Вимушені переселенки, вимушені світчерки. Як війна прискорила прихід українських жінок в IT-індустрію /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Вимушені переселенки, вимушені світчерки. Як війна прискорила прихід українських жінок в IT-індустрію

5 хв читання

Getty Images

18 березня школа програмування GoIT відкрила безкоштовні курси для українців. Три четверті з 2500 студентів, що записалися за тиждень, – жінки. До війни все було навпаки, каже CEO компанії Антон Чорний.

Ринок українського IT, де раніше не вистачало людей, змінився з початком війни. Впала кількість вакансій, але не ентузіазм кандидатів – відгуків більше, ніж у мирному січні, свідчить свіжа статистика Djinni. Вимушені переселенки опановують нові професії або струшують пил із програмістських дипломів. Чи змінять бойові дії гендерний розклад в індустрії?

Вимушені переселенки, вимушені світчерки

Станом на 24 березня понад 10 млн українців покинули свої домівки через напад Росії. З них 3,7 млн виїхали за кордон, підрахували в ООН. Більшість вимушених переселенців – жінки з дітьми. Вчитися програмуванню йдуть ті, хто опинився у відносній безпеці, каже Чорний із GoIT. У мирні часи на курсах його компанії навчалося понад 5000 світчерів – людей, що вирішили змінити професію та «увійти в IT». Зараз до них додалися дрібні підприємці, чий бізнес перекреслила війна.

Схожа статистика й у конкурентів Чорного – школи Mate academy, що на початку 2022-го оцінювалася у $15 млн. Головна фішка стартапу – студент оплачує навчання зі своєї зарплатні вже після того, як знайде роботу. До лютого набралося 1700 працевлаштованих студентів, ще близько 300 проходили навчання.

«До війни було 25% жінок, вище, ніж загалом в індустрії», – каже співзасновник та директор з розвитку Mate academy Максим Лисак. Зараз студенток вже 35-40%. Найвищий попит на курси для фронтенд-розробників та тестувальників – для таких спеціалістів відкрито найбільше вакансій.

«Це перегукується із ситуацією в США під час Другої світової війни, коли чоловіки пішли на фронт, а жінки масово почали працювати», – каже Юлія Ващенко, директорка київського відділу Women Who Code. Це міжнародна спільнота з 290 000 IT-спеціалісток, що допомагає жінкам будувати кар’єру в IT.

IT-спеціалісти і війна /Ілюстрація Shutterstock

IT-спеціалісти і війна

Українське IT, що налічує 285 000 спеціалістів, приблизно на три чверті складається з чоловіків із медіанним віком у 28 років, свідчить аналітика портала DOU.UA. Станом на грудень 2021 року медіанна зарплата в галузі становила $2500, а загалом країна отримала $6,8 млрд експортної виручки від сектора.

У ЗСУ та інші військові формування вже призвали понад 2% спеціалістів з IT, каже Костянтин Васюк, виконавчий директор асоціації IT Ukraine (інформація станом на 15 березня).

Багато IT-спеціалістів – цивільний резерв. Наприклад, 80% із 1700 працівників аутсорс-компанії N-iX – це четверта категорія призовників. Вони не мають досвіду військової служби та військової спеціальності, не проходили військову кафедру.

11 березня Міністерство цифрової трансформації видало листа з пропозицією уточнити процес призову до лав ЗСУ спеціалістів з IT-сфери. У документі голова Мінцифри Михайло Федоров пропонує зважати на важливість IT для економіки країни, але й розробити механізм, який би перешкоджав ухилу від служби.

Наприкінці березня Women Who Code Kyiv запустили в Telegram бота з вакансіями, безкоштовними курсами та стажуванням для українок. За кілька днів на нього підписалися понад три сотні користувачок.

Допомоги просять не лише світчерки, які вирішили опанувати нову спеціальність, щоб заробляти на дистанційці. «Багато й тих хто, вивчився програмуванню або іншій інженерній спеціальності, але не працював за нею взагалі», – каже Ващенко. Останнім потрібно лише актуалізувати навички та шукати роботу. Що може запропонувати ринок?

Ринок IT-праці оживає, але є нюанси

«У перший тиждень війни 67% компаній з офісами в Україні заморозили найм», – каже маркетинг-директор рекрутингового стартапу Skyworker Ольга Капінос. У додатку, що дозволяє програмістам гортати пропозиції роботи, як профілі в Tinder, зареєстровано 25 000 користувачів. У активному пошуку – 20%.

У січні 2022-го на порталі IT-вакансій Djinni було 28 000 пропозицій, 24 березня – 12 000. Протягом тижня-двох має додатися ще 3000–6000 вакансій, прогнозує співзасновник проєкту Максим Іщенко.

Хто найматиме? За місяць бойових дій кількість вакансій на Skyworker відновилася – лише на 8% менше, ніж у мирні часи. Більшість пропозицій від компаній з Європи та США, які наймають на дистанційку.

Мало шансів, що роботодавці з офісами в Україні повернуться до довоєнної активності, прогнозує Капінос. Вони або зупиняються на умовно безпечних західних регіонах, або перефокусувалися на Польщу, Чехію та країни Балтії. Ці країни одразу після нападу Росії прихистили чи не найбільше українців.

У сервісних компаній залишилися замовники, а значить, і ресурс для розвитку. «Найважливіше – прилаштувати людей, що вже з нами», – зазначає кантрі-менеджерка SoftServe Анастасія Фролова. У компанії відкрито 1720 вакансій по всьому світу – стільки ж було і напередодні війни. Якщо замовник готовий наймати проєктні команди в Україні – у пріоритеті місцеві спеціалісти з резерву. Інший вектор – шукати кадри для центрів розробки в країнах Європи та Латинської Америки.

У продуктових гравців оптимізму менше. Група компаній EVO, що до війни розвивала десяток відомих маркетплейсів та сервісів, скорочує 40% команди. «Це майже 450 людей, для яких у нас просто немає зараз завдань і роботи», – заявив співвласник Микола Палієнко. На плаву залишаються лише кілька проєктів – маркетплейси Prom, Bigl, Shafa, сервіс пошуку професіоналів Kabanchik.ua.

Безробітними в один день стали й близько 450 співробітників служби доставки Rocket – засновники заморозили стартап через брак фінансування. Зарплату команді не виплатили, а в якості компенсації дозволили забрати службові ноутбуки та телефони.

Нові спеціалістки в новій реальності

Гендерний баланс в українському IT нехай неквапливо, але врівноважується, свідчить дослідження GlobalLogic. За дев’ять років кількість жінок збільшилася втроє – до 22% з близько 285 000 спеціалісток в індустрії.

Майже половина працювала у сервісних компаніях. У SoftServe – найбільшого гравця з українським корінням та понад 12 000 співробітників – 36% жінок. На менеджерських посадах – 49%, зазначає Фролова. «Диспропорція з року в рік вирівнюється», – додає вона.

Нинішня ситуація підвищить відсоток дівчат в IT, впевнена співзасновниця та CEO Mate academy Анна Апостол. «Коли я навчалася в університеті Шевченка на факультеті кібернетики, нас було п‘ятеро дівчат на потоці», – згадує вона ранні 2010-ті.

На початку 2020-х студенток на одному з найпрестижніших IT-факультетів країни побільшало в рази. «Протягом останніх двох років – 50-60%», – каже декан Анатолій Анісімов. Що буде з новим набором першокурсників, в умовах воєнного часу прогнозувати важко. Поки що університет збирає студентів, щоб з квітня вести дистанційне навчання.

Усі кращі українські університети разом узяті не в змозі підготувати стільки айтішників, скільки потребує ринок, казав навесні 2021-го Анісімов. Проте світчерів не треба вчити роками. «Чотири-п’ять місяців навчання в режимі повного занурення – і можна сміливо виходити на ринок праці», – каже Лисак.

«Ми зараз доробляємо й покращуємо навчальні програми, які дадуть змогу заробляти на міжнародних фріланс-біржах типу Upwork», – каже Чорний. Тим часом GoIT поспіхом налагоджує бізнес у Польщі. За рік експансії в цю країну було набрано 430 студентів. Приріст за останній місяць прискорився на третину.

Платформи з технічними вакансіями на кшталт UA Talents чи Jobs4Ukraine для українців у Європі з’являються одна за одною. У польському розділі на Djinni менш ніж за тиждень після запуску було набрано понад 1600 вакансій. 75% пропозицій з релокейтом на платформі передбачають переїзд до Польщі.

Одразу три нових польських офіси – у Варшаві, Вроцлаві та Гданську – відкриває львівський Intellias. Наразі в сусідній країні працює 200 співробітників з 2500, план до кінця року – найняти ще 400. Шукатимуть і місцевих спеціалістів, і тих, хто вже релокувався чи готовий переїхати. Як перевозити своїх, коли кордони для чоловіків закриті через воєнний стан? «Компанія розглядає всіх досвідчених IT-спеціалістів та спеціалісток, які відкриті до нових пропозицій», – уточнюють в Intellias.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд