Ця компанія хоче лікувати легкі випадки коронавірусу за допомогою LED-світла. Чому вона вірить у свою технологію /Ілюстрація Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Ця компанія хоче лікувати легкі випадки коронавірусу за допомогою LED-світла. Чому вона вірить у свою технологію

4 хв читання

Ілюстрація Getty Images

Компанія медичних приладів EmitBio тестує новий винахід, який використовує точні світлові частоти, які, запевняє вона, знищують коронавірус.

📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку

Найкращою зброєю у боротьбі із пандемією Covid-19 залишаються вакцини, які розробили із карколомною швидкістю. Але із новими спалахами захворювань по всьому світу залишається потреба у інших видах лікування, особливо для людей із легкими симптомами. Потрібні засоби, які б запобігли ускладненню перебігу хвороби і переповненню лікарень.

Із цим може допомогти EmitBio, яка розташована у Дюремі, Північна Кароліна. Компанія розробила ручний прилад, який випромінює LED-світло – та сама технологія, що використовується у звичайній лампочці, але цей прилад продукує дуже точні частоти, а не повністю видимий спектр. Ці частоти спрямовують на задню стінку носа і горла пацієнта, щоб вбити вірус і спровокувати реакцію імунної системи.

Для пацієнтів із легкими симптомами ковіду прилад можна використовувати вдома на противагу лікуванню, на зразок терапії із використанням моноклональних антитіл, яке треба проводити за присутності медичного спеціаліста.

Якщо перспектива лікування хвороби за допомогою лише світла звучить надто добре, щоб бути правдою, 59-річний Ніл Гантер, виконавчий голова EmitBio, не здивований. «В таке важко повірити, – погоджується він. – А з погляду великих фармкомпаній й урядових лабораторій, це здається чимось майже нереальним».

Але Гантер знає потенціал LED-технологій краще за майже будь-кого. У 1987-му він став співзасновником компанії Cree, яка виробляла лампочки, напівпровідники та інші продукти. Гантер був гендиректором і головою ради перш ніж покинути компанію у 2005-му. Того ж року він заснував LED Lighting Fixtures, яку продали три роки по тому.

У 2015-му Гантер став співзасновником KnowBio, яка створювалася для розробки терапевтичних приладів для лікування різних хвороб. Компанія, яка наразі зібрала $75 млн венчурних інвестицій, створила дочірні компанії для кожної галузі терапії; однією із таких компаній стала EmitBio.

Технологія EmitBio виникла на основі дослідження, яке проводила компанія: вчені стимулювали імунну реакцію за допомогою світла різних частот, яке випромінюють світлодіоди (LED). 

Коли світ накрила пандемія коронавірусу, в EmitBio почали експериментувати, щоб перевірити, чи якісь із частот мають вплив на SARS-CoV-2, вірус, що провокує хворобу; компанія використала тканини легень людини, які виростили у лабораторії.

Перші результати були обнадійливими: вони показали, що у лабораторних умовах LED-прилад може зменшити вірусне навантаження. А у середу компанія оголосила, що її експерименти показали 99,99% знищення дельта-варіянту вірусу у клітинах легень після трьох днів використання приладу двічі на день по пʼять хвилин.

«Ми змогли використати ту саму технологію проти дельта-варіянту, яка довела свою ефективність проти альфа-, бета- і гамма-варіянтів – попередні мутації коронавірусу», – каже Нейт Стаско, 31-річний генеральний науковий директор EmitBio.

Ця компанія хоче лікувати легкі випадки коронавірусу за допомогою LED-світла. Чому вона вірить у свою технологію /Фото 1

Художнє зображення дії приладу EmitBio. Ілюстрація EMITBIO INC

Компанія також почала випробовувати прилад на людях. В нещодавньому випробуванні 31 людина із легкими і помірними симптомами ковіду проходила лікування LED-приладом двічі на день по пʼять хвилин. Прилад спрямовував світло на задню стінку горла. Це було подвійне сліпе дослідження із групою плацебо – контрольною групою, яку лікували бутафорським приладом.

Результати цього дослідження, які компанія оприлюднила у лютому, показали значне зменшення вірусу у людей, які пройшли лікування. У цих пацієнтів також зникли симптоми приблизно на два дні раніше, ніж у пацієнтів у контрольній групі. Свою роботу із результатами дослідження компанія віддала у професійній журнал для рецензування.

Стаско пояснює, що компанія бачить два способи, якими прилад допомагає досягти таких результатів. По-перше, світло діє прямо на вірус і не дає йому розмножуватися. По-друге, дані компанії дають змогу сказати, що частота світла провокує утворення оксиду азоту, який імунна система тіла використовує для різних цілей, серед яких боротьба із інфекційними хворобами. Було кілька досліджень, окрім дослідження EmitBio, які розглядали потенціал оксиду азоту в лікуванні пацієнтів із ковід.

«Це вартий довіри механізм і він може допомогти прибрати вірус із верхніх дихальних шляхів – вірогідно тому людям було краще після використання приладу», – каже доктор Дейві Сміт, голова Відділення інфекційних хвороб і світової охорони здоровʼя при Університеті Каліфорнії в Сан-Дієго. Сміт не працює на EmitBio, але він вивчив дані, які оприлюднила компанія. «Думаю, цих даних достатньо для того, щоб влаштувати більше дослідження», – додає він.

Що правда, у нього виникло питання до підходу компанії: як вони можуть зупинити розвиток хвороби у легенях, якщо світло туди не дістає? «Що нам справді потрібно, так це щось, що зупинить розвиток ускладнень, щоб люди не потрапляли у лікарні і не помирали. Найбільші ускладнення відбуваються тоді, коли вірус потрапляє у нижні дихальні шляхи».

Тому, він припускає, прилад EmitBio може допомогти людям, які нещодавно мали контакт із хворим на корону. «Інфекція, як правило, починається у верхніх дихальних шляхах, тому цей прилад може стати у нагоді, – додає він. – Я справді думаю, що технологія достатньо правдоподібна, але їй потрібне ґрунтовне дослідження».

Наразі EmitBio працює із Управлінням з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами (FDA), щоб її прилад отримав дозвіл на використання у надзвичайних ситуаціях. Але перш ніж компанія отримає схвалення від регулятора, пояснює Стаско, компанії потрібно більше даних.

Для цього EmitBio нещодавно почала ще одне клінічне дослідження. Цього разу планується залучити до 120 людей із легкими та помірними симптомами ковіду, щоб подивитися, чи вдасться повторити попередній успіх компанії.

Якщо прилад доведе свою ефективність, Гантер сподівається, що його можна буде використати для лікування й інших хвороб. «Є причини вважати, що прилад підходить для лікування всіх респіраторних інфекцій, адже на ковіді ми не зупиняємося. Ми переконані, що зможемо боротися із грипом і деякими іншими захворюваннями».  

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд