Приблизно сім з десяти ракових пацієнтів не реагують на лікування з першого разу. Ця сумна статистика зачепила Сайлінга Шена, який втратив дядька через колоректальний рак, який дав метастази.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
«Ракові хворі у чомусь схожі на піддослідних кроликів. Ти випробовуєш на них різні ліки. Одні не спрацювали – пробуєш інші», – пояснює Шен, дослідник в Університеті Дюка. Його стартап Xilis на шляху до того, щоб знайти найбільш ефективні ліки для кожного ракового хворого без необхідності перетворювати їх на піддослідних кроликів.
Ця компанія з Північної Кароліни у четвер оголосила про отримання $70 млн після інвестиційного раунду Серії А, який очолила фірма Mubadala Capital.
«Проблема в тому, що перевірити ефективність ліків можливо лише після того, як ти даси їх пацієнту», – каже Шен. Навіть із розвитком геноміки сучасна система прогнозування того, спрацюють ліки для пацієнта чи ні, залишається переважно неефективною, додає він.
Шен, електроінженер, каже, що зовсім не планував займатися дослідженням раку. Насправді, в той час, як мама хотіла, щоб він став лікарем, коли він ріс у Китаї, сам Шен був категорично проти цього після смерті дядька від раку. «Я хотів бути якнайдалі від медицини. Було несила дивитися, як він живе з цією хворобою», – розповідає Шен.
Втім, через кілька років по тому він прочитав про дослідження щодо органоїдів, яке надихнуло його перевірити, чи можна цю технологію застосувати до раку. Органоїди – це мініатюрні версії пухлин, які вирощують у лабораторії із застосуванням зразка генетичного матеріалу з біопсії пацієнта. Клітини з біопсії розділяють на менші частинки і поміщають у 10 000 крихітних гелевих краплин.
Цей гель схожий на матрицю, що оточує ракові тканини в тілі людини. На таких органоїдах перевіряють широкий спектр комбінацій ліків, щоб знайти найбільш ефективне поєднання. «Це дає нам змогу вирощувати багато-багато копій пухлин, щоб перевіряти на них дію різноманітних ліків дешевше і швидше», – пояснює Шен.
Ганс Клеверс, винахідних технології органоїдів, спільно із Шеном і Девідом Хсу, лікарем-онкологом, заснували Xiling. Технологію вже використовують у поточних клінічних випробуваннях лікування колоректального раку і раку грудей. Наразі дані компанії показують, що завдяки цій технології можна буде передбачити найкращу комбінацію ліків для конкретного пацієнта протягом 10 днів. Упродовж наступних років компанія подасть заявку до Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами на схвалення їхнього технологічного рішення.
Інвестори, які поставили гроші на Xiling, кажуть, що у цій компанії їх привабила її здатність працювати і з фармацевтичними фірмами, і з пацієнтами. Айман Аль-Абдаллах, венчурний капіталіст в Mubadala, каже, що лише одна з приблизно десяти розробок ліків проти раку потрапляє на ринок. «А коли ліки отримують схвалення, немає гарантії, що вони допоможуть кожному пацієнту, і це проблема».
Аль-Абдаллах вірить, що технологія Xiling має потенціал стати стандартом індустрії в передбаченні того, які ліки насправді допоможуть хворим. «Пацієнтам не доведеться марнувати час на недієві цикли лікування; натомість вони отримають лікування з найвищою вірогідністю успіху швидко й ефективно», – додає він.
Шен каже, що нові інвестиції підуть на клінічні випробування компанії і на проведення досліджень із фармацевтичними компаніями для розвитку й тестування ліків. Коли технологію вдосконалять, він вірить, що вона зможе допомогти майбутнім пацієнтам уникнути досвіду його рідної людини. «Наша мета – вирішити проблеми так, щоб людям не довелося проходити через те, що пережив мій дядько», – додає Шен.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.