Ростислав Шурма, заступник глави Офісу президента
Категорія
Картина дня
Дата

Загроза війни з'їдає мільярди української економіки. Який план порятунку у команди Зеленського? Головне з інтерв'ю Ростислава Шурми РБК

2 хв читання

Ростислав Шурма, заступник глави Офісу президента

Як рятувати українську економіку та звідки брати на це гроші, розповів РБК-Україна Ростислав Шурма, заступник глави Офісу президента та головний у Володимира Зеленського з економіки. Forbes публікує основне з інтерв'ю

Скільки втрачає економіка через загрозу війни та інфляцію

Безповоротні втрати – $2–3 млрд на місяць. Вони викликані інфляцією, зупинкою інвестицій, збитками в авіаційній та туристичній сферах. Такі втрати країна зазнає із січня 2022 року. Їх можна буде знизити за два місяці, якщо ситуація стабілізується хоча б інформаційно.

Тиск на фінансовий ринок – ще $1,5–2 млрд на місяць. Щоб продовжити державні програми, потрібна подушка – $4–5 млрд на місяць.

Виділені урядом 16,6 млрд грн змогли частково загасити пожежу з авіакомпаніями. Українські авіакомпанії працюють у колишніх обсягах, а більшість іноземних авіакомпаній спокійно літають до України. Якщо буде потрібна додаткова допомога, ми надамо її.

Бюджет

У січні перевиконання дохідної частини – 10 млрд грн. Рішення про перегляд бюджету залежатиме від показників лютого. Якщо вдасться зупинити спекулятивний попит на валюту, то резерви, які НАБУ витратило на підтримку курсу, відновляться.

Інфляцію може стримати розширення «є-Підтримки» та зниження податків на споживання.

Програма «Велике будівництво» фінансуватиметься у запланованому обсязі.

Податкова реформа ще не готова.

Взаємодія Офісу президента та уряду

Офіс президента (ОП) не керує урядом – це чутки. Уряд має ініціативи, які обговорюються з ОП, а президент має пропозиції для Кабміну. Не треба вигадувати те, чого нема.

Матеріали по темі

Гроші від європейських партнерів

Європейський Союз дав перший транш без умов, умови другого траншу обговорюються. Третій транш від МВФ буде за планом. Нова кредитна програма МВФ поки що не обговорюється. Але ми обговорюємо нову програму зі Світовим банком на $500–700 млн та під 2%. Державний дефіцит на 100% закрито за допомогою цих джерел.

У вересні ми матимемо велику виплату за держборгом, не виключено, що Мінфіну потрібно буде розміщувати євробонди на зовнішньому ринку.

Залучення коштів під гарантії США може тривати до двох місяців.

Енергетика

Стратегію із закупівлі газу буде погоджено за місяць-два. Переговори тривають із різними постачальниками, і Росії серед них немає.

«Нафтогаз» готовий до розміщення євробондів – компанія вийде на ринки запозичень, коли буде потреба. Фінансування «Нафтогазу» з бюджету – крайній варіант. Наглядова рада «Нафтогазу» буде сформована найближчим часом.

Німеччина виділила Україні €150 млн на розвиток «зеленої» енергетики, перший транш отримає Укргазбанк. Якщо програма пройде успішно, виділять ще €1 млрд.

Протягом трьох років плануємо наростити видобуток газу на 3–5 млрд кубометрів. Для цього потрібно 3–5 млрд грн. 1 млрд кубометрів газу – 1 млрд грн. Це інвестиції приватних компаній.

Підвищення ренти на видобуток газу потрібне для стабілізації економіки. За рахунок цього можна буде субсидувати населення та виробників хліба, овочів, інших продуктів, у собівартості яких велика частка газу. У питанні ренти треба шукати компроміс між владою та видобувачами. Рента – більш цивілізований шлях, ніж аукціони з продажу газу на біржі окремим галузям.

Видобуток не скоротиться, якщо ціна буде вищою за $500 за 1000 кубометрів.

Якщо Білорусь заборонить постачання палива, то везтимемо залізничним транспортом або морським шляхом з інших ринків. Якщо Білорусь запровадить заборону, то втратить у рази більше: для них Україна є ключовим ринком.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд