НБУ заборонив обмінникам показувати курси валют. Чи дійсно долар дорожче 40 грн виник через спекулянтів /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

НБУ заборонив обмінникам показувати курси валют. Чи дійсно долар дорожче 40 грн виник через спекулянтів

Getty Images

Звичних для українців яскравих табло з курсами валют більше не буде – 29 липня НБУ заборонив їх демонстрацію поза межами обмінників. Причина, яку озвучив регулятор, – спекуляції та «банкоматний туризм». Про що йдеться та чи дійсно стрибок долара понад 40 грн/$ не відповідає реаліям економіки?

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Нацбанк заборонив небанківським обмінникам вивішувати звичні для українських міст табло з курсами валют. На банки це рішення поки що не розповсюджується.

Цей крок повʼязаний із різким стрибком роздрібного курсу угору, після того як 21 липня НБУ підвищив офіційний фіксований курс долара з 29,25 грн/$ до 36,57 грн/$. Станом на вечір 29 липня курс із запасом перевищував на чорному ринку 42 грн/$ та сягнув 41 грн/$ у банках.

Такі рівні НБУ вважає необґрунтованими та, більше того, спекулятивними. «Небанківські установи розпочали штучно підвищувати курс, фактично підтримуючи цим існування «банкоматного туризму», – йдеться в повідомленні пресслужби регулятора.

Чи дійсно зростання роздрібного курсу не має економічних передумов?

Що за «банкоматний туризм»

Про схему виводу гривні у валюту за «пільговими» цінами НБУ вперше розповів наприкінці травня. Тоді, за даними регулятора, операції зі зняття готівкової валюти з українських карток за кордоном, які за одну транзакцію вписувались у місячний ліміт, сукупно сягали близько $500 млн на місяць. Далі ця готівка продавалася в роздрібних обмінниках в Україні за ціною на кілька гривень дорожче.

Ця схема отримала назву «карткового», або «банкоматного туризму». Від початку вона існувала за рахунок жорстких обмежень НБУ, який із перших днів війни зобов’язав банки тримати карткові курси у межах коридору «офіційний + 10%» щоб полегшити життя українським біженцям за кордоном. 

Наприкінці травня це обмеження скасували, однак замість стабілізації валютного ринку НБУ економіка отримала фактично чотири різних курси: фіксований офіційний, картковий, роздрібний банківський та роздрібний курс з обмінників.

Цю різницю Нацбанк покривав із валютних резервів: у період з 13 червня по 8 липня регулятор щотижня продавав на міжбанку близько $1 млрд. За даними НБУ, у цей період транзакції українських банків за розрахунками з міжнародними платіжними системами в окремі моменти сягали близько $100 млн на день.

Це обсяг розрахунків або операцій у банкоматах, які здійснювали за кордоном власники українських гривневих карток. Після того як Нацбанк підвищив фіксований курс до 36,6 грн/$, відповідний показник знизився до $20-25 млн на день, каже на правах анонімності співрозмовник із керівництва одного з департаментів НБУ. 

«Валютні перекази з-за кордону до України у травні та червні були вищими, ніж у відповідні місяці у мирний час, – розповідає співрозмовник. – Це все арбітраж на різниці курсів».

Загалом із початку війни резерви НБУ скоротилися з майже $29 млрд до $22,8 млрд станом на 1 липня.

Чи допоможе заборона табло

Підтверджень того, що поточні курси обмінників є спекулятивними, немає, вважає фінансовий аналітик ICU Михайло Демків. За його словами, зазвичай вуличних табло курсів немає у країнах з hard currency, де валютообмін як такий не потрібен. 

У той же час регулювання готівкових «кіосків», у тому числі стосовно їхньої реклами, є в багатьох країнах, каже керівний партнер чеської компанії OG Research Девід Варва. «Зазвичай таким чином регулятори намагаються запобігти ситуаціям, коли готівковий ринок вводить суспільство в оману стосовно реального курсу», – пояснює він.

Чи допоможе це в умовах України? «Заборона табло, можливо, й допоможе, але як проконтролювати, чи вони справді зникнуть?» – застерігає Демків. 

До того ж ризик спекуляцій існуватиме й надалі. «Картковий туризм» не зникне, якщо картковий курс банків відрізнятиметься від роздрібного принаймні на 10%, каже Демків. Увечері 29 липня ПриватБанк встановив картковий курс на рівні 37,04 грн/$. Курс обмінників перевищував його приблизно на 14%. 

Останнім рішенням у боротьбі Нацбанку з «туристами» було більш складне обмеження на зняття готівки з гривневих карток за кордоном: 50 000 грн на місяць, але одночасно не більше 12 500 грн на тиждень.

Паралельно для того щоб попит на валюту серед громадян, які хочуть конвертувати гривневі заощадження у валюту, переорієнтувався з готівкових обмінників на банки, НБУ дозволив останнім продавати клієнтам безготівкову валюту. Умова – ці кошти мають бути автоматично розміщені на принаймні тримісячному депозиті. Обсяги такої валюти привʼязані до безготівки, яку банки купили з 13 квітня, тобто йдеться про близько $400 млн додаткової пропозиції валюти.

Обсяги небанківського валютного ринку в Україні, за оцінкою НБУ, є значно меншими, аніж операції з валютою бізнесу та банків, та складають приблизно $50 млн на день (йдеться і про купівлю, і про продаж). Для порівняння: у червні середньоденні обсяги операцій на міжбанку перевищували $300 млн, свідчить статистика Нацбанку.

Втім, поки що ідея з перекиданням попиту з обмінників на банки не спрацювала повністю: опція з’явилася далеко не у всіх популярних фінустанов. Зокрема, monobank надасть користувачам таку пропозицію лише з наступного тижня, повідомив у facebook фаундер проєкту Олег Гороховський.

Чи є реальні причини для девальвації

«Я не думаю, що готівковий ринок в Україні дійсно відповідає макроекономічним реаліям, – каже Варва з OG Research. – НБУ має досить міцні позиції для управління курсом, тож суспільство має довіряти Нацбанку, а не обмінникам».

Серед мотивів, якими топменеджери НБУ пояснювали рішення перефіксувати офіційний курс з 29,25 грн/$ до 36,57 грн/$ було бажання стимулювати експортерів продавати більше валютної виручки, у той час як імпорт за такою логікою мав стати більш дорогим та менш вигідним.

Співрозмовник у одному з департаментів НБУ зазначає, що обсяги продажів від експорту дійсно зросли, тоді як попит на валюту з боку імпортерів суттєво знизився. Про відмову частини клієнтів-імпортерів від заявок на купівлю валюти у перші дні після підвищення курсу розповідав і співрозмовник у одному з найбільших банків з іноземним капіталом. 

Це опосередковано підтверджують і дані Нацбанку щодо валютних інтервенцій. Період з 25 по 29 липня став першим з кінця лютого тижнем, коли НБУ купив валюти на міжбанку більше, ніж продав: $682,8 млн проти $32,9 млн.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні