Категорія
Картина дня
Дата

Що змінить мобілізація в Росії? Коли Україна піде в наступ? Чи є в РФ дефіцит зброї? Пояснює військовий аналітик Валентин Бадрак

США M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) стріляють залпами під час військових навчань «Африканський лев» у регіоні Grier Labouihi на південному сході Марокко, 9 червня 2021 року /Getty Images

США M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) стріляють залпами під час військових навчань «Африканський лев» у регіоні Grier Labouihi на південному сході Марокко, 9 червня 2021 року Фото Getty Images

До кінця травня в Україну має надійти обіцяне західними парнерами озброєння, після чого може розпочатися масований наступ української армії.

Про це в інтервʼю Forbes розповів військовий аналітик, письменник, директор аналітичної організації «Центр досліджень армії, конверсії і роззброєння» Валентин Бадрак, який більше 20 років займається дослідженням війни

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 всього чотири дні. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Як може змінити хід війни можлива мобілізація в Росії?

Проблема з оголошенням мобілізації в Росії в тому, що тепер слово «війна» має прозвучати офіційно. Потрібно буде шукати пояснення провалу спецоперації та сказати, чому війна вийшла на новий рівень. Щоб виправдати мобілізацію скоріш за все скажуть, що захід передає Україні зброю, Росія протистоїть НАТО, і у росіян немає іншого вибору, як дати їм бій. 

Але Кремль не влаштовують строковики, які не мають досвіду війни. На фронт потрібні люди, які звільнилися з лав збройних сил РФ після 2014 року. 

Це буде зробити непросто, суспільство в Росії демотивоване. Заможні люди намагаються виїхати, відправити дітей на навчання за кордон, раніше це була Європа та США, тепер країни Азії, а по суть будь-куди тільки б відправити з Росії молодь призовного віку.  

До того ж мобілізаційний ресурс Росії не такий, як розписано в їх офіційних паперах, де йшлося про мільйони людей — набрати зараз хоча б 50-100 тисяч військових на фронт практично нездійсненне завдання. 

Після 25 березня, коли Росія змінила стратегію та розпочала «велику битву за Донбас», вони перегрупували сили, щоб вирішити основні три проблеми:

  • погана логістика — проблема частково розвʼязана за рахунок скорочення ліній постачання
  • управління військами — проблема не розвʼязана. Це підтверджує бігство з поля бою генерала Герасимова, або регулярність, з якою Україна вражає командні пункти росіян за допомогою даних розвідки партнерів. 
  • морально-бойовий дух особового складу. Він дуже низький, підняти його буде важко, оскільки РФ досі не оговталася від удару, який був завданий під час спроби широкомасштабного наступу на Україну. Навіть переформатування угруповань не допомогло Москві фундаментально розвʼязати цю проблему. 

Українській армії навпаки вдається поєднувати лінійну війну з активною мобільною обороною, де використовуються москітні стратегії. Йдеться про масові удари ЗСУ з невеликих високоточних систем озброєння — ПТРК Javelin, Stinger, української «Стугни», «Фортару», британських Starstreak та безпілотників Bayraktar і Switchblade. З їх допомогою Україна філігранно знищує російську техніку. 

Російська армія, хоч і просунулася трохи вглиб України, вже видихається, вона не може йти в наступ. Саме тому Путін може оголосити загальну мобілізацію в Росії.

Скільки потрібно часу і які умови, щоб Україна перейшла у масштабний контрнаступ?

Щоб активно наступати Україні потрібні важкі озброєння. Днями генерал Залужний говорив з головним військовим США, головою об’єднаного комітету штабів генералом Марком Міллі. Головною темою розмови були виділення Україні американських систем залпового вогню M142 HIMARS та M270 MLRS, які можуть бути як реактивними системами залпового вогню, так і пусковими оперативно-тактичних ракетних комплексів. Ці установки можуть запускати балістичну ракету з бойовим радіусом до 300 км, а як РСЗВ — стріляти до 70 км.

Щодо строків поставок, США сказали, що 90% самохідних американських установок прибуло в Україну. Ще мають прибути німецькі, канадські, норвезькі, австралійські установки. 

Проте ЗСУ все ще не вистачає ракетних систем залпового вогню, ракетных установок, щоб наносити вогневе ураження противника на різних відстанях. Коли українська армія використовує ударні безпілотники Bayraktar і Switchblade на відстані 30-40 км — це знищення окремих видів російського озброєння, наприклад як було з російськими катерами «Раптор» поблизу острова Зміїний. А нам потрібні ракетні установки, які б наносили удари дальністю 100 км і більше. Очікую, що більша частина такого озброєння потрапить в Україну до кінця травня. 

Захід озброює Україну поетапно. Спочатку давали невеликі компактні озброєння — Javelin, Stinger. Потім перейшли до більш потужних. На черзі ракетні установки, системи ППО та літаки. Проте такі види озброєння потрібно не тільки отримати, але й опанувати. Наприклад, фахівці пояснюють, що українським пілотам знадобиться від місяця до трьох, щоб навчитися літати на імпортних літаках.

Витоки зі ЗМІ говорять, що Росія намітила нове закінчення війни — на початку осені. Про те, що Москва не збирається здаватися свідчить і те, що під Ізюмом росіяни почали будувати свою оборону. 

Для ЗСУ в найближчі дні неможливо буде йти в атаку та вибивати наступом російські угруповання, тому що при наступі потрібна втричі більша чисельність військ, ніж при обороні. Такої переваги в Україні немає. Нестачу людської сили необхідно компенсувати сучасним потужним озброєнням. За умов його поставки, масований наступ української армії може розпочатися в кінці травня. 

Що змінить мобілізація в Росії? Коли Україна піде в наступ? Чи є в РФ дефіцит зброї? Пояснює військовий аналітик Валентин Бадрак /Фото 1

Валентин Бадрак

Чи достатньо того озброєння, що вже пообіцяли Україні? 

Недостатньо. Можливо, Захід побоюється, що Збройні Сили почнуть бити по російській території. Є озброєння, яке дозволить Україні вдарити на 500 кілометрів в глибину Росії, а відстань від кордону України до Москви — 650 км.

Постачання високотехнологічної далекобійної зброї — складне питання для Заходу. Якщо українська армія почне переносити війну на територію Росії, це може стати передумовою для застосування Кремлем зброї масового знищення, наприклад, тактичних ядерних боєприпасів. США та НАТО доводиться балансувати.

У відповідь мобілізації в Росії Україна також має оголосити наступну хвилю мобілізації?

Залежить від декількох факторів. 

Перший — як швидко Росія здатна провести мобілізацію. Її можна оголосити, а темпи будуть нульові. 

Другий — наскільки російська армія буде тіснити збройні сили України. 

Третя — чи буде Захід готовий к посиленню санкцій, енергетичному ембарго та створенню реальної антипутінської коаліції. Фактично, її старт відбувся на авіабазі в Рамштайні, де 43 країни зібралося, щоб обговорити війну в Україні.  

Щоб Росії озброїти мобілізованих, потрібно розконсервувати склади. Що з російським озброєнням на складах? Яка його кількість та якість?

В Росії залишається все менше новітніх озброєнь. Приклад про літаки. На озброєнні в РФ стоїть 1 500 бойових літаків, з них близько 400 було введено в стрій після 2010-2011 років. Саме тоді росіяни почали впроваджувати військову програму «літак пʼятого покоління Су-57». За 10 років за цією програмою в Росії був вироблений лише один Су-57. У них просто немає технологій та комплектуючих їх виготовляти. 

За два місяці збройні сили України знищили близько третини нових літаків, зокрема Су-35 та бомбардувальників Су-34. Скоро російська армія буде вимушена перейти на літаки радянського виробництва.

Аналогічна ситуація з ракетами. Росія більше не може використовувати ракетний комплекс «Кінжал», бо не в змозі їх виробляти, не може бити з «Калібрів», точніше може лише з тих, що залишились «про запас» на кораблях. 

Майже вичерпався ресурс потужних авіаційних ракет Х-101 та Х-555. Тому і відбуваються такі невибіркові бомбардування зі знищенням цивільної інфраструктури. 

Російська армія почала використовувати протикорабельні комплекси «Бастіон» з ракетами Онікс. Цими ракетами кілька днів тому вдарили по Одесі. Фахівці говорять, що ракети Онікс занадто дорогі, щоб використовувати їх для руйнування злітно-посадкової полоси. Це показує, наскільки великий в Росії дефіцит. 

Щоб РФ виготовляла безпілотники «Орлан», сім країн, зокрема Японія та Швейцарія, поставляли комплектуючі. Санкції прикрили цю можливість, росіяни починають переходити на китайські квадрокоптери. 

На фронті українські військові нищать новітні російські танки, наприклад славетний «Чорний орел». А старі горітимуть ще краще ніж нові. 

Тобто російська армія вже відчуває дефіцит озброєння?

В Росії є чимало складів, з яких можна розконсервовувати техніку та перекидати її на фронт, але це буде набагато старіша техніка. Кремль може супити брови та дути щоки, але запалу в російської армії все менше.

Проте на швидкий відступ сподіватися також не варто. Росія достатньо потужна і велика країна, інерція її падіння може тривати довго. За прогнозами Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння, Росія здатна воювати від 6 до 12 місяців, якщо тиск західних країн не буде збільшуватися, якщо буде — ще менше.

Але це не кінець боротьби. Далі потрібно дотиснути режим Путіна в Росії. Головною метою України, США та Британії є не перемога на полі бою, а зміна політичного ладу в РФ. Якщо з Путіним домовитися зараз, це означатиме відтермінування нової війни, можливо більш кривавої, тому що російська армія буде краще підготовленою.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні