Уряд задумав зменшити армію чиновників на 100 000. Це зекономить десятки мільярдів гривень. Що ще відомо про нову реформу держслужбовців /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Уряд задумав зменшити армію чиновників на 100 000. Це зекономить десятки мільярдів гривень. Що ще відомо про нову реформу держслужбовців

Getty Images

Упродовж місяця депутати Верховної Ради та Кабмін напрацюють план оптимізації державного апарату. Якщо реформу втілять у життя, чисельність державних службовців скоротиться принаймні вдвічі. Зараз на державу працює близько 200 000 людей. Частину з них планують замінити за допомогою диджиталізації деяких функцій держави. Якого ефекту хочуть досягти нардепи й урядовці?

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Верховна Рада й уряд готуються суттєво скоротити державний апарат. Відповідне доручення топпосадовцям на початку червня дав президент Володимир Зеленський. Напередодні «велику програму скорочення державних видатків на бюрократію» анонсував голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

За словами співрозмовника серед керівників Верховної Ради, який побажав зберегти анонімність, уряд і топпосадовці парламенту поки лише обговорюють дизайн реформи. Конкретний план він очікує побачити протягом місяця. Один з ключових учасників процесу – Міністерство цифрової трансформації. Велику частину процесів, які раніше виконувалися чиновниками, буде автоматизовано, зазначає співрозмовник у керівництві ВР.

Що такі плани означають для двохсоттисячної армії українських чиновників? 

Чиновників стане значно менше

«Мені здається, це унікальний шанс для країни підвищити ефективність роботи держави під час воєнного стану. А потім – вийти з таким самим настроєм після перемоги», – сказав Арахамія, коментуючи заяву про скорочення видатків на держапарат.

За словами співрозмовника у керівництві ВР, йдеться не лише про видатки, а й про кількість державних службовців. «Війна показала, що для нормальної роботи державі не потрібно стільки чиновників», – каже він. Інший мотив – дійсно зекономити гроші, додає співрозмовник.

План реформи передбачає скорочення кількості держпосадовців у середньому вдвічі. У деяких сферах скорочення держапарату може бути навіть більшим. За словами співрозмовника у керівництві Міністерства соцполітики, який посилається на відповідну презентацію Мінцифри, потенційно кількість чиновників можна зменшити навіть утричі, фонд оплати праці – у два рази.

2022 року в центральному бюджеті на функціонування держапарату передбачено понад 60 млрд грн видатків.

«Паралельний процес із оптимізацією – нова система оплати», – зазначає топпосадовець з ВРУ. Йдеться про запровадження сучасної системи винагороди для чиновників. Це дозволить класифікувати професії та посади, платити ринкові зарплати й відійти від розповсюдженої практики непрозорих премій, пояснює співрозмовник.

Зміни, повʼязані з ефективністю держави, також торкнуться сфери трудових відносин, оплати праці та соцвиплат, сподівається очільниця парламентського комітету із соцполітики Галина Третьякова. Вона також покладає серйозні надії на успіх реформи на Мінцифри. За словами заступника очільника відомства Олександра Борнякова, проєкт курує безпосередньо міністр цифрової трансформації та віцепрем’єр Михайло Федоров. Сам Федоров не відповів на прохання поговорити про деталі майбутньої реформи.

«Присутність держави у нашому житті потрібно скорочувати або робити її непомітною, – каже Третьякова. – Поки що це нікому не вдалось, а Федоров робить це надзвичайно потужно».

Де на державу працює найбільше людей

За словами співрозмовників у Міністерстві енергетики та НБУ, їхні структури поки не отримували офіційних розпоряджень готуватися до оптимізації штату. Втім співбесідник з Міненерго підтвердив, що розмови про це тривають від початку війни з Росією.

За даними Нацагентства з державної служби, станом на кінець 2021 року в держорганах нараховувалося 204 869 штатних посад, на яких працювало 171 469 людей. Найбільше чиновників – у центральних органах виконавчої влади, майже 100 000 осіб. Це не лише міністерства, а й різноманітні служби, агентства й інспекції, наприклад, Державна митна служба, Пенсійний фонд, Держспоживстандарт. Майже 30 000 людей працює в обласних, міських і районних держадміністраціях.

Скорочення чисельності штату держчиновників – популярна історія, констатує голова «економічного» комітету Ради Дмитро Наталуха. Однак, за його словами, одна лише оптимізація держапарату навряд чи дасть суттєвий економічний ефект. «Видатки бюджету на держапарат дійсно значні, однак це не той порядок цифр, який може системно допомогти економіці», – вважає він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні