Через втручання російських військових у роботу газотранспортної системи Україна зупинила транзит з Росії за одним з двох напрямків, який проходить тимчасово окупованою територією. Наскільки впав транзит і як відреагував європейський ринок
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
«Оператор ГТС України» зранку 11 травня, посилаючись на форс-мажорні обставини, зупинив транзит газу через газовимірювальну станцію «Сохранівка» та прикордонну компресорну станцію (КС) «Новопсков», які знаходяться на тимчасово окупованій території Луганської області.
Через цей маршрут в Україну заходила третина транзитного російського газу згідно з транзитним контрактом. Решта газу, або близько 70 млн куб. на добу, має заходити в Україну через газовимірювальну станцію «Суджа», розташовану на кордоні між Сумською та Курською областями (РФ).
Тепер російський газ іде тільки через «Суджу», а загальні обʼєми поставок на 11 травня, порівняно з попереднім днем, впали на 18%, до 72 млн куб. на добу, згідно з даними «Оператора ГТС».
У відповідь на «відключення» «Сохранівки» росіяни перекрили газогін «Шебелинка – Новопсков», по якому мешканці Луганської та Донецької областей отримували український газ.
«Влада РФ несе повну відповідальність за гуманітарні наслідки таких дій», – написав на своїй сторінці у Facebook гендиректор держкомпанії «Оператор ГТС» Сергій Макогон.
Інфраструктура «Оператора ГТС» у Луганській області була захоплена російськими військами ще в березні. В середині квітня голова правління «Нафтогазу України» Юрій Вітренко попередив, що майже третина транзиту може бути втрачена через дії окупантів на станціях газотранспортної системи.
Але «Оператор ГТС» зупинив транзит газу через цей напрямок лише зараз. Чому? В держкомпанії пояснили це тим, що окупанти 9 травня здійснили крадіжку газу, перенаправивши його з транзитної труби в газопроводи на неконтрольовані зараз Україною території Луганської та Донецької областей. Вітренко заявив, що саме Україна несе відповідальність за ці обʼєми газу перед європейськими споживачами, а тому мала б за свої гроші компенсувати ці втрати.
Про які об’єми викраденого газу йдеться, поки невідомо. В «Операторі ГТС» повідомили, що «це наразі технічно неможливо сказати». З цим питанням Forbes також звернувся до Вітренка, але відповіді не отримав.
Ціна питання для РФ та України
Росія у 2021 році експортувала 203,5 млрд куб. газу, його середня вартість була – $274 за 1000 куб., свідчать дані Федеральної митниці Росії. На цьому Росія заробила $55 млрд.
Левову частку газу РФ продає до Євросоюзу – близько 150 млрд куб. на рік. Третина цього газу йде через Україну. Минулого року «Газпром» прокачав до ЄС через Україну 42 млрд куб. і заробив $11,5–12 млрд, за оцінкою директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка.
Цьогоріч Росія може заробити ще більше через зростання світових цін на природний газ. Тільки з початку війни Росії проти України, з 24 лютого, Євросоюз заплатив за російський газ €34,4 млрд, за даними Центру досліджень енергії та чистого повітря (CREA).
За чинним контрактом на транзит між «Нафтогазом» і «Газпромом» російська сторона протягом 2020–2024 років зобовʼязана виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. За даними «Нафтогазу», у 2022 році сума буде не меншою ніж $1,2 млрд. «Газпром» переказує гроші щомісяця, навіть під час війни.
Що з цінами
Падіння транзиту через Україну біржовий ринок в Європі майже не помітив, пише Bloomberg. 11 травня на одному з найбільших ліквідних європейських хабів – нідерландському TTF – газ продавали по $896 за 1000 куб. м, це навіть трохи дешевше, ніж у попередній день.
У поточних цінах і так вже закладений великий ризик, пояснив Bloomberg Джеймс Хакстепп, аналітик S&P Global Commodity Insights, додавши, що поставок через Україну поки достатньо для виконання поточних замовлень.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.