Директор-розпорядник Міжнародного Валютного Фонду Крісталіна Георгієва. /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Більше санкцій проти Росії, загроза світового голоду та нова глобальна рецесія. Головні думки першого дня Давосу

Директор-розпорядник Міжнародного Валютного Фонду Крісталіна Георгієва. Фото Getty Images

23 травня – старт Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ). Давос уперше проходить без участі російських політиків та бізнесменів. У центрі уваги – війна в Україні. Редактор Forbes подивився більшість трансляцій та вибрав головне з першого дня форуму

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Всесвітній економічний форум (ВЕФ) 2022 у Давосі – незвичайний. Через пандемію форум вперше вирішили провести навесні, а не взимку і вперше за багато років – без участі Росії. Будівлю «Русского дома» в Давосі тепер займає «Домом військових злочинів Росії» – виставка, присвячена жертвам російської агресії в Україні. Більшість виступів та круглих столів у перший сесійний день ВЕФ були так чи інакше повʼязані з Україною та впливом війни на глобальну політику та економіку.

Глобальний голод: загроза реальна

Директор Всесвітньої продовольчої програми ООН Девід Бізлі попередив, що блокада продовольчого експорту через українські порти призведе до голоду та зростання міграційних потоків до Європи. Нездатність деблокувати порти України – це «оголошення війни» світовій продовольчій безпеці. Звертаючись до лідерів європейських країн, Бізлі зазначив: «Вам потрібно турбуватися не лише про те, що відбувається на сході, а й на півдні від вас. Зростання голодуючих на 1% призводить до 2% збільшення міграції».

Зеленський у своєму вступному слові говорив, що будь-яка реакція світової спільноти на голод – запізніла за визначенням і запропонував створити організацію демократичних держав-експортерів продовольства, які поважають права людини і правила міжнародної торгівлі. Україна готова надати майданчик для діяльності такої організації: «Якими не були б поворотні моменти історії, у людства має бути страховка від голоду».

Світова економіка уникне рецесії

Через війну в Україні та наслідки пандемії 2022-го рік буде складним для глобальної економіки, заявила директор-розпорядник Міжнародного Валютного Фонду Крісталіна Георгієва на круглому столі «Глобальні економічні перспективи». Рецесія також можлива в деяких країнах із слабкою економікою, які не оговталися від пандемії або дуже залежали від російської нафти. Водночас, МВФ вважає, що великі світові економіки зможуть уникнути рецесії.

ВВП України за оцінками Георгієвої може скоротитися за підсумками року на 35%.

«Світ може переступити межу «порочного кола», — каже керуючий директор Всесвітнього економічного форуму Саадія Західі. — Пандемія і війна в Україні завдали удару по глобальній економіці і викликали далекосяжні наслідки, які ризикують звести нанівець досягнення останніх 30 років».

Санкції проти Росії: спрацює лише ефект масштабу

Про необхідність посилити санкції проти країни-агресора протягом дня заявляли всі члени української делегації, а тон поставив Володимир Зеленський у вступному онлайн-виступі перед учасниками ВЕФ. Український президент запропонував запровадити ембарго на російську нафту, повну відмову від торгівлі з Росією та блокування всіх її банків, відмову від співпраці з її IT-сектором. «Потрібно створити прецедент повного виходу всіх іноземних бізнесів із російського ринку. Щоб ваші бренди не асоціювалися із військовими злочинами. Щоб ваші офіси, рахунки, товари не використовувалися військовими злочинцями», – заявив Зеленський.

За підсумками 2022 року ВВП Росії, за консенсус-прогнозами, скоротиться на 10%. Українська економіка за той же період впаде щонайменше на 30%, заявила перший віце-премʼєр та голова мінекономіки України Юлія Свириденко на одній із дискусійних панелей. Україна веде з Росією війну на двох фронтах: військовому та економічному. Часткові санкції, запроваджені Заходом, не працюють. «Ми повинні повністю відрізати Росію від глобальної економіки», — вважає Свириденко.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні