Збільшення державного бюджету на 270 млрд грн спровокує зростання інфляції та девальвації /Ілюстрація Олександра Карасьова
Категорія
Гроші
Дата

40 депутатів та Мінфін пропонують збільшити витрати бюджету на 270 млрд грн. Інфляції та курсу долара – приготуватись

4 хв читання

Збільшення державного бюджету на 270 млрд грн спровокує зростання інфляції та девальвації Фото Ілюстрація Олександра Карасьова

Майже чотири десятки нардепів зареєстрували законопроєкт, який передбачає збільшення цьогорічного держбюджету на 270,2 млрд грн. Це матиме складні наслідки для економіки. Коли ухвалять закон та звідки уряд візьме додаткові 70 млрд грн на місяць? 

Законопроєкт, що пропонує збільшити обсяг внутрішніх запозичень у 2022 році на 270 млрд грн, розробили за ініціативи уряду і безпосередньо Міністерства фінансів. Ухвалити його Верховна Рада може вже на початку наступного тижня. 

Мінфін наполягає на розгляді в одне читання, розповів Forbes один з авторів законопроєкту на правах анонімності. «Якщо йтиметься про фінансування виключно військових потреб, то фракція закон підтримає», – каже співрозмовник у керівництві «Слуги народу» на правах анонімності. Підтримають його і у фракції «Голос», якщо не буде додаткових правок, які не стосуються потреб армії, каже голова партії Ярослав Железняк. 

Абсолютну більшість коштів, 269 млрд грн, спрямують на військові потреби. На зарплати військовим – 145,3 млрд грн, ГУР та СБУ – 4,6 млрд грн. Ще 715 млн грн піде на поповнення резервного фонду держбюджету. 

Плановий бюджет тільки Міноборони у 2022 році – 624,4 млрд грн, а це упʼятеро більше, ніж за 2021 рік, говорить голова Податкового комітету депутат Данило Гетманцев. Щомісячно на оборону, включно із зарплатами військовим, Україна витрачає приблизно 130 млрд грн. «Податків та митних платежів не вистачає, щоб покрити всі військові потреби армії», – говорить співрозмовник у керівництві «Слуги народу».

Головний аргумент для збільшення видатків бюджету – міжнародні партнери не дозволяють використовувати їхніх коштів на пряме фінансування військових потреб. «Їхні проєкти в основному орієнтовані на розвиток», – каже очільник бюджетного комітету Юрій Арістов. Ще одна нещодавня ініціатива Мінфіну й НБУ – додатковий «податок» на імпорт у 10%.

Курс на інфляцію та девальвацію

Міжнародна допомога, пільгові кредити й суттєво знижений експорт не встигають перекривати економічну діру, що виникла через війну. Щоб профінансувати видатки, НБУ з початку війни вже надрукував 255 млрд грн, що впливає на рівень інфляції та курс. За прогнозами НБУ, у 2022 році вона перевищить 30%, а гривня від початку війни девальвувала вже на чверть. 

У липні ситуація з держбюджетом України стала кращою, порівнюючи з минулими місяцями. Емісія гривні в липні теж зменшилась – НБУ надрукував 27,5 млрд грн, що вчетверо менше, ніж за червень. 

Але з ухваленням законопроєкту уряду доведеться додатково щомісяця залучати близько 70 млрд грн. Чи це можливо, не вмикаючи «верстат» НБУ? 

«Ми не плануємо виходити за суму, яку НБУ погодив до кінця року, це вже обговорили з регулятором», – говорить один з авторів законопроєкту. Опитані Forbes фінансисти впевнені: якщо Мінфіну не вистачатиме коштів, то він знову прийде до НБУ вимагати емісію. 

«Друк додаткових 270 млрд грн – дуже небажано для макрофінансової стабільності», – говорить Михайло Демків, фінансовий аналітик компанії ICU. Частина коштів потрапить на валютний ринок і тиснутиме на гривню, але, на думку аналітика, не сильно обвалить курс. 

«Уряд має два виходи: залучити вільну ліквідність банків, – говорить Євген Дубогриз, експерт із банків та банківського нагляду, Case Ukraine, – або емісія. Немає юридичних механізмів змусити банки направити ці кошти на купівлю ОВДП». На його думку, інакше залучити додаткові 270 млрд грн буде важко. 

Запланований обсяг емісії на 2022 рік – 400 млрд грн. НБУ сподівається друкувати не більш як 30 млрд грн щомісячно. «Частину коштів, безумовно, доведеться покривати за рахунок НБУ», – говорить Михайло Демків, фінансовий аналітик компанії ICU. Необхідна сума значно більша, ніж запланована Нацбанком. «Емісія може бути частково забезпечена валютними позиками та грантами, – говорить Боярчук із CASE, – проте це все одно вплине на інфляцію і курс». 

Те, як обсяги емісії впливають на обмінний курс гривні, було видно і під час війни у 2014–2015 роках, і зараз, коментує перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова. Економіка України досить сильно залежить від імпорту, девальвація швидко позначиться на здорожчанні багатьох товарів та послуг.

40 депутатів та Мінфін пропонують збільшити витрати бюджету на 270 млрд грн. Інфляції та курсу долара – приготуватись /Фото 1

Економіка України в червні 2022 року

Зібрати гроші з ринку 

Щоб профінансувати такі обсяги запозичень та збільшити частку ОВДП, розміщених на ринкових засадах, Мінфін та НБУ повинні посилити координацію між собою, говорить Гетманцев. Мінфіну доведеться залучати кошти з ринку через пропозицію держбондів, передусім у банків, а також у компаній та населення. 

На початок серпня банки інвестували у військові ОВДП приблизно 110 млрд грн, говорить Железняк. А громадяни та бізнес купили облігацій на 24 млрд грн

Збільшити вкладення громадян, бізнесу та банків можливо після підвищення ставок на первинному ринку ближче до ринкових, вважає Демків. «Більша дохідність підвищить привабливість гривневих інструментів, що зменшить тиск на валютний ринок від розширення видатків бюджету», – коментує Рожкова. 

Чи є можливість залучити потрібну суму з ринку? Ліквідність банківської системи перевищує 200 млрд грн, говорить Рожкова. Гарний потенціал залучення коштів і від населення: залишки на рахунках громадян у гривні в банківській системі зросли більш ніж на 100 млрд грн від початку повномасштабного вторгнення. 

За словами Демківа, на сьогодні в депозитні сертифікати банки проінвестували 167 млрд грн, а загальна кількість гривні в обігу – 770 млрд грн. Якщо Мінфін наважиться збільшити ставки, то є шанси, що ринок внутрішніх залучень запрацює на повну силу, а ризики емісії та її наслідків будуть меншими. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд