«Нептун» уразив «Москву». Як український ракетний комплекс окупив себе десятикратно
Категорія
Картина дня
Дата

«Нептун» уразив «Москву». Як український ракетний комплекс окупив себе десятикратно

3 хв читання

В ніч на 14 квітня збройні сили України нанесли удар двома ракетами «Нептун» по флагману Чорноморського флоту РФ – ракетному крейсеру «Москва». За оцінкою Forbes вартість флагмана становила близько $750 млн. «Нептун» обійшовся Україні в $64 млн і може потопити ще не один корабель

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Менш ніж за місяць до агресії РФ, 29 січня, військово-морські сили України провели навчання флоту у взаємодії з авіацією і ракетним комплексом «Нептун». Тоді його підрозділ отримав бойове розпорядження, виїхав у визначене місце та «завдав умовний ракетний удар по противнику», пише «Мілітарний». 

В ніч на 14 квітня українські ВМС завдали удар реальний. Дві крилаті ракети влучили у флагман Чорноморського флоту РФ – ракетний крейсер «Москва». Українські військові стверджують, що на крейсері виникла пожежа, вибухнув боєзапас, через що він перекинувся і почав тонути. Російські визнали пожежу та евакуацію екіпажу, проте запевнили, що корабель «зберігає плавучість». 

«[Росіянам] довелось обирати між двома історіями: некомпетентністю екіпажу і атакою [українців]. Жодна – не є для них хорошим результатом», – пояснив радник президента США Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван. 

Наскільки «Москва» серйона втрата? Ракетний крейсер, збудований на миколаївському заводі 1979, не загрожував Україні на землі. На озброєнні «Москви» були 16 протикорабельних ракет та 64 ракети протиповітряного комплексу С-300Ф. Із дальністю ураження до 150 км останні здійснювали прикриття з повітря акваторії Чорного моря між Одесою та Кримом. Forbes оцінив вартість флагмана ЧФ у близько $750 млн.

Як розробляли і скільки коштував «Нептун» 

«Нептун» уразив «Москву». Як український ракетний комплекс окупив себе десятикратно /Фото 1

Вперше про розробку протикорабельного ракетного комплексу КБ «Луч» заявив міністр оборони Павло Лєбєдєв в червні 2013 році. Тоді йшла мова про дослідний зразок «за кілька років». По факту, знадобилось п’ять. Ракета Р-360, що лежить в основі комплексу «Нептун», вперше полетіла в січні 2018 року. Це були перші в історії незалежної України випробування власної крилатої ракети. 

Протягом того ж року відбулись ще декілька випробувань Р-360. В тому числі на максимальну дальність – 280 км. Вона дозволяє діставати з узбережжя Одеської області майже до бухти Севастополя і вражати бойові та транспортні кораблі, включаючи крейсери та есмінці тонажністю до 5000 т. 

Навесні 2019 випробовували вже не тільки ракету, а весь комплекс. Він складається з: 

  • командної машини управління;
  • пускової установки з чотирьма ракетами;
  • заряджаючої машини;
  • транспортної машин.

Вдосконалення комплексу і випробування продовжувались у 2019 та 2020 році. Паралельно проводили навчання військових, які згодом керуватимуть «Нептуном». 23 серпня 2020-го його офіційно прийняли на озброєння. Проте першу ще дослідну техніку – по одній командній, заряджаючий, транспортній машині та пускову установку ВМС отримали 15 березня 2021 року. Ракети в них були лише макетами, пише Ukrainian Military Pages. 

На розробку «Нептуна», як сказав Defence Express гендиректор ДККБ «Луч» Олег Коростельов, знадобилось $40 млн.   

Чим же стріляли по «Москві»? Напередодні війни, у січні 2022 року, КБ «Луч» передало ЗСУ перший серійний дивізіон «Нептуна». До нього мали увійти по шість пускових установок, транспортних та транспортно-заряджальних машин – всього 72 ракети. Управляє ними одна командна машина. Дивізіон, згідно паспорту бюджетної програми МОУ, коштував близько $26 млн. 

Тобто загальна вартість розробки та виробництва одного дивізіону «Нептуну» обійшлась в $66 млн – в 11 разів менше, ніж розрахункова вартість «Москви».   

Окрім флагмана ЧФ РФ, на який пішло дві ракети, двома тижнями раніше з «Нептуна» атакували фрегат «Адмірал Ессен». «Протиракетні засоби «Ессена» запеленгували загрозу тільки при підльоті, відкривши загороджувальний вогонь. Навіть з пошкодженнями, наша ракета нанесла кораблю значних втрат, вивівши його з бойової операції», – розповів УП екссекретар РНБО Олександр Турчинов. Він приймав активну участь у розробці і випробуваннях «Нептуну».   

Якщо припустити, що ЗСУ отримали повний дивізіон зі всіма ракетами, і їх вдалось зберегти від атак росіян, то «в обоймі» українських військових ще більше 60 пострілів. «Між великими кораблями у Чорному морі та береговими протикорабельними ракетами перемогу очікувано отримують другі», – написав у Twitter військовий аналітик та засновник фонду «Повернись живим» Тарас Чмут.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд