В українському IT приблизно вдвічі менше вакансій, ніж до війни, а найбільше шукають досвідчених спеціалістів. Навіть за таких умов цей сектор економіки – один із найпривабливіших для тих, хто втратив роботу та готовий перекваліфікуватися. Чому та де потрібно вчитися, щоб змінити професію?
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
До війни українське IT нараховувало до 300 000 осіб та щорічно затребувало 30 000–35 000 нових спеціалістів. Університети давали половину. Світчерів – людей, що перейшли в IT з інших професій без фахової освіти, – наймали через нестачу кадрів. «У цих людей є сильна мотивація до перенавчання, а попередній досвід допомагає їм розвиватися в ІТ», – каже керівник освітніх програм EPAM University Денис Гриньов.
Серед студентів ІТ-курсів в ЕРАМ світчерів було до 40%. Серед них: учителі, банківські службовці, медики, маркетологи, юристи, музиканти, журналісти.
Після курсів та пошуку світчери стають на першу сходинку кар’єрної драбини в IT та отримують посади рівня junior. Найкраще освоюють front-end-розробку – створення сайтів та додатків – або тестування програмного забезпечення. «Головне – не переоцінювати свої сили та правильно обрати фах», – каже СЕО компанії Go IT Антон Чорний. За його оцінками, на кваліфіковану підготовку світчеру потрібно не менше чотирьох місяців за умови щоденного навчання та близько 10 місяців, якщо поєднувати це з основною роботою.
Які професії цікавлять світчерів?
Пояснює засновник EdTech-стартапу skillseter Влад Якупов
- Підприємців найчастіше цікавить продуктовий менеджмент, адже це схоже на їхню основну діяльність.
- У проєктний менеджмент найчастіше йдуть барбери, викладачі, жінки в декреті, оскільки цей напрям здається простішим, ніж інші.
- Диджитал-маркетинг подобається творчим людям. Там найрідше зустрічаються світчери, бо професія маркетолога давно популярна і в спеціалістів зазвичай є досвід.
- Деякі спеціалісти змінюють професію всередині ІТ: із тестувальників та бізнес-аналітиків часто стають product managers, адже це «модна» професія з великою кількістю вакансій та перспектив – «такий собі міні-СЕО компанії», – каже Якупов.
Точну кількість світчерів, які вже є в компаніях, визначити важко, адже вони не класифікують за цим критерієм працівників, каже Андрій Перемийбіда, Talent Acceleration Center Director у SoftServe. В українському офісі SoftServe близько 3200 спеціалістів мають статус trainee та junior, але не всі вони – світчери, є також новачки та студенти.
Зараз більше цінуються досвідчені професіонали. У топі найму пропозиції для DevOps, Solutions Architect, Senior Software Engineer, Senior Java Developer, Senior Java Engineer, свідчить аналітика порталу рекрутингового Djinni. Найбільше постраждали HR, Project Manager, відділ маркетингу та бізнес-аналітики.
Як перейти в IT під час війни
Війна ускладнила перехід: навчання проходить повільніше, а вакансій менше, скаржиться Володимир Харламов, 28. В університеті він вивчав ядерну енергетику, але не влаштувався за спеціальністю, а зараз пробує себе в IT. Уже три місяці Харламов освоює project management на платформі з ІТ-курсами skillsetter. Посада не потребує знання коду – ці спеціалісти допомагать програмістам досягти цілей, які ставить керівництво.
Стартап skillsetter, який розробляє курси-симулятори для айтішників, має понад 2500 учнів, і 70% з них – світчери, розповів Forbes засновник компанії Влад Якупов. Його рекомендація в умовах охолонувшого ринку – наполегливість. Щоб отримати пропозицію про роботу потрібно відгукнутись щонайменше на півсотні вакансій та пройти десяток співбесід. Орієнтовний гонорар – близько $500-600 на місяць.
Основна проблема світчерів – англійська, проблеми з мотивацією та невміння адаптуватися. «Світчери мають зрозуміти, що ІТ-компанії гнучкіші, ніж заводи чи банки, і дають працівникам більше самостійності та відповідальності», – каже Чорний. Куди піти тим, хто готовий до викликів? Forbes зібрав пропозиції від українських стартапів та великого IT-бізнесу.
Курси іт для початківців: навчальні програми від стартапів та благодійність
Українська онлайн-школа Mate academy безоплатно навчає програмуванню протягом чотирьох місяців в обмін на 17% від зарплати після працевлаштування. Для всіх, хто служив у Збройних силах України, після 24 лютого навчання на full-time курсі – безкоштовне.
Стартап skillsetter 5 квітня запускає курс для тих, хто втратив роботу під час війни або вимушений був покинути свій дім. Ціну на навчання знизили у 10 разів, платити можна в розстрочку. Половину прибутку віддадуть на гуманітарні потреби України. Для членів ЗСУ навчання повністю безкоштовне.
Школа програмування GoIT у березні відкрила безкоштовні курси для українських переселенців. До них уже долучилися близько 700 студентів. Серед них перукарі, логісти, кухарі, фотографи.
SheCodes Foundation безкоштовно навчає біженок програмуванню. До програми вже долучилися понад 5700 українок. За підрахунками організації, вони складають понад 90% переселенців, а в ІТ представлені погано: обіймають 25% технічних посад і заробляють на 30% менше, ніж чоловіки.
Комп’ютерні науки можна вчити онлайн в одному з найкращих університетів світу на Coursera. Біженці з України можуть подати заявку на фінансову допомогу і пройти курс безкоштовно.
Курси з програмування від ІТ-компаній
- Компанія запустила дві нові програми для світчерів: курс з основ Computer Science для переселенців, які втратили роботу або хочуть змінити її, та марафон із Power BI для українок, які виїхали до Польщі.
- Тривалість марафону: 2 місяці
- Вартість: безкоштовно.
ЕРАМ University
- Зараз у компанії є 25 навчальних програм, для вступу на які треба володіти основами ІТ. Проте на початку квітня ЕРАМ запускає курс для початківців без досвіду та спеціальних технічних знань. Долучитися можна без тестів.
- Тривалість курсу: 2 модулі (перший модуль – 2 місяці).
- Вартість: безкоштовно.
- Спеціалісти компанії викладають на курсах Frontend, Java, .NET, DevOps та інших популярних ІТ-напрямках. Кожна програма складається з двох частин – навчання та інтернатури.
- Тривалість курсу: 3 місяці.
- Вартість: безкоштовно.
- Курс IT Basic Course орієнтований на тих, хто хоче почати кар’єру в ІТ.
- Тривалість курсу: два тижні (також можна переглянути запис вебінарів).
- Вартість: безкоштовно
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.