Росіяни рятуються від блокування інтернету за допомогою VPN. Які проблеми виникають /visuals / Unsplash
Категорія
Інновації
Дата

Росіяни рятуються від блокування інтернету за допомогою VPN. Які проблеми виникають

visuals / Unsplash

З початком повномасштабного вторгнення в Україну російська влада почала ще інтенсивніше блокувати інтернет-ресурси. Під забороною вже опинилися найбільші соцмережі та незалежні медіа, що спричинило зростання інтересу до VPN-сервісів. Видання Wired розібралося, які проблеми при цьому виникають. Forbes коротко переказує матеріал

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

За даними агрегатора Top10VPN.com, з 24 лютого в Росії заблокували вже 400 видань, 138 фінансових сайтів, 93 – антивоєнних та три великі соціальні платформи: Twitter, Facebook, Instagram. Проєкт «Роскомсвобода» оцінює загальну кількість блокувань у 741 сайт.

Список поповнюється щоденно, а разом із ним росте й інтерес до VPN-сервісів, які допомагають обійти обмеження. Вони займають 16 позицій у сотні найбільш завантажуваних додатків для iPhone у Росії, зокрема, п’ять – у першій десятці.

Так, компанія Windscribe каже, що з початку вторгнення вони зареєстрували майже 1 млн росіян – це в 20 разів більше, ніж зазвичай. VPN-провайдер Psiphon говорить, що одразу після блокування Instagram кількість користувачів із Росії підскочила до 1,1 млн.

Головний цензурний орган Роскомнадзор не полишає це без уваги. З 2017 року в Росії діє закон, який дозволяє блокувати VPN-провайдерів за незгоду обмежувати доступ до заблокованих сайтів. Через це заборонено уже 20 сервісів.

Також цензори вдаються до більш складних операцій – минулого тижня вони ускладнили роботу протоколів, на базі яких працюють VPN-сервіси. «Типові варіанти, як-от OpenVPN, були повністю заблоковані», – розповідає керівник Psiphon Франциск Динь. Крім того, Роскомнадзор вдається до іншої тактики – тільки з 13 по 25 березня він зробив більш ніж 12 800 запитів до Google на видалення посилань із пошукової видачі, свідчать дані бази Lumen.

Проблеми VPN-сервісів не обмежуються підвищенням трафіку та урядовими санкціями. У Росії фактично заблоковані міжнародні банківські перекази, використання карток від Mastercard та Visa, платіжних систем Google та Apple Pay. 

У результаті користувачі не можуть обрати платні тарифи, а компанії – розрахуватися зі своїми контрагентами (зазвичай VPN-сервісу потрібні сервери всередині країни для роботи).

«Найпопулярніші VPN у Росії безкоштовні, і ними управляють дуже непрозорі структури», – каже Сайман Мігяно, керуючий дослідженнями у Top10VPN.com. Може йтися про торгівлю трафіком або надання даних. Незаблоковані в Росії VPN надають компанії, що зареєстровані в юрисдикціях на кшталт Британських Віргінських островів або Сейшел та готові йти на співпрацю з владою.

Іншим залишається зробити непростий вибір. Так, німецька компанія F-Secure припинила надавати VPN-послуги в Росії через загрозу компрометації користувацької інформації ще в 2017 році.

Сингапурський сервіс ExpressVPN заблокували у вересні 2021 року, але він не припинив роботу. Замість цього компанія знайшла способи, щоб маскувати свій трафік. Це тимчасова стратегія. «Блокування IP, доменів або доступу до завантаження додатків – ось чого ми чекаємо, як і в багатьох країнах», – каже засновник ExpressVPN Гарольд Лі.

Українська кіберполіція також співпрацює з VPN-сервісами. Сервіси KeepSolid, ProtonVPN та Windscribe погодилися фільтрувати трафік та блокувати доступ до пропагандистських сайтів із РФ. «Крім цього, VPN-сервіси Proton та KeepSolid переказують до 30% власних прибутків на потреби української армії», – йдеться в повідомленні пресслужби.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні