Укріплення на Майдані Незалежності у Києві /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Обвал ВВП, інфляція у 20% та ризики сирійського сценарію. Деталі економічного прогнозу від МВФ для поствоєнної України

Укріплення на Майдані Незалежності у Києві Фото Getty Images

2022 року економіка України впаде на 10%, інфляція прискориться до 20%, а бюджетний дефіцит розшириться до 6,7% ВВП, вважає ключовий кредитор України – Міжнародний валютний фонд. 9 березня Україна отримала від Фонду транш екстреної допомоги на $1,4 млрд. Рішення супроводжував звіт про ситуацію в країні та перспективи її економіки, які різко погіршилися через напад Росії. Forbes вибрав основні тези документу

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Падіння ВВП України на 10% цього року відповідає базовому сценарію МВФ, який передбачає швидке завершення воєнних дій.

Базою для прогнозу став відносно успішний для України 2021-й, з показником зростання ВВП у 3,2% завдяки рекордному врожаю та високим споживчим витратам. У разі затяжного конфлікту, попереджають у МВФ, падіння економіки буде набагато глибшим.

Росія почала шкодити ще до вторгнення. Погіршення економічної ситуації почалося вже у листопаді минулого року, наголошується у звіті, коли різко зросли спреди українських єврооблігацій на тлі інформації про можливе вторгнення РФ. Нерезиденти скоротили вкладення в українські облігації на $500 млн, гривня девальвувала на 7%, а резерви НБУ скоротилися майже на $3 млрд.

Війна стане для України «гуманітарним та економічним шоком», вважає кредитор, через кількість жертв, руйнувань інфраструктури, закриття аеропортів і морських портів, мільйонів біженців. Платіжна система працює, визнають у МВФ, хоча розподіл коштів порушено, а приблизно половину банківських відділень закрито.

Ключові внутрішні фактори рецесії, за оцінками МВФ, – різке скорочення споживчого попиту в умовах воєнних дій та невизначеності, перебої з поставками, руйнування інфраструктури та стиснення імпорту. Зовнішні – високі світові ціни на енергоносії та коронавірус.

Падіння українського виробництва, за прогнозами МВФ, становитиме щонайменше 10%. Знову ж таки при швидкому завершенні військових дій та значній донорській підтримці. Від падіння на 10% цього року Україна зможе відновитися не раніше 2025-го: наступного року МВФ очікує зростання ВВП країни на 5%, 2024-го — на 4,5%.

Інфляція в такому сценарії 2022 року прискориться до 19,1%, 2023-го темпи росту цін залишаться високими — 9,8%. До цілі у 5%, на яку з 2015-го орієнтується НБУ, інфляцію, за оцінкою МВФ, вдасться призвести до 2026 року.

Більш тривалі бойові дії здатні призвести до набагато більш катастрофічних наслідків. В Іраку, Лівані, Сирії та Ємені, в яких також йшли війни, нагадали у Фонді, виробництво через військові дії падало на 25-35% на рік.

Навантаження на бюджет сильно зросте. Рецесія, вважають у МВФ, призведе до зниження податкових надходжень до українського бюджету в межах 4% ВВП, що разом із зростанням державних видатків у межах 0,5% ВВП, включаючи подвоєння видатків на зарплату військовослужбовців, розширить бюджетний дефіцит до 6,7% ВВП порівняно із 4,1% роком раніше.

Державний та гарантований державою борг України, прогнозують у Фонді, зросте з 50,2% до 60,3% ВВП. Короткострокові потреби у фінансуванні різко зростуть, наголошується у звіті, адже зовнішні ринки для нашої країни закриті, нерезиденти суверенні папери не купують, а банки не налаштовані нарощувати вкладення у державні облігації через тиск на депозитну базу та зростання військових витрат.

Без обмежень та зовнішньої підтримки не обійтись. У короткостроковій перспективі, вважають у МФВ, утримати ситуацію допоможуть введені українською владою заходи щодо стиснення імпорту та обмеження на виведення капіталу, далі – зовнішня бюджетна підтримка. Довоєнні валові потреби у фінансуванні бюджету, зазначається у звіті, становили $19,5 млрд і значно залежали від внутрішнього ринку. З урахуванням розширення дефіциту та отримання від зовнішніх партнерів $4,5 млрд фінансової підтримки залишається покрити близько $7,4 млрд, або 4% ВВП.

Частину покриють банки, вважають у МВФ, зокрема, через викуп військових облігацій. На початку березня Україна успішно розмістила такі облігації на 8 млрд. грн. ($270 млн.) під 11% річних. Крім того, наголошується у звіті, воєнний стан дозволяє Національному банку пряме фінансування бюджету.

Таким чином потреби у зовнішньому фінансуванні, за оцінками МВФ, – близько $4,8 млрд, і вони будуть покриті коштом від Фонду, Світового банку, Євросоюзу, інших донорів. У другому кварталі, прогнозує МВФ, Україна може випустити єврооблігації на $1 млрд. під гарантії США, а до кінця року – ще на $1,25 млрд.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні