Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Коли Майкл Сугру вивчав медицину на початку 2000-х, у хірургів не було повної картини мозку. МРТ і КТ могли фіксувати структурні порушення, але вони не могли показати як клітини мозку, відомі як нейрони, зʼєднані між собою або як вони взаємодіють.
«Я не хотів нашкодити людям під час операцій на мозку. Мені було не видно де в мозку знаходяться справді важливі частини», – каже Сугру. Саме це підштовхнуло його до заснування Omniscient Neurotechnology спільно зі Стефаном Доєном. Цей стартап займається створенням мап мозку, які можуть допомогти прийняти рішення під час операцій і лікування.
Австралійська молода компанія, яка має американські офіси у Вілмінгтоні, Делавер, оголосила про $30 млн у раунді інвестицій Серії Б 19-го липня 2021-го. Цей раунд очолила низка австралійських мільярдерів, а оцінили трирічну компанію у $295 млн.
В мозку знаходиться 86 мільярдів нейронів, які поєднані між собою складними звʼязками, а тому можна сказати, що це найскладніший з органів людини. Мапи мозку можуть допомогти лікарям помітити аномальні звʼязки, порушення роботи нейронів у пацієнтів із пухлинами мозку, нейродегенеративні стани, тривожність і депресію, стверджує 42-річний Сугру. Ця технологія також може створити мапу емоцій й інтелекту людини.
Щойно лікарі за допомогою мап визначають місцезнаходження нейронів, робота яких порушена, вони можуть з найбільшою точністю застосувати терапії для стимуляції мозку, як-то транскраніальна магнітна стимуляція. Сугру додає: «Ця технологія дає нам змогу подивитися на мозок людини, зрозуміти що працює неправильно і виправити це».
Технологія створення мапи нейронних звʼязків у мозку, яка називається конектом, була створена завдяки застосуванню машинного навчання до десятків тисяч знімків МРТ. «Це як Google Maps мозку», – пояснює гендиректор Omniscient Стівен Шилер, який раніше був гендиректором представництва Facebook в Австралії і Новій Зеландії.
Один з продуктів Omniscient, який називається Quicktome, надає мапи мозку та візуалізацію нейронних звʼязків; він отримав схвалення Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (FDA) у вересні 2020-го. Майкл Макдермотт, нейрохірург в Інституті нейронауки Маямі, який був наставником Сугру під час його резидентури, з нетерпінням чекає на можливість використати нову технологію.
«Я подумав, що це найдивовижніше, що я колись бачив. Це для нас великий крок уперед в розумінні функцій і взаємозвʼязків головного мозку», – тішиться Макдермотт. Його інститут незабаром почне використовувати технологію Omniscient на пацієнтах, яким необхідна операція на мозку. «Ми більш не будемо дивитися на білі плями на знімках МРТ. Ми будемо дивитися на взаємозвʼязки всіх нейронних шляхів і ядер», – додає він.
Omniscient не перша розробила мапи мозку, але вона певно перша, хто комерціалізував використання цієї технології. Національний інститут здоровʼя підтримав Проєкт конектому людини (Human Connectome Project), який запустили у 2009-му для створення мапи мозку людини. На основі даних цього проєкту два університети створили спеціальний сканер «Коннектом» із застосуванням технології МРТ. Згідно із пресрелізом Національного інститут здоровʼя 2016 року, цей сканер може відобразити мережі мозку в десять разів точніше, ніж звичайні апарати для сканування.
Втім, засновники Omniscient хочуть бути лідерами у цій царині. «У наступні 20–30 років зʼявиться операційна система для мозкових даних. Будуть магазини застосунків для мозкових застосунків. Ми хочемо бути Google нейронауки або магазином, який пропонує застосунки для даних з мозку», – каже Шилер.
Вілл Вікар, генеральний директор з інвестицій в Caledonia Investments, вклав у Omniscient майже $14 млн, половина з яких в останньому раунді. За його словами, це філантропічні інвестиції. Вікар, який знає Сугру з 2006-го, говорить, що продукт може дуже швидко поширитися світом, адже він відчайдушно потрібен багатьом.
Нові інвестиції підуть на нові дослідження і продажі готових продуктів, які отримали схвалення FDA. «Ми переконані, що ця технологія стане золотим стандартом діагностики і лікування хвороб мозку», – говорить Сугру.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.