Росія уникла дефолту, але не фінансового колапсу. Абрамович постраждав першим. Який російський бізнес під загрозою /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Росія уникла дефолту, але не фінансового колапсу. Абрамович постраждав першим. Який російський бізнес під загрозою

Getty Images

Evraz Романа Абрамовича не змогла виконати плановий платіж за боргом в силу санкцій проти власника, повідомило ввечері 21 березня агентство Reuters. Це перший прецедент можливого дефолту російської компанії після серії санкцій, пов'язаних з нападом РФ на Україну.

Напередодні Росія все-таки знайшла спосіб вчасно заплатити за валютними боргами уряду. Але це не відкидає перспектив дефолту у майбутньому — як самої РФ, так і інших великих російських компаній.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Платіж Evraz всього на $19 млн був заблокований банком Societe Generale з міркувань комплаєнсу, уточнює Reuters. Для компанії це означає ризик технічного дефолту. Напередодні від схожого розвитку подій лише в останній момент ухилився російський уряд. 17 березня РФ все ж таки вдалося провести погашення відсотків за держборгом на $117,2 млн.

Невелика транзакція, яка б у звичайний час залишилася непоміченою навіть для країн зі значно меншими економіками, також ледь не призвела до дефолту підсанкційної Росії. Незважаючи на заяви російської влади про можливість платити за валютними боргами рублями, росіяни все ж таки не зважилися допустити дефолт вже зараз.

Як підтверджує приклад Evraz, це не знімає такої ймовірності у майбутньому. І якщо для уряду РФ дефолт матиме лише символічне значення і нічого не змінить по суті, то ряд місцевих компаній вже в найближчі місяці може мати великі проблеми з платоспроможністю.

Хто та як може постраждати від фінансової ізоляції агресора?

Дефолт на паузі

4 квітня РФ чекає набагато більша виплата — $2 млрд. Ймовірно, для погашення буде використано ту саму схему, написав у Facebook московський інвестбанкір Євген Коган. «Завдання країн Заходу не дефолт власних економік, а створення ситуації для внутрішнього дефолту кремлівської влади, поки РФ веде війну проти України», — пояснює засновник інвесткомпанії HUGʼS Ерік Найман.

За оцінками JPMorgan, пише CNN Business, на кінець 2021 року борг Росії в іноземній валюті становив близько $40 млрд. Близько половини цього боргу належало іноземним інвесторам.

Що буде з російськими виплатами за зовнішнім боргом після 25 травня – відкрите питання. Прогнози радше песимістичні. Незважаючи на березневе погашення, рейтингове агентство S&P знову знизило кредитний рейтинг РФ до рівня СС, зазначивши, що російський держборг залишається вразливим.

Страх перед дефолтом

Незважаючи на швидше символічне значення дефолту для уряду РФ, у Росії бояться дефолту і свідомо не підуть на цей крок, вважає засновник компанії Finpoint Сергій Будкін.

Причина — набагато більші борги російських компаній, близько $121 млрд. Для них влада США не залишила жодних лазівок, каже засновник Kyiv Invest Club Іван Компан. Якщо санкції не скасують, додає він, російським компаніям доведеться виконувати свої зобовʼязання в нацвалюті, що обвалилася. Доступу до нового іноземного фінансування вони більше не матимуть. Це фактично означає їхній дефолт.

Найбільші корпоративні боржники РФ — «Газпром» ($25 млрд), «Сбер», «Лукойл», «РЖД». Компанія «Северсталь» вже попередила про ризик дефолту. Про аналогічну загрозу також заявили IT-компанії VK (раніше — Mail.ru Group) та Яндекс, оскільки торги їхніми цінними паперами на іноземних біржових майданчиках було зупинено і власники ЦП можуть вимагати дострокового погашення.

Раніше за своїми облігаціями розраховувалися дві великі російські компанії — «Газпром» і «Роснефть». Перша погасила євробонди 7 березня на $1,3 млрд, друга 10 березня гасила купони та основний борг на $2 млрд.

Обидві компанії розрахувалися у валюті, незважаючи на те, що була можливість платити в рублях. «Якби вони не виконали своїх зобовʼязань, західні кредитори могли б через суд домагатися арешту їхніх активів», — каже Компан.

Токсичні долари. Як РФ вдалося заплатити за боргами

$117,2 млн, які ледь не привели РФ до першого дефолту з 1998 року (а за зовнішнім боргом, як пише Bloomberg — з 1917-го) — купонний дохід за єврооблігаціями з терміном погашення у 2023 та 2043 роках. Заплатити треба було до 19 березня.

Через санкції майже половина або близько $315 млрд золотовалютних резервів Центробанку РФ (за оцінкою голови Мінфіну РФ Антона Силуанова), виявилися заморожені. Незважаючи на працюючий експорт, технічно у Росії не було валюти, яку країна могла б направити на погашення боргів.

6 березня російська влада дозволила місцевим позичальникам гасити валютні зобовʼязання перед кредиторами з «недружніх» країн рублями.

Напередодні міжнародні рейтингові агенції Moodyʼs, S&P та Fitch синхронно знизили суверенний рейтинг Росії до переддефолтних рівнів. Fitch описує ситуацію як «неминучий дефолт» незалежно від успішності березневої оплати.

В результаті через токсичність платника, дрібна транзакція кілька днів не отримувала підтвердження. Хоча юридично вона була легальною: при введенні санкцій проти РФ Мінфін США дозволив подібні платежі як мінімум до 25 травня (точне формулювання, згідно з повідомленням Bloomberg: інвесторам дозволено отримувати «відсотки, дивіденди або платежі до погашення за боргом або капіталом Центрального банку РФ, Фонду національного добробуту РФ та Міністерства фінансів РФ»).

Перераховувати гроші російському уряду та отримувати їх американським інвесторам дозволяє спеціальна генеральна ліцензія, яку видає Мінфін США. Таку ліцензію, ймовірно, отримав один із американських банків (Операцію проводив Citi), на кореспондентському рахунку якого знаходиться частина заблокованих російських коштів, вважає Коган.

Чому платіж відбувся в останній момент? Ймовірно, сторони операції перестрахування, щоб уникнути можливих наслідків. Наприклад, у червні 2014 року BNP Paribas заплатив штраф $8,9 млрд за порушення санкцій США щодо Куби, Ірану та Судану, що стало найбільшим в історії покаранням за подібне порушення.

«Напевно, всі багато разів перевірили ще раз, отримали висновок внутрішнього комплаєнс, висновок зовнішніх юристів і, швидше за все, просили про якесь уточнення US Treasury (Держказначейство США)», — припускає Будкін.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні