Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Зіновій Козицький і Вадим Новинський. Ілюстрація Анна Наконечна /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

Другий підхід до «олігархів». Уряд хоче ще податків від Ахметова, Коломойського, Новинського, а вони погрожують скоротити інвестиції. Що відбувається

4 хв читання

Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Зіновій Козицький і Вадим Новинський. Ілюстрація Анна Наконечна Фото Колаж Анна Наконечна

Кабінет Міністрів веде гарячі перемовини з найбільшими бізнесменами країни. Причина спору: радикальне підвищення ставки ренти на видобуток газу. Якщо компроміс знайти не вдасться, компанії Ахметова, Коломойського та Новинського мають у 2022 році заплатити в три–чотири рази більше ренти. Чому уряд іде на таке різке зростання податків і як реагує галузь

Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.

«ДТЕК Нафтогаз» Ріната Ахметова, «Укрнафтобуріння» Ігоря Коломойського та партнерів, Smart Energy Вадима Новинського, Burisma Миколи Злочевського, «Західнадрасервіс» Зіновія Козицького, Geo Alliance Віктора Пінчука та інші приватні газовидобувнікомпанії в 2021 році добули 25% усього газу Інші 75% видобули держкомпанії.

Ці компанії заробляють надприбутки завдяки рекордним цінам на газ, каже Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики. «Частину цього доходу треба правильно перерозподілити на потреби країни у складний час», – додає він.

Зростання цін на газ

Різке зростання цін на газ почалося влітку 2021 року. До кінця вересня вони досягли історичного рекорду – $1000 за 1000 кубометрів замість звичних $150–300, а у грудні подолали $2000. Наразі ціни на газ у Європі близько $800–900 за 1000 кубометрів.

З цією метою уряд 14 лютого зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, який передбачає підвищення ренти на видобуток газу. Якщо парламент його підтримає, газовидобувні компанії цього року додатково заплатять 239 млрд грн, або $8,5 млрд, ренти, очікують в уряді. Розрахунок зроблено, беручи до уваги те, що середня ціна газу в 2022 році становитиме не менше $760 за 1000 кубометрів, підрахувала народний депутат Ніна Южаніна.

Спочатку уряд планував отримати лише 49 млрд грн від ренти на видобуток газу, згідно з даними держбюджету на 2022 рік. Розглянути законопроєкт, за словами Гетманцева, Верховна Рада планує на початку березня.

Розміри нових рентних ставок на старих свердловинах :

  • від 29% до 74% для покладів на глибині до 5 км. Замість нинішніх 29%;
  • від 14% до 59% для покладів на глибині понад 5 км. Замість 14%;

На нових свердловинах:

  • від 12% до 67% для покладів на глибині до 5 км. Замість 12%;
  • від 6% до 53% для покладів на глибині понад 5 км. Замість 6%.

Розмір ставки залежить від ціни на газ. У разі ціни до $200 за 1000 кубометрів газу ставка буде мінімальною – від 6% до 29%, а у разі ціни понад $1000 за 1000 кубометрів – максимальною – від 53% до 74%. Отримані гроші планують витратити на закупівлю природного газу для продажу населенню та іншим пільговикам, покриття заборгованості на ринку природного газу, сферу освіти, Міноборони, МВС, програму «єПідтримка».

Востаннє парламент майже вдвічі підвищив ренту влітку 2014 року. Через це газовидобувні компанії в 2015 році скоротили інвестиції на 80% порівняно з 2014-м, а деякі компанії знизили видобуток на 40–50%, за даними Асоціації газовидобувних компаній України. «Тоді компанії повністю зупинили буріння», – каже Олександр Паращій, керівник департаменту аналітики Concorde Capital. Але він наголошує, що в 2013–2014 роках ціни на газ були набагато нижчими і пряму паралель проводити не слід.

Основна мета підвищення ренти – зібрати гроші «Нафтогазу України» на закупівлю імпортного газу для населення, теплокомуненерго та інших пільгових споживачів, каже Паращій. При цьому сам «Нафтогаз» платитиме ренту не від ринкової ціни, а від пільгової, за якою продає свій газ, вважає Паращій. У пресслужбі державних «Укргазвидобування» та «Укрнафти», які у «Нафтогазі» відповідають за видобуток, відмовилися давати коментарі на цю тему.

Другий підхід до «олігархів». Уряд хоче ще податків від Ахметова, Коломойського, Новинського, а вони погрожують скоротити інвестиції. Що відбувається /Фото 1

Це не перша спроба уряду за останні місяці отримати більше рентних платежів від найбагатших українців. Наприкінці 2021 року парламент ухвалив податковий законопроєкт №5600, який змінює формулу оподаткування залізної руди. Якщо раніше металурги платили до бюджету 11–12% від собівартості кожної тонни руди, то тепер рента привʼязана до індексу китайської біржі. Металургійні заводи у 2022 році заплатять на 15 млрд грн більше податків через ці зміни, очікує спікер парламенту Руслан Стефанчук. За підрахунками Forbes, лише металургійні компанії, повʼязані з Рінатом Ахметовим та Вадимом Новінським, можуть заплатити на $28 млн більше ренти за руду, ніж минулого року. Викластися доведеться і Костянтину Жеваго з Лакшмі Мітталом.

Це вбʼє приватне газовидобування

Через можливе підвищення ренти приватні газовидобувні компанії планують до мінімуму скоротити інвестиції у видобування. Але ж саме вони були драйвером зростання. 2021 року Україна показала мінімальний за останні сім років результат – 19,8 млрд кубів. Хоча лише приватні компанії здобули 5 млрд кубів – максимальний результат за останні девʼять років.

«ДТЕК Нафтогаз» у 2022 році планувала утричі збільшити інвестиції порівняно з минулим роком, до $200 млн. Компанія хотіла пробурити дві надглибокі свердловини вартістю понад $30 млн кожна. Для порівняння, вартість буріння однієї свердловини в Україні в середньому $5–15 млн, каже Паращій. Ці проєкти буде згорнуто, якщо піднімуть ренту, повідомили в пресслужбі «ДТЕК Нафтогаз». Компанія завершить буріння розпочатих свердловин, але повністю відмовиться від забурювання нових.

Через це упродовж найближчих двох років ДТЕК очікує скорочення власного видобутку газу з 2 млрд кубометрів до 1,5 млрд кубометрів на рік. Якби нові ставки діяли в 2021 році, «ДТЕК» заплатив би $353 млн ренти, що вчетверо більше, ніж компанія заплатила за поточними ставками, підрахував Дмитро Хорошун, аналітик Concorde Capital.

В «Укрнафтобурінні», у разі підвищення ренти, думають скоротити інвестиції, хоча планували, навпаки, суттєво збільшити їх. Компанія планувала інвестувати близько 3 млрд грн у 2022 році. «Але за підвищення ренти, як передбачено законопроектом, за попередніми підрахунками ми будемо змушені скоротити інвестиційну програму мінімум на 2 млрд грн», – каже Михайло Бакуненко, голова правління компанії.

«Західнадрасервіс» у 2022 році планувала інвестувати близько $20 млн і пробурити першу в своїй історії свердловину на 5000–6000 м. Ці плани поки що залишаються в силі, каже власник компанії Зіновій Козицький. Але якщо парламент радикально підвищить ренту, за його словами, компанія зможе фінансувати цю програму. «Ми з розумінням ставимося до необхідності підняти ренту – країна на порозі війни, – каже він. – Але мають бути тверезі розрахунки, які не вбʼють галузь, як це пропонується зараз».

Smart Energy Вадима Новинського також скоротить свою інвестиційну програму, 90% якої складають проєкти нових бурінь, каже Олексій Заєць, фінансовий директор групи компаній Smart Energy. Він став називати конкретні цифри. «Підвищення ренти призведе до зупинки буріння нових свердловин та припинення пошуку нових родовищ», – додає Заєць.

Радикальна та різка зміна податкового законодавства – це великий удар по інвестиційній привабливості галузі, погоджується Хорошун із Concorde Capital. «Як після такого вчинить інвестор? Піде в іншу галузь, де зможе заробити більше», – каже він.

Наразі уряд веде перемовини з газовидобувачами, і, можливо, буде знайдено компромісний варіант, каже Гетманцев. «Але, в будь-якому разі, ренту буде підвищено, у цьому немає жодних сумнівів», – стверджує він. Також Гетманцев не вірить, що бізнес скорочуватиме видобуток. «Ми таких ризиків не бачимо», – каже він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд