2022 року економіка України впаде на 10%, інфляція прискориться до 20%, а бюджетний дефіцит розшириться до 6,7% ВВП, вважає ключовий кредитор України – Міжнародний валютний фонд. 9 березня Україна отримала від Фонду транш екстреної допомоги на $1,4 млрд. Рішення супроводжував звіт про ситуацію в країні та перспективи її економіки, які різко погіршилися через напад Росії. Forbes вибрав основні тези документу
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Падіння ВВП України на 10% цього року відповідає базовому сценарію МВФ, який передбачає швидке завершення воєнних дій.
Базою для прогнозу став відносно успішний для України 2021-й, з показником зростання ВВП у 3,2% завдяки рекордному врожаю та високим споживчим витратам. У разі затяжного конфлікту, попереджають у МВФ, падіння економіки буде набагато глибшим.
Росія почала шкодити ще до вторгнення. Погіршення економічної ситуації почалося вже у листопаді минулого року, наголошується у звіті, коли різко зросли спреди українських єврооблігацій на тлі інформації про можливе вторгнення РФ. Нерезиденти скоротили вкладення в українські облігації на $500 млн, гривня девальвувала на 7%, а резерви НБУ скоротилися майже на $3 млрд.
Війна стане для України «гуманітарним та економічним шоком», вважає кредитор, через кількість жертв, руйнувань інфраструктури, закриття аеропортів і морських портів, мільйонів біженців. Платіжна система працює, визнають у МВФ, хоча розподіл коштів порушено, а приблизно половину банківських відділень закрито.
Ключові внутрішні фактори рецесії, за оцінками МВФ, – різке скорочення споживчого попиту в умовах воєнних дій та невизначеності, перебої з поставками, руйнування інфраструктури та стиснення імпорту. Зовнішні – високі світові ціни на енергоносії та коронавірус.
Падіння українського виробництва, за прогнозами МВФ, становитиме щонайменше 10%. Знову ж таки при швидкому завершенні військових дій та значній донорській підтримці. Від падіння на 10% цього року Україна зможе відновитися не раніше 2025-го: наступного року МВФ очікує зростання ВВП країни на 5%, 2024-го — на 4,5%.
Інфляція в такому сценарії 2022 року прискориться до 19,1%, 2023-го темпи росту цін залишаться високими — 9,8%. До цілі у 5%, на яку з 2015-го орієнтується НБУ, інфляцію, за оцінкою МВФ, вдасться призвести до 2026 року.
Більш тривалі бойові дії здатні призвести до набагато більш катастрофічних наслідків. В Іраку, Лівані, Сирії та Ємені, в яких також йшли війни, нагадали у Фонді, виробництво через військові дії падало на 25-35% на рік.
Навантаження на бюджет сильно зросте. Рецесія, вважають у МВФ, призведе до зниження податкових надходжень до українського бюджету в межах 4% ВВП, що разом із зростанням державних видатків у межах 0,5% ВВП, включаючи подвоєння видатків на зарплату військовослужбовців, розширить бюджетний дефіцит до 6,7% ВВП порівняно із 4,1% роком раніше.
Державний та гарантований державою борг України, прогнозують у Фонді, зросте з 50,2% до 60,3% ВВП. Короткострокові потреби у фінансуванні різко зростуть, наголошується у звіті, адже зовнішні ринки для нашої країни закриті, нерезиденти суверенні папери не купують, а банки не налаштовані нарощувати вкладення у державні облігації через тиск на депозитну базу та зростання військових витрат.
Без обмежень та зовнішньої підтримки не обійтись. У короткостроковій перспективі, вважають у МФВ, утримати ситуацію допоможуть введені українською владою заходи щодо стиснення імпорту та обмеження на виведення капіталу, далі – зовнішня бюджетна підтримка. Довоєнні валові потреби у фінансуванні бюджету, зазначається у звіті, становили $19,5 млрд і значно залежали від внутрішнього ринку. З урахуванням розширення дефіциту та отримання від зовнішніх партнерів $4,5 млрд фінансової підтримки залишається покрити близько $7,4 млрд, або 4% ВВП.
Частину покриють банки, вважають у МВФ, зокрема, через викуп військових облігацій. На початку березня Україна успішно розмістила такі облігації на 8 млрд. грн. ($270 млн.) під 11% річних. Крім того, наголошується у звіті, воєнний стан дозволяє Національному банку пряме фінансування бюджету.
Таким чином потреби у зовнішньому фінансуванні, за оцінками МВФ, – близько $4,8 млрд, і вони будуть покриті коштом від Фонду, Світового банку, Євросоюзу, інших донорів. У другому кварталі, прогнозує МВФ, Україна може випустити єврооблігації на $1 млрд. під гарантії США, а до кінця року – ще на $1,25 млрд.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.