На допомогу Україні надсилають десятки мільйонів у криптовалютах. Як віртуальні гроші та NFT допомагають армії /Shutterstock
Категорія
Інновації
Дата

На допомогу Україні надсилають десятки мільйонів у криптовалютах. Як віртуальні гроші та NFT допомагають армії

4 хв читання

Shutterstock

Місяць тому криптовалюти в Україні були поза легальним полем, а тепер їх збирають на підтримку армії та постраждалих від війни. Криптопожертви мають декілька переваг: вони нерегульовані, анонімні та швидкі. Що ще треба про них знати

🎬 YouTube-проєкт Forbes Next про майбутніх зірок українського бізнесу. Новий випуск про школу програмування GoIT. Як вона будує мільярдну компанію на світчерах 👉 Дивіться за цим лінком

Ключові факти:

  • Наприкінці лютого в Україні запустили державний криптовалютний фонд, щоб збирати гроші на підтримку армії та населення під час війни.
  • За технічну сторону проєкту відповідає українська криптобіржа Kuna, а розпорядник коштів – Міністерство оборони та Міністерство цифрової трансформації.
  • Фонд приємає пожертви у 25 віртуальних валютах, зокрема Bitcoin, Ethereum, Dogecoin та TrueUSD.
  • Загальна сума зібраних коштів станом на 4 березня – майже $55 млн, з них станом на 1 березня витратили близько $14 млн. Для порівняння: на спецрахунок НБУ станом на 4 березня надійшло близько $250 млн.
  • За даними аналітичної компанії Crystal Blockchain, це найбільший обсяг криптопожертвувань в історії, пише Мінцифри.

Які фонди приймають пожертви у криптовалюті

Організація «Повернись живим», один із найбільших фондів для допомоги воєнним, приймає SWIFT-перекази, гривні, а також Bitcoin, Ethereum та Tether. 

Фонд Aid for Ukraine, створений компанією Everstake за підтримки блокчейну Solana, перераховує зібрану криптовалюту на офіційні рахунки армії та гуманітарної допомоги.

Unchain Fund допомагає із евакуацією людей та підтримує цивільне населення їжею, ліками та речима першої необхідності. 

«Армії допомагають багато фондів, тому ми концентруємося на звичайному населенні», – пояснює Forbes один із партнерів фонду Олексій Мерецький.

Українська компанія 4ireLabs випустила колекцію NFT на блокчейні NEAR для збору коштів на підтримку української армії.

Фонд Ukraine DAO, створений Надією Толоконніковою з російського феміністського гурту Pussy Riot, збирає гроші для волонтерськох організації «Повернись живим».

Українська кіберполіція створила криптогаманці для підтримки Нацполіції, Нацгвардії, Держприкордонслужби та ДСНС.

На що витрачають пожертви у криптовалюті

Мінцифри не може розголошувати, що саме закуповує для армії, «оскільки це воєнний час, і ворог нас теж моніторить».

Інші організації переказують гроші на рахунки держави чи волонтерів або самостійно допомагають з евакуацією та поселенням людей, закуповують тепловізори, дрони, пальне, їжу, ліки, 

Найскладніше – конвертувати криптовалюту у традиційні гроші, адже більшість магазинів не приймають віртуальні активи.

Перевести Bitcoin та Ethereum у національну валюту легше – у них висока ліквідність. Із нішевими криптовалютами це проблематично, каже Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT. «Проте, пожертви навіть в менш «мейнстрімних» криптоактивах допомагає людям та армії», – додає він.

Як конвертувати криптовалюту

Кожен фонд знайшов своє рішення:

У Unchain Fund, наприклад, за криптогаманцями закріплені 10 підписантів фонду, зокрема Ілля Полосухін зі стартапу NEAR, Дмитро Будорін з Hacken та Олексій Бобок, співзасновник стартапу Weld Money.

Вони контролюють кошти, як надходять на криптогаманці і розприділяють їх на картки волонтерів, конверутючи крипту у гривню. 

У Kuna – більшість витрат у криптовалюті, розповів в інтерв’ю CoinDesk засновник обмінника Михайло Чобанян.

Фонд Aid for Ukraine підключив до процесу конвертації біржу FTX. Вона конвертує криптовалюту у фіат – долар або гривню – і направляє на рахунки Мінцифри чи Національного банку України, розповів Forbes СОО Everstake Богдан Опришко.

Звідки надходять пожертви

Найчастіше криптопожертви надсидають у Bitcoin та Ethereum, каже Чобанян, проте є й прихильники нішових активів.

За останній тиждень Україна та місцеві волонтерські організації отримали близько $34 млн у біткоїнах, «ефірі», «троні» та Polkadot. З них $5,8 млн прийшло від засновника Polkadot Гевіна Вуда.

На гаманець Dogecoin – «улюбленої» криптовалюти Ілона Маска – за два дні надійшло $69,887.

Ukraine DAO вже зібрали $6,1 млн від продажу NFT з українським прапором, а тепер збирають пожертви у Ethereum.

У чому переваги криптовалюти для пожертвувань

Криптовалюта – це не заміна традиційних пожертв – «це додатковій інструмент для збору коштів», – каже Борняков.

У порівнянні із банківськими переказами у неї є декілька переваг:

Це швидко і просто. Організаціям не треба вирачати час на відкриття банківського акаунту та верифікацію; перекази здійснюються майже миттєво на відміну від SWIFT-транзакцій, які можуть зайняти декілька днів.

Це анонімно. Хоча кожну транзакцію на блокчейні можна відслідкувати, користувачам не треба доводити хто і навіщо надіслав гроші.

Для волонтерів, які збирають пожертви для армії, це важливо, адже деякі фінансові організації прирівнюють їхню діяльність до «підтримки насилля».

У перший день вторгнення Росії в Україну, 24 лютого, платформа для фандрейзингу Ptatreon видалила сторінку фонду «Повернись живим», пояснивши це тим, що «не дозволяє використовувати кошти, зібрані на платформі, для підтримки насильства або покупки військової техніки».

Це тренд. В очах світової криптоспільноти в України є статус. «Нас знають як топових розробників і розумних інженерів, тому люди і жертвують, бо жаліють», – каже Опришко.

Нема посередників. Розвиток charity-tech дозволяє виконувати звичайні фінансові операції без посередників – так компанії втрачають менше часу і грошей. «Якби ми це все робили офіційно, то за два дні не зібрали б таку суму», – каже Мерецький.

Як захиститися від шахраїв

Адреси криптогаманців для пожертв користувачі часто знаходять у соцмережах – Telegram чи Twitter. 

Керівники фондів та благодійних організацій рекомендують брати інформацію лише із офіційних каналів через засилля шахраїв.

«Були навіть сайти, які маскувалися під нас», – каже Мерецький із Unchain Fund. – До того ж, деякі люди намагаються отримати кошти, не маючи на це потреби».

Відслідковувати такі випадки Unchain Fund допомагає Українське кредитне бюро, яке має велику базу даних громадян та спеціальна команда, яка вимагає звіти по використаних грошах.

Інша проблема – переказ коштів із «поганих» криптогаманців, якими могли розраховуватися на даркнеті. «Ми перевіряємо такі транзакції, адже, якщо гроші надійшли із даркнету, їх мало на що можна потім витратити», – каже Чобанян.

«У більшості випадків не можна перевірити звідки саме прийшли гроші, але можна прослідкувати, що було з цими грошима до цього», – каже Опришко.

За його словами, «донати» на адресу Aid for Ukraine у більшості випадків роблять звичайні люди які, надсилають маленькі суми.

Крипто-пожертви почалися ще до війни

Українські волонтерські групи та організації, що підтримують військових почали отримувати пожертви ще до війни.

Згідно з даними аналітичної компанії Elliptiс українські волонтери отримали близько $500 000 у криптовалюті лише за 2021 рік.

«Повернись живим» почала приймати криптоактиви у 2018 році і у другій половині 2021-го отримала близько $200 000 віртуальної валюти.

Український кіберальянс за останній рік отримав близько $100 000 в біткоїнах, лайткоїнах, ефірі та стейблкоїнах.

Центр «Миротворець», який публікує особисту інформація про осіб, які вважаються ворогами України, зібрав не менше $268 000.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд