Понад 50 топових університетів Європи та США офіційно засудили війну в Україні. Частина з них вивела інвестиції з Росії, зупинила співпрацю з місцевими науковцями та створила більше можливостей для вступу українців. Досягти цього допомогли українські студенти та випускники іноземних вишів. Про що вони просили
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Хто взяв на себе ініціативу
Коли в Україні почалася війна, навчання для українських студентів в іноземних університетах відійшло на другий план.
«У ніч вторгнення я з іншими студентами переїхав жити у братство – з тих пір на пари не ходив. Ми намагаємося допомагати 24/7», – розповів Forbes Артем Лаптєв, студент Массачусетського технологічного інституту (МІТ).
Щоб підтримати Україну, студенти та випускники найкращих іноземних вишів, зокрема Гарварду, Кембриджу, Оксфорду та Стенфорду, організовують протести, спілкуються з медіа і розповідають адміністрації університетів, як можна допомогти постраждалим від війни.
Свої вимоги українці виклали в листі, який розіслали керівництву та адміністрації понад 50 університетів у Європі та США.
«Цей лист став вірусним, – розповідає Forbes Юлія Лемеш, президентка організації Ukraine Global Scholars, яка допомагає школярам отримати стипендії на навчання в найкращих коледжах світу. – Ті університети, які задають світові тренди, стали на бік України».
Загалом у студентів є чотири вимоги.
- Опублікувати офіційну заяву на сайті університету, яка засуджуватиме вторгнення Росії в Україну. У заяві слід використовувати відповідну термінологію («війна», а не «криза», «ескалація» чи «конфлікт») і конкретно називати ім’я агресора – Росію.
- Вивести всі інвестиції з Росії або покроково розписати план їх подальшого виведення. «Університетські гроші не повинні спонсорувати російську армію чи олігархів», – йдеться в листі студентів.
- Фінансово підтримати українських студентів, які навчаються в іноземних вишах за допомогою ґрантів, оплачуваних відпусток, допомоги з оплатою гуртожитку чи пошуком роботи на кампусі.
- Створити більше умов для вступу українських студентів, зокрема запустивши спеціальний фонд, який задовольнятиме потреби українців у майбутньому.
Понад 50 університетів уже почали виконувати деякі із зазначених умов. Серед них: Кембридж, Оксфорд, МІТ, Прінстон, Стенфорд, Лондонський університет та Гарвард.
«Підтримувати Україну – це тренд серед університетів, – сказав Forbes Костянтин Лісничий, голова Правління Асоціації українців-випускників провідних університетів світу «Професійний уряд». – У Європі немає жодного університету, який би не підтримав Україну. Робити інакше – це самогубство».
Що вже зробили іноземні університети та освітні організації
Виведення інвестицій із Росії
Російська наука постраждає від економічних санкцій, адже залежить від співпраці із західними країнами. За даними ЮНЕСКО, 24% російських наукових праць із 2017-го по 2019-й роки були написані в співавторстві з міжнародними партнерами, особливо американцями та німцями.
Війна вплине й на російських студентів в іноземних вишах – у США їх 5000. Для порівняння: українських студентів у США в 2020–2021 роках було менше 2000.
Освітні заклади та організації відреагували на війну в Україні по-різному:
Асоціації з розвитку бізнес-шкіл сказали, що не будуть визнавати російські дипломи про освіту. Акредитацію всіх російських університетів зупинили Асоціація з розвитку бізнес-шкіл, Асоціація випускників бізнес-шкіл, Асоціація MBA програм та Глобальна мережа бізнес-шкіл EFMD.
Вони також зголосилися підтримувати українські бізнес-школи, їхніх співробітників, викладачів та студентів.
Єльський університет вивів мільйони інвестицій з Росії. Таким чином, університет зупинив свій фінансовий вплив на країну.
Станом на 2021 рік Єльський університет тримав $362 млн на рахунку біржового фонду Vanguard, який управляє активами вишу.
Фонд витрачав 2,9% вкладень на російські компанії – тобто близько $10,5 млн. Загальний розмір фонду університету – $42,3 млрд.
Vanguard, зокрема, тримає акції індексу FTSE, який після вторгнення Росії в Україну вирішив зупинити торгівлю акціями російських компаній.
Стенфордський університет зупинив контракт із Росією на $1,6 млн. Через війну університет 12 березня розірвав діючий контракт на $1,6 млн із невідомою російською компанією. Контракт передбачав «онлайн-доступ до курсів із професійного розвитку, пов’язаних із бізнесом».
Массачусетський технологічний інститут перервав співпрацю з науковими інститутами Росії. Зокрема МІТ зупинив 11-річну співпрацю з інноваційним центром «Сколково», який називають «російською Кремнієвою долиною».
Університет Колорадо також заявив про плани зупинити інвестиції в російські публічні компанії. Частка загального фонду університету на $2,6 млрд у російських компаніях становить усього 0,1%. Зараз розпорядники фонду намагаються продати російські цінні папери.
Відповідь європейських університетів. Європа першою відреагувала на вторгнення в Україну. Протягом 48 годин після початку війни міністерство досліджень Німеччини призупинило співпрацю з Росією в галузі досліджень. Данія зробила те саме.
Наступною була Європейська комісія, яка зупинила інвестиції в R&D російських партнерів. Уряди Нідерландів та Словенії також обірвали зв’язки з науковими російськими інститутами.
Зупинка програм обміну. Іноземні виші рекомендують студентам скасувати найближчі поїздки в Росію і зупиняють діючі програми обміну. Близько 1400 студентів навчаються по обміну в Росії та Україні – їхня кількість значно впала з початку пандемії.
Стипендії та ґранти
Велика Британія
- Trinity Relief Fund. Це фонд від Кембриджського університету на щонайменше 250 000 фунтів стерлінгів, який допомагатиме студентам та науковцям, що зазнали труднощів через вторгнення Росії в Україну, розповів Forbes Артем Шаіпов, випускник Кембриджського університету.
- Council for At-Risk Academics (Cara). Пропонує ґранти науковцям, які вимушені були втекти з країни через небезпеку, але готові в майбутньому повернутися додому.
- STAR (Student Action for Refugees). На сайті зібрали список можливостей для отримання стипендій у Великій Британії.
- University of Bristol. Пропонує стипендії та притулок біженцям.
Сполучені Штати Америки
- Scholar Rescue Fund. Фонд для фінансової підтримки українських студентів, які навчаються в коледжах та університетах США.
- The Paul & Daisy Soros Fellowships. Стипендійна програма для біженців та імігрантів.
- Scholars at Risk. Захищає науковців, влаштовує тимчасові дослідницькі та викладацькі програми.
- The New University in Exile Consortium. Підтримує студентів, науковців та митців, які змушені покинути країну.
Європа
- Freie Universität Berlin. Створив фонд, щоб допомагати студентам з України під час війни.
- Humboldt-Universität zu Berlin. Дає додаткові стипендії та ґранти на навчання.
- Polish Young Academy. Має освітні можливості та фінансування для українських науковців.
- Polish Academy of Sciences. Дозволяє займатися дослідженнями на кампусі 3 місяці. За потреби можна продовжити час перебування.
- Bibliotheca Hertziana, Max-Planck-Institute for Art History. Пропонує стипендії для студентів, які вивчають історію мистецтва.
- University of Zürich. Дає короткострокові ґранти студентам, які знають англійську та німецьку.
Як війна вплине на російських студентів іноземних вишів
Більшість західних університетів дотримуються такого правила: поважайте російських студентів і вчених, які вже перебувають у кампусах, але не запрошуйте нових. «Університети підтримують і росіян, і українців», – каже студентка МІТ Марія Смик.
Про кейси виключення росіян із західних університетів студенти не чули. Виключити можуть хіба що за неуспішність, порушення правил чи образливі висловлювання та дії щодо війни в Україні.
Деякі урядовці, зокрема республіканець із Каліфорнії Ерік Суолвелл, вважають, що виключення російських студентів з університетів США має бути однією із санкцій проти Росії. Не всі погоджуються. За словами Джилла Велча, радника коаліції президентів університетів США, «потрібно відрізняти Путіна від росіян, які хочуть кращого життя». Велч вважає, що виключення російських студентів позбавить їх шансу вивчати західні ідеали та змінювати щось у себе вдома.
«У нашій країні ми не караємо дітей за злочини їхніх батьків», – сказала Барбара Снайдер, президент Асоціації американських університетів.
Це вже не вперше американські виші зіштовхнулися з такою дилемою. Під час Другої світової війни у США дискримінували японських і німецьких іммігрантів, а в деяких штатах їх навіть увʼязнювали.
Що ще західні університети роблять для українців?
Розповідають студенти
- У Кембриджі за університетські кошти хочуть відкрити програму для 8 науковців з України. Вона відбудеться у Польщі, бо це дешевше і не у всіх є віза у Велику Британію, розповідає Андрій Смицнюк, який викладає українську та російську мови в Кембриджському університеті.
- Деякі коледжі відкривають спеціальні фонди для збору коштів українським студентам.
- Університети пропонують безкоштовне житло та проживання на літо.
- Деякі коледжі виставляють на території кампусів прапори, підсвічують будівлі в синьо-жовтий колір.
- Якщо студент іде воювати, деякі університети, зокрема Кембридж, дають йому право скласти екзамен пізніше.
У підготовці матеріалу допомогли:
Артем Шаіпов, співзасновник Кембриджської спільноти України (Cambridge Society of Ukraine) та Асоціації українців-випускників провідних університетів світу «Професійний уряд» (Professional Government Association).
Лісничий Костянтин, Голова правління Асоціації українців-випускників провідних університетів світу «Професійний уряд» (Professional Government Association), Секретар Гарвардського клубу України.
Юлія Лемеш, Президент благодійного фонду Ukraine Global Scholars.
Андрій Смицнюк, викладач Центру україністики Кембриджського університету, співзасновник ініціативи Cambridge4Ukraine.
Олександр Акименко, співзасновник Ukrainian Emerging Leaders Program У Стенфордському університеті.
Артем Лаптєв, Ukraine Global Scholars ‘17, MIT ‘24.
Марія Смик, Ukraine Global Scholars ‘16, MIT ‘25.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.