Категорія
Картина дня
Дата

80 років по тому хід війни знову може змінити ленд-ліз. Як працюватиме безкоштовна оренда зброї США для України

3 хв читання

Реактивна система залпового вогню M270 /Getty Images

Реактивна система залпового вогню M270 Фото Getty Images

28 квітня Конгрес США остаточно схвалив проєкт ленд-лізу – програми часів Другої світової війни, яка дозволить Джо Байдену без бюрократії надсилати зброю та іншу допомогу для України. Неушкоджену техніку можна буде повернути або оплатити після перемоги.

9 травня президент США підписав закон про ленд-ліз для України. Як він працюватиме?

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Forbes перепублікує текст від 28 квітня, щоб нагадати, чого чекати Україні від американського ленд-лізу

Як раніше працювала програма ленд-лізу

  • У 1940 році зʼявилося розуміння, що світ потребує масштабної схеми допомоги союзникам, які воювали проти країн нацистського блоку.
  • 11 березня 1941 року у США ухвалили закон про ленд-ліз (оренду). Країни, оборона яких була життєво важливою під час війни, могли отримати в борг або в оренду від союзників (насамперед США) найнеобхідніше: літаки, танки, вантажні машини, паливо. Програма закривала і соціальні потреби: воюючим країнам передавали їжу, ліки, одяг, взуття.
  • За ленд-лізом США передали союзникам приблизно 22 000 літаків, 12 500 танків, 375 000 вантажних машин, 608 бойових кораблів.
  • Знищену під час війни техніку та використані матеріали оплачувати не треба було – їх списували.
  • Вцілілу зброю та обладнання можна було повернути США безкоштовно. Придатне для цивільних цілей майно союзники могли залишити, сплативши за нього або взявши у США довгостроковий кредит під мінімальні відсотки (від 0% до 2%).
  • Програма працювала до 1945 року, тільки СРСР США виділили допомоги приблизно на $180 млрд у сучасних цінах.

Яким буде новий ленд-ліз для України?

Закон про ленд-ліз значно спрощує процедуру постачання озброєнь до України – не потрібно заздалегідь оплачувати американські поставки.

Ймовірно, нова програма буде схожа на ту, що США запустили під час Другої світової війни. Для боротьби з російською армією Україні передадуть в оренду військову техніку та зброю безкоштовно. 

На розсуд Білого дому залишається питання кількості та типу озброєння. Це може бути будь-яка зброя, форма та взуття для військових, снаряди та паливо. 

80 років по тому хід війни знову може змінити ленд-ліз. Як працюватиме безкоштовна оренда зброї США для України /Фото 1

Яка зброя зараз необхідна Україні? Що можуть передати США?

Україна має здобути перемогу на відкритій місцевості. Російські війська доведеться вибивати артилерійським і ракетним вогнем з далеких дистанцій. Тому ЗСУ потрібно набагато більше далекобійної артилерії, реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) та мінометів. 

Якщо розгорнути багато вогневих засобів, можна тримати армію Росії під постійним вогнем, не давати їй переходити в наступ та змусити піти з укріплених позицій.

За програмою ленд-лізу Україні, ймовірно, передадуть гаубиці робочою дальністю до 30 км. Їх потрібно щонайменше 400 одиниць. Американські системи залпового вогню M142 HIMARS та M270 MLRS, які можуть бути як реактивними системами залпового вогню, так і пусковими оперативно-тактичних ракетних комплексів. Ці установки можуть запускати балістичну ракету з бойовим радіусом до 300 км.

Далекобійна артилерія, ймовірно, частково замінить поставку реактивних винищувачів. Ця техніка не потребуватиме такого складного обслуговування і буде дешевшою, ніж авіація. 

Коли ЗСУ перейдуть до масштабних наступів, їм буде потрібно більше бронетехніки та систем ППО для захисту піхоти та доправлення зброї до лінії фронту. 

Щоб захистити цивільних та продемонструвати разючий контраст між своєю тактикою та діями росіян, Україна має вести точний вогонь, використовуючи БПЛА як повітряні коригувальники вогню. Тому очікуються нові поставки безпілотників воєнного призначення та закритих систем звʼязку. 

Коли можна чекати на перші поставки зброї?

Після підписання документа президент Джо Байден зобовʼязаний упродовж 60 днів встановити прискорені процедури для доставки продукції.

Чи здатна програма ленд-лізу переломити хід війни?

Захід почав втрачати оптимізм щодо закінчення війни в Україні шляхом переговорів. США прямо говорять, що мета союзників – аби Росія зазнала поразки та була «кастрована» у військовому сенсі.

Під час першої фази війни російська армія частково або повністю втратила близько 40% свого військового потенціалу, розташованого в Україні. Друга спроба масштабного наступу може звести можливості російської армії нанівець. 

Російська військова промисловість уже стикнулася з проблемою через санкції – вона дуже залежить від компонентів, виготовлених за кордоном. Наприклад, крилата ракета, що запускається з «Іскандера-К», має потужний комп’ютер. Із семи роз’ємів, що передають дані через теплозахисний екран компʼютера, один виготовлений у Росії, повідомляє Королівський обʼєднаний інститут оборонних досліджень. Решта шість – продукція американських компаній.

Санкції на експорт, обмеження технологій та збільшення у рази поставок точної технологічної зброї, переданої за ленд-лізом, дозволить Україні отримати перевагу меншою кровʼю та кардинально змінити розстановку сил.

Як зрозуміти, що Україна перемагає? Перелом війни настане тоді, коли армія РФ перейде від наступальних дій до оборони. 

Відповіді підготовано за допомоги головного консультанту відділу воєнної політики Національного інституту стратегічних досліджень Миколи Бєлєскова

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд