У жовтні 2021 року Олександр Дятлов, 33, повідомив про звільнення – він іде з посади менеджера по Україні американського стартапу Very Good Security. Компанія не шукає йому заміну – стартап з оцінкою $550 млн вирішив, що немає сенсу формально ділити американський та український офіси – вони завжди працювали разом. Як у зв’язці Сан-Франциско й Київ з’явився майбутній єдиноріг у сфері кібербезпеки?
Зберігати дані, замість грошей – як з’явилась Very Good Security
«Я в Каліфорнії познайомився з двома класними чуваками, хочу, щоб ти теж з ними познайомилася», – з такими словами програміст Олег Скляренко зателефонував Христині Монець у 2015 році. До цього вони працювали в львівській IT-компанії Morning Coffee, де Монець була операційною директоркою.
«Двома класними чуваками» виявилися американець єгипетського походження Махмуд Абделькадер і новозеландець Маршалл Джонс. Абделькадер встиг попрацювати на Волл-стріт, а у 2010–му продав стартап Milo.com маркетплейсу eBay за $75 млн. У 2015–му закрив ще один свій бізнес – платіжну систему Balanced Payments. Його не влаштовував темп розвитку й клієнтів компанії передали конкуренту Stripe. Фінансові умови угоди не розголошувалися. Абделькадер шукав, чим зайняти руки.
Тоді до нього звернулися компанія Mission Lane (раніше називалася LendUp). Там цікавилися, як швидко збудувати інфраструктуру для збереження даних платіжних карток. Компанії потрібно було отримати сертифікат PCI DSS. Його вимагають MasterCard, Visa, American Express та інші платіжні системи від будь-якої організації, що зберігає, обробляє або передає протягом року хоча б один номер платіжної картки.
«PCI DSS – це стандарт, якому потрібно відповідати будь-кому, аби мати змогу обробляти карткові дані, – говорить очільниця CyberAccelerator та експерт з захисту даних Галина Василевська. – Вам потрібно підтримувати відповідність цим стандартам».
Створити середовище, де дані будуть безпечно зберігатися, дорого й довго. Компанії або наймають інженерів, або передають це на аутсорс. «Потрібно інвестувати сотні тисяч доларів і чекати до трьох місяців», – говорить Монець.
Абделькадер мав рішення. Він покликав Маршала Джонса, який працював віцепрезидентом по інжинірингу у Balanced. Разом вони запустили стартап Very Good Security. Дивний, на перший погляд, неймінг – данина Pretty Good Privacy, популярній програмі шифрування даних у 90-х роках.
Very Good Security запропонувала компаніям зберігати дані в хмарі, а не на власних серверах. Номер карти, яку покупець вводить на сайті, зашифровують. У компанії залишається лише токен – справжні дані зберігаються в інфраструктурі VGS. «У базі даних не номери, а коди з букв і цифр, – каже Монець. – Для хакерів немає жодної цінності».
Асинхронна переписка та детальний онбординг – як будувати компанії між двома континентами
За запрошенням Скляренка, Монець стала операційною директоркою американського VGS і опинилась в першій десятці співробітників. «Командами зі США й України стартували одночасно, – розповідає вона. – З першого дня ми набирали таланти там, де швидше їх знаходили».
Спершу краще шукати вдавалось саме в Україні. «У нашій команді було близько 50 людей. А в США 20, – розповідає Олександр Дятлов, який прийшов у компанію у 2019-му. – З часом пропорції вирівнялись». Дятлов тоді якраз закрив стартап Ecoisme, яким він з 2014-го займався разом із Іван Пасічником та братом Антоном. Команда створювала енергомонітор, який мав зменшити витрати на електроенергію, але не змогла організувати по-справжньому масове виробництво.
У VGS Дятлов прийшов, щоб перегрупуватись після невдачі. «Я хотів побути в стартапі, який швидко росте й масштабується, – говорить він. – Також було цікаво попрацювати з фаундерами зі Штатів».
Тут він вибудовував зв’язки між командами, допомагав робити колаборації, розвивав коллектив в Україні. Конкретний приклад – покращений процесс онбордингу, адаптації новачків у команді. «Я запустив внутрішню Coursera, на якій було понад 90 уроків», – говорить Дятлов. Інше досягнення: конкурс Innovation Day, де працівники подавали ідеї й пітчили їх протягом трьох хвилин. Три проєкти врешті отримали гроші.
Як побудувати швидко зростаючу компанію, якщо співробітників розділяє вісім часових поясів? Привчайте всіх до асинхронної комунікації, кажуть у VGS. Вони почали із систематизації спілкування у Slack. Туди пишуть про всі ідеї, плани, викладають записи нарад та створюють нові канали для спеціалізованих дискусій. «Це наче глобальний офіс, – каже Монець. – Працівник може приєднатися до обговорення, коли прокинеться чи повернеться з іншої наради».
Ще до карантину співробітники VGS могли два-три дні працювати з дому. Це допомогло легше адаптуватися, коли компанія повністю перейшла на віддалену роботу – закрила офіси в Києві та Львові у 2020 році. Інший трюк – система поступового підвищення навантаження, запроваджена для новачків. Наприклад, продавець перший місяць освоюється в команді, за наступний має призначити 10 результативних зустрічей, ще через один – організувати 14 зустрічей і так далі.
Поступово VGS перетворилась із географічно сфокусованої компанії на ту, що мислить категоріями департаментів. Зараз штат компанії становить близько 230 людей, українців – близько 100. Це не лише розробники: є продакт-менеджери, маркетологи тощо. Вони працюють з фахівцями з Канади, Ірландії, Португалії, Чилі.
Така система змінила і структуру керівництва. Нового менеджера по Україні у VGS не шукають – відмовились від розподілу на американські та зарубіжні автономні підрозділи. А що Дятлов? «Я взяв час, щоб перезавантажитися», – каже колишній менеджер. Із Forbes він спілкувався з Колумбії. Він вивчив іспанську, подорожує Південною Америкою та експериментує: перевіряє гіпотези для нового проєкту та шукає перспективні стартапи.
Майбутній єдиноріг. Хто і чому профінансував VGS
З 2015–го основний продукт Very Good Security обріс субпродуктами. VGS Control зберігає чутливі дані не лише за стандартом PCI DSS, а й SOC 2. Такий комплаєнс впроваджують, щоб контролювати, хто має доступ до даних всередині компанії. Наступний проект VGS – розробка рішення, яке допоможе компаніям використовувати різні платіжні системи одночасно щоб автоматично обирати найнижчі тарифи для конкретної транзакції.
Клієнтура VGS нараховує понад 500 компаній із фінансової сфери – від стартапів до корпорацій. Серед них дистриб’ютор платіжних карток Brex, маркетингова компанія Fivestars, служба доставки Deliveroo, платіжна система Flutterwave.
Контракти у сфері PCI стартують із $10 000 в рік, далі чек росте залежно від об’єму транзакцій. У 2020-му компанія вийшла на $10 млн виторгу, говорить Монець. «У них великі комерційні перспективи. – розповідає Василевська, яка мала досвід роботи з VGS під час роботи у TrustArc. – Рішення, яке пропонує VGS, має зрозумілу ціннісну пропозицію та є дешевшим за схожі аналоги».
Very Good Security працює на перетині двох швидко зростаючих багатомільярдних ринків: безпеки даних та нормативно-правової відповідності (compliance). Скільки там грошей? Сукупний об’єм цих індустрій до 2028-го виросте з $36 до $115 млрд, прогнозує Fortune Business Insights.
«Чотири роки тому тільки починало говоритися, що кібербезпека може бути трендом. Цього року у кібербезпеку проінвестували більше як в рекламні технології», – каже Василевська.
З 2016-го Very Good Security сукупно залучила $105 млн у чотирьох раундах. На борту знакові інвестори на кшталт Goldman Sachs (підрозділ GS Growth) та Andreessen Horowitz. «Я інвестував, спираючись на силу засновника, Махмуда, якого я добре знав», – говорить Нік Білогорський із Google, що вклав у компанію в 2016 році. Абделькадер справив на нього враження ще у Balanced, куди також вкладав гроші Білогорський.
У грудні 2020–го Very Good Security закрила раунд C на $60 млн із оцінкою $550 млн. «Інвестиції дозволяють рости швидше, ніж ми б робили це на самому тільки прибутку», – каже Монець.
Дотриманням нормативних вимог та запобіганням зламів – непотрібна перешкода для бізнесу, говорить Абделькадер. «Вам не потрібні дані та повʼязана з ними відповідальність, щоб досягти своїх бізнес-цілей», – цитує його Fortune.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.