизно за $100 млн через фонд NYDIG, що базується в Нью-Йорку. Він управляє орієнтовно $2,3 млрд у цифрових активах.

Американські правила бухгалтерської звітності вже уможливлюють взяти криптовалюту на баланс компанії як «нематеріальні активи з невизначеним строком корисного застосування». Проте, як попереджає Square, висока волатильність може завдати неабиякого головного болю через регулярну переоцінку.

Чому українські компанії не беруть криптовалюту

«Український бізнес, на жаль чи на щастя, не має повноцінних легальних інструментів працювати з криптовалютою. Практично всі рішення на ринку — напівсирі», — розповідає Сергій Чуйкін, керівний директор інвестиційно-банківського департаменту Concorde Capital. Ситуація парадоксальна: офіційної заборони на операції з криптовалютою не існує, але немає й інструментів, які дозволять бізнесові їх провести.

Закони, які виправили б стан, ще в розробці. Законопроєкт «Про віртуальні активи» пройшов перше читання в парламенті в грудні 2020 року і завис. Він легалізує криптовалюту — визначає правовий статус учасників ринку і віртуальних активів. Але в ньому немає роз'яснень про те, як юридичні особи можуть легально їх купувати або продавати.

Ключова проблема — не транзакція, теоретично бізнес може провести таку операцію, пояснює директор біржі Binance в Україні Гліб Костарєв. «Є один фактор невизначеності, який заважає це зробити: незрозуміло як це відображати на балансі», — уточнює керівний партнер юридичної фірми Juscutum Артем Афян.

Ще одна потенційна проблема — переказ криптовалюти у фіатні гроші. «Боюся, що наші фіскальні органи на це дуже криво подивляться», — говорить директор з юридичних питань технологічного холдингу TECHIIA Роман Родін. Які податкові ставки і звітність мають супроводжувати такі транзакції, не відповів жоден зі співрозмовників Forbes.

Українських підприємців лякають не тільки складнощі. Компанії можна купувати біткоїни, якщо її засновник — Ілон Маск, стверджує засновник Netpeak Group Артем Бородатюк. «Бізнес повинен бути раціональним», — продовжує він і каже, що купує криптовалюту тільки приватно. Шукати надійності у криптовалютах — не найкраща ідея, вважає фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса. «Це вкрай спекулятивні інструменти», — підкреслює він.

У США ризикувати готові. Tesla стала першим «криптоінвестром» з індексу S&P 500, але далеко не першою серед публічних компаній. До вересня 2020 року платформа для бізнес-аналітики MicroStrategy вклала в першу криптовалюту $425 млн. «Якщо мені потрібно ліквідувати $200 млн в біткоїні, я можу це зробити навіть у суботу», — заявляв тоді засновник компанії Майкл Сейлор.

Втілювати цей намір у життя йому не довелося — MicroStrategy продовжила нарощувати портфель і тепер володіє понад 91 000 монет. «Компанія, як і раніше, зосереджена на двох наших корпоративних стратегіях: зростанні нашого бізнесу в розробці програмного забезпечення для корпоративної аналітики і придбанні та зберіганні біткоїнів», — йдеться в пресрелізі компанії, що супроводжує їхню лютневу угоду з біткоїном.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд