Категорія
Інновації
Дата

Технології заради перемоги над Росією. Як проходить розпродаж NFT від українського уряду та хто в цьому допомагає

4 хв читання

Під час війни з Росією українські урядовці довели, що добре вміють використовувати інтернет для пошуку підтримки

⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося. 

Долучайтеся до форуму!

План визрів кілька тижнів тому під час святкування дня народження в районі Сохо в Лондоні. Росія вже почала війну в Україні, а український уряд уже мав план зібрати гроші на оборону країни за допомогою продажу NF-токенів, криптоактивів, які за минулий рік досягли шаленої популярності, приносячи десятки мільярдів доларів. Україні просто треба правильний партнер, який би влаштував продаж NF-токенів, сказав тоді Ісаак Кемліш своїм друзям.

Якщо конкретно, додав Кемліш, то Україні потрібен він та інші люди, які працювали над одномісячним криптостартапом Fair.xyz, хоч нічого не вказувало на те, що вони найкраще підходили для цієї роботи. Хай там як, Кемліш вийшов із бару, пішов додому і написав на всі українські урядові електронні адреси, які йому вдалося знайти, пропонуючи послуги Fair.xyz.

Навіть він здивувався, коли українські урядовці погодилися на його пропозицію. «Вони такі «Так, нам дуже не завадила б допомога», – пригадує 25-річний колишній програмний інженер Facebook. – Аж ось раптом нас додали у всі ці телеграм-групи, і ми беремо участь у пізніх зборах із урядовцями. Сказитися можна».  

Перший продаж, який організував Fair.xyz, заплановано на цю середу. Очікується, що під час нього вдасться зібрати $2–3 млн. «Це особливий момент для нас, – зізнається Кемліш, – але також і для світу крипто».

Хоч росіяни намагаються знищити нас ракетами й танками, ми все одно віримо в наше світле майбутнє. І ми віримо в технології

Михайло Федоров міністр цифрових трансформацій

Під час війни з Росією українські урядовці довели, що добре вміють використовувати інтернет для пошуку підтримки, а президент Володимир Зеленський, колишній актор, очолив своїх підлеглих, використовуючи соціальні й цифрові медіа, для того щоб завоювати серця й уми Заходу. І гроші.

Україна зібрала майже $66 млн пожертв у криптовалюті, що стало першим в історії випадком фінансування війни за допомогою цих цифрових активів. Майбутній розпродаж NF-токенів – і несподівана участь Fair.xyz – це один із нещодавніх прикладів того, як Україна готова приймати нові технології заради перемоги у війні з Росією.

Запланований розпродаж – це яскрава ознака того, як швидко NF-токени стали революційним трендом у світовій фінансовій сфері навіть попри те, що технологія на основі блокчейну має непідтверджене походження і цим токенам та більшості інших криптовалют бракує підкріплення надійними фізичними активами. Це також демонструє те, наскільки далеко готова зайти Україна заради підтримки своєї оборони.

«Хоч росіяни намагаються знищити нас ракетами і танками, ми все одно віримо в наше світле майбутнє. І ми віримо в технології, – каже міністр цифрових трансформацій Михайло Федоров. – Майбутнє за технологіями, і це майбутнє безперечно наше».

Технології заради перемоги над Росією. Як проходить розпродаж NFT від українського уряду та хто в цьому допомагає /Фото 1

Один із NF-токенів, який буде виставлено на продаж цього тижня. На ньому ракета, яку випустила Білорусь по Україні минулого місяця. COURTESY FAIR.XYZ

На українському розпродажі буде від 5000 до 7000 NF-токенів вартістю приблизно по $450 на базі блокчейну Ethereum. Художні роботи, які перетворили на NF-токени, створили десятки українських митців, яких відібрав український уряд. На них зображені сцени війни, а колекція має назву «Meta History».

На одному зображено воєнний корабель, гармата стріляє – це напад російського судна 24 лютого на острів Зміїний. Це протистояння тепер всесвітньо відоме і є символом стійкості українських Збройних Сил.

На іншому можна побачити Чорнобильську атомну станцію на сяючому червоному фоні, що зображає день, коли російська армія захопила обʼєкт.

Третій токен: Зеленський тисне руку президенту Фінляндії Саулі Нійністе; цей токен вшановує рішення Фінляндії однією з перших надати $50 млн Україні після початку російського вторгнення.

Хто ж саме допомагає Україні з цим розпродажем NF-токенів? Кемліш, який минулого місяця пішов із команди в Instagram, що займалася блокчейном, і заснував Fair.xyz. Стартап планує продавати програмне забезпечення, яке спрощує створення NF-токенів і зменшує витрати на їх придбання.

Другий співзасновник – це Ісаак Бетата Чокрон. Він покинув роботу в сфері алгоритмічної торгівлі в Goldman Sachs, щоб приєднатися до Кемліша, свого колишнього однокурсника в Університетському коледжі Лондона. (Тема їхньої дипломної магістерської роботи була про навчання грі в шахи штучного інтелекту.)

Третій співзасновник – Натан Коен, ще один колишній інженер Facebook. Вони працюють у невеличкому офісі у Фінчлі, житловому районі на північному заході Лондону. Ці троє – ревні євреї, тому під час шабату вони щотижня роблять перерву від технологій, як того вимагає їхня релігія.

«Партнерство між Fair.xyz й українським урядом стало ідеальною парою від самого початку, – каже Федоров. – Вони – група інженерів. Їхні знання і досвід чудово відповідають усім вимогам нашого проєкту».

Після контакту з українським урядом робота над проєктом пішла швидко, хоч більшість координаційної роботи проводилася пізно вночі, адже це найбільш підходящий час для урядовців під час війни.

COURTESY META HISTORY COLLECTION

COURTESY META HISTORY COLLECTION

Часто коли вони спілкувалися у відеочаті, засновники Fair.xyz ледь могли розгледіти своїх співрозмовників, адже в Україні через військові дії Росії люди навмисно використовують тьмяне світло. Та це не завадило роботі. Сайт, який створив Fair.xyz для розпродажу цього тижня, запустили у пʼятницю.  

Fair.xyz не платять за роботу, але якщо розпродаж пройде добре, вигода для стартапу очевидна: допомога справі, яку підтримує весь світ, потенційно може стати чудовою рекламою молодій компанії. Fair.xyz нещодавно закрила посівний раунд інвестицій, але не коментує оцінку своєї вартості чи інвесторів.

Проте можуть бути й перешкоди. Українці попередили хлопців про те, що росіяни можуть влаштувати кібератаку в надії осоромити їх і зірвати розпродаж. А навіть якщо не буде саботажу з боку іншої держави, незалежних хакерів так і тягне до великих скупчень грошей, які притягують NF-токени. Такі умільці особливо добре вміють знаходити безпекові прогалини в нашвидкоруч організованих проєктах. Крім того, технологія в основі NF-токенів складна навіть для досвідчених інженерів, що призводило до затримок і зривання інших розпродажів.

Ось і речовий доказ про одну з можливих перепон: український уряд вже мав проблеми із крипто. Згідно з ранньою версією плану, вони мали роздавати памʼятні криптотокени як нагороду людям, які пожертвують дійсно цінну криптовалюту. Такі токени могли б стати цінними як колекційні на вторинному ринку, але всю цю операцію раптово скасували.

Вражає і те, що розпродаж у середу не вважають одноразовим заходом. Fair.xyz й український уряд очікують, що зможуть виставляти додаткові NF-токени. «Прикра реальність така, – каже Чокрон, – що творів буде все більше, якщо війна затягнеться». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд