Як розумно інвестувати в криптовалюту. Криптогід від Forbes /Shutterstock
Категорія
Гроші
Дата

Як розумно інвестувати в криптовалюту. Криптогід від Forbes

7 хв читання

Shutterstock

Інтерес до криптовалют зростає пропорційно зростанню ціни, що підігріває ажіотаж. Тільки минулого року вартість Bitcoin зросла майже у 7 разів. Як та скільки грошей варто інвестувати у криптоактиви

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

«Уперше я купив Bitcoin наприкінці 2013 року за піковою ціною $800 за монету. Це була не дуже вдала угода», – розповідає Олександр Момот, засновник української ІТ-компанії Remme, яка використовує блокчейн технології у своїх продуктах. Вже у березні 2014 року перша криптовалюта коштувала менше $500. Наступні два роки вартість Bitcoin знаходилась у коридорі $210-270. Момоту довелось чекати понад три роки, доки ціна криптовалюти знову почала зростати. «Вкладати у криптоактиви варто пробувати, якщо людина здатна чекати зі своєю інвестицією кілька років, до наступного циклу зростання», — говорить Олександр Момот.

Станом на 10 березня 2021 року Bitcoin коштує $54 500 за одну монету, а глобальна капіталізація ринку криптовалют сягнула $1,7 трлн, за даними сайту coinmarketcap.com.

З якою сумою можна купувати криптовалюти

Операції з криптоактивами в Україні не заборонені, як у деяких країнах. Проте криптоіндустрія в Україні — сіра зона економіки. «Зараз відсутні нормативно-правові акти, які регулюють обіг віртуальних активів», — розповідає заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков. Врегулювати цей ринок та впровадити процедури фінмоніторингу повинен законопроект №3637 ʼПро віртуальні активиʼ. На початку грудня 2020 року Верховна Рада його підтримала у першому читанні.

Щоб почати вкладати гроші в криптоактиви, не потрібно мати велику суму. «Можна придбати криптовалюту і на 100 гривень. Залежить від того, який саме токен хочете купити», — стверджує CEO біржи KUNA Семен Каплоушенко. Існують певні обмеження за сумою на сервісах, що продають криптовалюти, але починати можна і з зовсім невеликої. 

На українській біржі KUNA мінімальна сума для придбання Bitcoin становить 2639,83 грн, для Ethereum — 6138,83 грн, а для криптовалюти українського походження Waves — всього 517,54 грн. У той же час максимальна сума покупки обмежена 29 000 грн за одну транзакцію. «Правила фінмоніторингу вимагають ідентифікувати отримувача коштів у розмірі 30 000 грн або еквіваленту в іноземній валюті», — пояснює генеральний директор Блокчейн асоціації України Наталія Дрік. На найбільшій міжнародній біржі Binance мінімальна сума покупки — $15, максимальна — $5000. 

Незалежно від суми інвестицій президент інвестгрупи «Універ» Тарас Козак рекомендує вкладати у криптоактиви не більше 10% від загального об’єму інвестиційного портфелю. «Вкладати у криптовалюти потрібно тільки ті гроші, які ви можете дозволити собі втратити», — вважає Козак. Якщо сума досить велика, не обовʼязково інвестувати всі 10% портфелю, які закладені на ризикові активи. Почати можна з менших відсотків — 2-5-7%. 

Семен Каплоушенко рекомендує новим інвесторам, які не встигли розібратись в основних принципах роботи криптоекономіки, виділити суму, яку готові легко втратити. І придбати криптовалюту на 10% від цієї суми . Цього вистачить, щоб розпочати ознайомлення, запевняє Каплоушенко. І, попри нагнітання синдрому втрачених можливостей FOMO , ніколи не слід інвестувати в криптоактиви останні гроші, або ще гірше — кредитні кошти.

У які криптовалюти інвестувати

Складати портфель криптоактивів слід відштовхуючись від обраної стратегії. Короткострокова стратегія — це постійна купівля-продаж різних валют. Така спекуляція — повноцінна робота. «Я б не рекомендував трейдинг недосвідченим інвесторам, це суттєві ризики», — говорить Тарас Козак. 

Середньострокова стратегія підходить інвесторам, які періодично щось купують, а щось продають, залежно від пронозу курсу та новинного фону. Інвестори орієнтуються на ціни, капіталізацію основних валют, оновлення екосистеми та заяви провідних бізнесменів, фінансистів чи політиків щодо криптовалют. Особливо впливають на ринок угоди на великі суми щодо купівлі криптовалют. Негативним фактором для ціни є перевищення пропозиції над попитом.

Довгострокова стратегія передбачає інвестиції за принципом «buy and hold», тобто актив тримають упродовж 5-10 років, незважаючи на короткострокове коливання ціни. «Крипторинок настільки відкритий, простий та волатильний, що час від часу інвестори можуть змінювати обрану стратегію на іншу», — говорить Наталія Дрік. 

Новачкам краще починати зі зрозумілих та перевірених криптовалют, з високою капіталізацією, які зарекомендували себе упродовж років. І триматись подалі від маловідомих альткоїнів

Автор книги «Біткоїн для всіх», засновник та редактор Bitcoin Review Сергій Базанов вважає, що інвесторам, які не заробляють на коливаннях курсів криптовалют, варто купувати і зберігати саме Bitcoin. Ринкове домінування цієї валюти зараз становить 61%. «Це захисний актив, засіб збереження вартості та спосіб накопичення багатства, подібний до золота», — говорить Базанов. Він упевнений, що у тривалій перспективі Bitcoin може потіснити золото як резервний актив. У цьому випадку ціна може сягнути $250 000-$500 000. 

Такий прогноз він пояснює дефляційною природою першої криптовалюти, обмеженістю її кількості та зростанням попиту. Станом на 2 березня випущено понад 18,6 млн монет. 

Сергій Базанов говорить, що жодна інша криптовалюта зараз зовсім не має таких параметрів захисту децентралізації від атак як Bitcoin. «Вартість обладнання, необхідного для захоплення Bitcoin-системи, — здійснення так званої «атаки 51%», — оцінюється майже в $30 млрд», — розповідає Базанов. Тоді як інші криптопроекти час від часу лопаються, а інвестори втрачають кошти назавжди. 

«У криптоспільноті досі популярне застереження «do your own research». Це як нагадування інвесторам про відповідальність за власні інвестиційні рішення», — коментує Олександр Борняков. 

Олександр Момот тим, хто взагалі не розуміється у криптоінвестиціях, радить купувати лише Bitcoin та Ethereum. А тим, хто хоче поекспериментувати та ризикнути, радить зробити портфель із 40% Bitcoin, 40% Ethereum та 20% найбільших альткоїнів. «Але ця порада тільки для тих інвесторів, які мають певний досвід на цьому ринку», — застерігає Момот. 

Ще один досвідчений інвестор цього ринку, співзасновник Bitcoin Foundation Ukraine і CEO криптопроцесингової компанії CoinsPaid Макс Крупишев вважає, що варто інвестувати у пʼятірку найпопулярніших нині криптовалют — це Bitcoin, Ethereum, Cardano, Binance Coin та Polkadot. 

Важливо купувати не тоді, коли вартість валюти зростає, а коли вона знижується. «Психологічний парадокс полягає у тому, що коли ціна падає купувати вже не хочеться. Але коли вартість активу зростає — купувати запізно», — говорить Макс Крупишев. За його словами у цю пастку потрапляють майже всі інвестори-початківці. Успішними є ті, хто встигає придбати перспективні криптовалюти за нижчою ціною. 

Як обрати майданчик для інвестицій

Інвестори з великими сумами — понад $50 000 — купують криптовалюту, використовуючи ОТС-платформи. Вони виступають посередником, а угода укладається безпосередньо між покупцем та продавцем (маркет-мейкером) за фіксованою ціною за певну кількість монет. ОТС-платформа може перевірити «походження» валюти, щоб вона не була вкраденою. Найвідоміші ОТС-платформи — це британська B2C2 (угоди від $50 000) та Circle Trade (від $500 000).

«Угоди на значні суми можуть бути занадто великими для онлайн-платформ та потребують багато документів для фінансового моніторингу», — пояснює Наталія Дрік. У бірж є AML-офіцери, які проводять первинне опитування клієнта при великій або ризикованій транзакції. Крім того, на цих майданчиках може не бути необхідного обсягу криптовалют за єдиною ціною. Або ж саме в цей час волатильність віртуальних активів буде зависокою. А угода на дуже велику суму може «хитнути» курс ще більше. 

ОТС-платформа вирішує ці проблеми. За це вона отримує комісію в 1-1,5% від суми угоди або ж встановлює спред між цінами на купівлю та продаж криптовалюти. Тобто при купівлі реальна ціна активу буде вищою ринкової, а при продажу — нижчою. Власні ОТС-платформи мають такі великі біржі як Binance, Kraken та Huobi. 

Криптовалюту на невеликі суми краще купувати через біржі, криптообмінники або гаманці. Повний перелік популярних світових бірж можна знайти на coinmarketcap.com або coindesk.com. Новичкам краще обрати когось із топ-20 за обсягами. Нариклад, це біржі Binance, Bitfinex, Kraken, Coinbase та інші. «Краще обирати майданчик з історією та позитивною репутацією. Він має бути публічним — добре, коли відомо, хто власник та розробник», — говорить CEO біржі KUNA Семен Каплоушенко.

В Україні найбільш популярними для купівлі/продажу криптовалют є криптообмінники Сhangeit та Liteexchanger, світова біржа Вinance та дві українські біржі — Kuna та BTC Trade UA. Серед гаманців, що дають можливість купити криптовалюту, виділяють Trust Wallet. Він має глибоку інтеграцію з інфраструктурою біржі Binance. 

Зазвичай кінцевою метою криптоінвестора є велика світова біржа. «Українські біржі не дозволяють здійснювати якісь серйозні операції. У них недостатньо ліквідності», — пояснює Олександр Момот. Капіталізація біржі KUNA — $2,1 млн, а Binance – $77,3 млрд. Українська біржа пропонує користувачам лише 30 різних торгових пар, а на найбільших біржах їх тисячі. 

На всіх майданчиках є комісії платіжного сервісу за переказ фіатних грошей на рахунок обмінника чи біржі, купівлі криптоактивів та їхнього виведення. Комісії залежать від суми конвертації, виду валют, типу гаманця та способу поповнення. Зазвичай вони становлять від 0,1-5%. Наприклад, Kuna за перерахування грошей на рахунок біржі та виведення коштів бере комісію до 3%. Є ще динамічна комісія блокчейн системи за виведення криптовалюти на офлайновий гаманець покупця — орієнтовно вона становить $20-25 для Bitcoin та Ethereum. Її точний розмір залежить від навантаження системи. «Комісія однакова для будь-якої суми коштів, тому виводити криптовалюту вигідно великими сумами», — говорить Наталія Дрік. Вивести інші альткоїни — до $10-15. 

Правила зберігання

Щоб здійснювати будь-які операції з криптовалютою, потрібно завести спеціальний криптогаманець. Він дає доступ до блокчейну монети, де фіксуються всі транзакції. Гаманці бувають «гарячі» і «холодні». Гарячі — це програмне забезпечення, яке потребує постійного підключення до інтернету. Через гарячий гаманець зручніше проводити транзакції, але вони уразливі для хакерських атак, оскільки залишаються онлайн. Серед популярних — Trust Wallet, Bitcoin Core, Armory та Electrum.

Холодні гаманці працюють офлайн і до них потрібен фізичний доступ. Перевірені гаманці — Ledger Nano S, Trezor та KeepKey. Хакерам складніше отримати до них доступ, але коштують вони $100-200. І ризики втрати накопичень теж є. Доступ до гаманця надає приватний ключ (спеціальний символьний рядок), який знаходиться тільки у тримача криптоактиву. Для відновлення ключів існує seed-фраза (набір кодових слів). 

Якщо загубити ці дані, ключі неможливо відновити взагалі. Кошти, що знаходяться у гаманці, будуть втрачені назавжди. «Це дуже розповсюджена проблема. Не варто ігнорувати правила зберігання ключа», — говорить Семен Каплоушенко. Приватний ключ та seed-фразу радять зберігати на зовнішньому носії та зробити декілька дублів. Електронні носії перед записом обовʼязково треба перевірити на шкідливе програмне забезпечення.

Краще мати два гаманця — «гарячий» для онлайн-торгів та «холодний» для зберігання криптовалюти без доступу онлайн. Невеликі суми до $1000 недовго можна зберігати у вбудованих гаманцях біржі чи обмінника. Перевага — відсутність комісії за виведення криптовалюти. Але завжди є ризик зламу сервісу та крадіжки грошей. Це доволі поширена практика. З 2011 по 2020 рік, власники криптовалют втратили активів на $7,6 млрд у результаті 113 атак і 23 шахрайських схем, що дорівнює ВВП Монако, зазначається у звіті аналітичного сервісу Crystal Blockchain.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні