У суботу, 4 червня, головний редактор Forbes USA, засновник рейтингу Under 30 Рендалл Лейн відвідав Україну. Ціль візиту — підтримати країну та українських підприємців, знайти проєкти, які можуть бути корисними для України. Український Forbes поговорив з Лейном про те, що в Америці думають про війну в Україні та які можливості мають українські підприємці
Головний редактор американського видання Рендалл Лейн зустрівся з командою українського Forbes. Під час зустрічи Лейн, керівник філантропічних партнерств Forbes Сет Коен, керівник проекту Forbes Ukraine Володимир Федорин та головний редактор Forbes Ukraine Борис Давиденко обговорили ідею провести Under 30 EMEA Summit частково чи повністю в Україні.
З якою метою ви приїхали до Львова?
Хочемо на власні очі побачити, як можемо підтримати Україну, що потрібно українцям, щоб прискорити перемогу. Ми приїхали без якогось конкретного рішення. Ми тут, щоб слухати, вивчати проблему та запропонувати допомогу.
Як ви відреагували, коли дізналися, що почалася війна?
Я був здивований, як і решта. Це здавалося божевіллям. Американці були в шоці. Коли шок пройшов, то зʼявився страх, що це справжня війна. Коли пройшов страх, то ми побачили силу українського народу та уряду, які не впали, як деякі люди очікували. Я думаю, що весь світ був у стресі і побачив, як усе змінилося за один тиждень. Українці показали готовність ризикувати життям та відстоювати своє право на самовизначення. Це викликає повагу.
Ви не боялися приїжджати сюди?
Я, звісно, бачив новини та фотографії, але також поговорив із друзями та колегами, які тут, і вони сказали, що почуваються комфортно. Я переконався у цьому. Вулицями Львова приємно гуляти. Люди роблять все можливе, щоб жити нормальним життям, і це теж викликає повагу. Я радий бути тут і зробити хоч невеликий економічний внесок, витратити тут гроші та вести нормальний спосіб життя настільки, наскільки це можливо, інакше погані хлопці переможуть.
Де ви були до цього?
Ми приїхали із Варшави. Там ми вивчали, який ефект війна в Україні справила на місто. Якщо Польща буде дестабілізована, то вона створить проблеми для всього регіону. До Польщі переїхало понад мільйон українців. Ми розмовляли з місцевою владою, щоб подивитися, чи можемо ми бути чимось корисними: розповідати історії, допомогти створити економічну екосистему.
Що думають українці та поляки?
Я був у 70 країнах, але в Україні та Польщі я вперше. У мене були бізнес-причини приїхати сюди, і я дуже радий, що зробив це. Я був вражений. Усі українці, з якими я спілкувався, кажуть, що хочуть повернутись до України після перемоги. Це дає відчуття, що криза біженців буде тимчасовою. Люди хочуть повернутися додому та відбудовувати країну.
Поляки з розумінням ставляться до проблеми та роблять дуже багато, аби допомогти українцям. Вони також розуміють, що довго так не може тривати і після екстреної допомоги потрібна системна. Потрібно щось робити, щоб покращити ситуацію та впоратися з напливом біженців.
Про які основні проблеми ви почули у Польщі?
Освіта – школи не можуть приймати українських дітей. Друга проблема – брак житла.
Як в Америці ставляться до війни в Україні?
Для американців війна в Україні – це атака на фундаментальні цінності: демократію, права на свободу та щасливе життя. Саме тому США надає значну допомогу Україні. Дуже рідкісне явище, коли люди з радикально лівими та радикально правими переконаннями у чомусь згодні. А наразі вони згодні, що Україну треба підтримати у цій війні. Поляризація в суспільстві, звісно, є, але й багато консенсусів. Світ дуже повʼязаний між собою і тому те, що відбувається в Україні, впливає і на Америку та інші країни. Я думаю, що зараз США роблять все, що вони можуть, щоб підтримувати Україну.
Російські бізнесмени мають досить тісні звʼязки з американськими. Чи легко американським підприємцям відмовлятися від россійських грошей?
Ніхто з американських підприємців не дивиться на російську економіку і каже, що те, що відбувається, — добре. Останні шість місяців виявилися жахливими для російської бізнес-екосистеми. Демократія і вільне підприємництво йдуть пліч-о-пліч і складно сказати, що важливіше. Це два стовпи, на яких тримається благополуччя ринків. Якщо один зі стовпів атакують, це автоматично атака на другий, і бізнес реагує. Але я не відчуваю втоми у бізнес-лідерів. Серед тих підприємців, з якими я спілкувався, я бачу, що їм кейс війни дуже зрозумілий. Вони чітко розуміють, хто правий, а хто винен. Американські бізнес-лідери допомагають не тільки тому, що це вигідно чи ні для бізнесу, але й тому, що це морально вірно. Я думаю, що після війни треба буде відбудовувати Україну і це надасть можливості всім бізнесменам.
Як ви оцінюєте стан американської економіки?
Сьогодні стан американської економіки є неоднозначним. У нас є інфляція, проблеми з ланцюжками постачання, але до того ж зростає кількість робочих місць та заробітні плати. Багато як негативних, так і позитивних сигналів. Ринок падає, але такі люди, як Воррен Баффет, продовжують купувати. Криза — хороший час, щоб купувати, а коли все ідеально — це означає, що час продавати. Зараз багато людей бояться, а отже, це гарний час, щоб використати можливість і спробувати щось зробити. Хаос сам собою приносить великі можливості. Багато країн зараз проходять через невизначеність, але в довгостроковій перспективі, я думаю, це принесе можливості.
Чи змінилося уявлення про українського підприємця в американців?
За останні роки ми дізналися, що великі підприємці народжуються із великих викликів. Якщо ми подивимося на великі компанії, багато з них пройшли складні часи. Україна проходить неймовірні складнощі, і я вважаю, що ці жахливі події в майбутньому принесуть чудові дивіденти. Я мало що знаю про українське підприємництво, це мій перший день в Україні, але, без сумніву, за останні шість місяців дух українців вразив світ. Це позитивно вплине на те, що люди думатимуть про можливості українців.
Досі драйвером економік були технології. Які галузі можуть змінити цю тенденцію?
Блокчейн та штучний інтелект. Без сумнівів. Це два тренди, які ми бачимо в Америці, і я думаю, що вони будуть домінувати в наступні пʼять років. Поки що цей напрям тільки зароджується, тому підприємці у світі, зокрема й українські, мають час вскочити на цей потяг. Лідери у цих напрямах зараз США та Китай, але я не бачу причин, чому українські стартапи не зможуть злетіти як ракети та зловити цю хвилю.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.