16 травня бізнес у відкритому листі закликав Володимира Зеленського звільнити Данила Гетманцева, за три дні звернення підписали понад 12 000 підприємців. Але жодної офіційної реакції з Офісу президента не було. Forbes дізнався, що про скандал думають у парламенті та в оточенні президента і чи планують звільняти «головного» з податкової політики
Форум «Енергія бізнесу» у Києві вже 9 жовтня
Бізнес будує нову енергореальність, забезпечуючи незалежність в умовах блекаутів. 9 жовтня на форумі «Енергія бізнесу» обговоримо технології та інвестиції, що змінюють правила гри на енергоринку. Дізнайтеся, як адаптувати бізнес до майбутніх енергетичних викликів, за посиланням.
Лист бізнесу з вимогою звільнити Данила Гетманцева, 44, з посад голови «податкового» комітету Верховної Ради та секретаря Нацради відновлення України опубліковано три дні тому. Відтоді Forbes звернувся до понад десятка високопосадовців з Офісу президента, Верховної Ради та уряду з проханням прокоментувати звернення. Абсолютна більшість залишила прохання без відповіді. Декілька високопосадовців погодились спілкуватись на умовах анонімності.
Ініціатором звернення безпосередньо до президента Володимира Зеленського, яке може претендувати на статус найбільш серйозної економічної дискусії в Україні останніх років, виступили представники одинадцяти бізнес-асоціацій, серед перших підписантів – учасники українського списку Forbes. Підписи (віртуальні) під листом на момент публікації поставили понад 12 000 осіб.
«Системне (а не тимчасове) зниження податків, дерегуляція, швидка приватизація (окрім стратегічних підприємств), зменшення державного апарату – саме це прискорить економічне зростання», – пишуть автори листа. Гетманцева у ньому називають «уособленням регресивного, популістського соціалістичного підходу».
Гетманцев, від якого значним чином залежить фіскальна політика у державі, відомий своєю послідовною публічною позицією, що податки повинні платити усі, навіть під час війни. У пості-відповіді він запропонував опонентам обговорити спірні моменти на окремій зустрічі. Однак, за словами президента СЕО Club Сергія Гайдайчука, імʼя якого одне з перших серед підписантів листа, шукати компромісу немає сенсу. «Може, він і не погана людина, але нам потрібна нова, смілива економічна політика, – каже Гайдайчук. – Гетманцев – не візіонер і не реформатор».
Втім, судячи з кількох розмов, які Forbes провів із високопосадовцями у парламенті, уряді та ОП, звільняти Гетманцева, принаймні швидко, точно не планують. «Якщо відкинути погану комунікацію та імідж Гетманцева, то незрозуміло, що поганого він зробив, до чого конкретно претензії», – говорить депутат з керівництва «Слуги народу».
«Хороший голова комітету»
Скандал навколо голови «податкового» комітету відбувається у важкий момент, коли економічний блок української влади намагається знайти баланс між двома протилежними цілями, які поставила війна: як допомогти бізнесу та де знайти гроші, щоб профінансувати видатки держбюджету.
Якраз зараз депутати Ради обговорюють повернення низки податків, які скасували наприкінці березня. Йдеться про імпортний ПДВ та ввізні мита, а також пільгове розмитнення авто. Додаткова ідея – підвищення військового збору з 1,5 до 3%.
Окрема тема – повернення податкових перевірок. В інтервʼю Forbes на початку квітня Гетманцев висловився за те, щоб повернути звичайний податковий контроль у містах, які не постраждали від війни з Росією.
«У нас було кілька великих дискусій, коли Гетманцев прямим текстом казав, що під час війни слід підвищувати податки, оскільки потрібно забезпечувати надходження до бюджету, – згадує член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, який очолює Гетманцев. Він попросив не згадувати його імені у цій статті. – Багатьом було важко перетравити цей меседж».
Гетманцев – старожил у команді Зеленського, він із президентом від передвиборчої кампанії 2019 року. За словами одного із співрозмовників у комітеті, голову підтримує більшість депутатів у його складі, причому серед них не лише члени СН, а й інші нардепи. Його впливовість у парламенті підтверджує і співрозмовник у керівництві Верховної Ради. «Він авторитетний депутат і хороший голова комітету», – каже він.
Лист бізнесу поки не обговорювався ні у комітеті, ні на рівні фракції СН, ні в уряді, кажуть чотири співрозмовники у Раді та один у Кабміні. Троє з них не бачать підстав для звільнення Гетманцева.
Втім, за словами одного із членів «податкового» комітету, серед депутатів час від часу все ж обговорюються потенційні кандидатури на заміну Гетманцева. Ймовірним претендентом, у разі якщо ці розмови втіляться у життя, співрозмовник вважає заступника голови податкового комітету та члена політради партії «Слуга народу» Олександра Ковальчука.
Чи помітив конфлікт Зеленський
Станом на ранок четверга, 19 травня, ініціатори листа проти Гетманцева так і не отримали жодної реакції від президента, якому, власне, і було адресовано звернення, каже Гайдайчук з СЕО Club.
За словами одного із керівників парламентської фракції «Слуга народу», який попросив не згадувати його імені у цій статті, заява бізнесменів «шокувала» багатьох колег Гетманцева по парламенту. «Чесно кажучи, ми так і не зрозуміли, у чому конкретно полягають претензії до Гетманцева», – каже співрозмовник.
18 травня члени податкового комітету провели велику онлайн-зустріч з підприємцями. За словами Гетманцева, він також окремо зідзвонився з деякими з ініціаторів листа. «Під час розмови всі швидко розуміють, що в нас насправді більше спільного, аніж протиріч», – стверджує Гетманцев.
Наразі нічого не відомо про розмову Гетманцева з президентом чи керівництвом Офісу президента щодо скандалу. Навіть якщо Гетманцева не звільнять, це негативно для його «карʼєри» в команді Зеленського, каже співрозмовник, близький до Офісу президента. «В ОП не люблять і довго не тримають тих, хто тягне рейтинг президента донизу», – каже він.
Ситуацію намагатимуться згладити, щонайменше організувавши зустріч усіх сторін з бізнесом, зазначає на правах анонімності співрозмовник в Офісі президента.
Боротьба ідей
Гайдайчук із СЕО Club та інший підписант листа – президент бізнес-спільноти Board Андрій Длігач кажуть, що найбільше їх непокоїть, що Гетманцев став секретарем Національної ради з відновлення – нового органу при президентові, який співочолюють премʼєрміністр Денис Шмигаль та голова ОП Андрій Єрмак. Наробітки Нацради можуть лягти в основу післявоєнної економічної стратегії України. І бізнес-спільнота переймається, що Гетманцев буде одним з ключових авторів нової архітектури економіки.
Зараз іде неформальний конкурс проєктів відновлення України, каже співрозмовник з керівництва СН. Переможе та група, чиї ідеї підтримає Зеленський.
Шмигаль, Гетманцев, Лазебна (керівник Мінсоцполітики) – ядро неформального табору консерваторів у економічному блоці української влади. Інша група – «ліберали» на чолі з віцепремʼєром та міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, до якої також входять Юлія Свириденко (Мінекономіки) та Олександр Кубраков (Мінінфраструктури), розповідає співрозмовник.
Однак поки конкуренція ідеологій не дісталася до податкової реформи. «Перш ніж говорити про зниження, відміну чи введення нових податків, слід зрозуміти, на що і скільки ми витрачатимемо після війни. Зараз команда Федорова проводить аналіз соціальних виплат і витрат на держапарат», – каже співрозмовник у СН.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.