Категорія
Картина дня
Дата

Звідки така жорстокість до цивільних? Росіяни були озлоблені, що нічого не можуть зробити. Інтерв'ю з керівником Нацполіції Київської області

6 хв читання

Керівник Нацполіції Київської області, генерал Андрій Нєбітов про те, що він та його підлеглі бачать у звільнених містах Київщини та як фіксують військові злочини

Генерал Андрій Нєбітов. /з особистого архіву

Генерал Андрій Нєбітов. Фото з особистого архіву

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Національна поліція – один із ключових гравців у справі фіксування військових злочинів, скоєних на території України. Правоохоронці заходять у звільнені міста слідом за збройними силами та підрозділами територіальної оборони. У населених пунктах вони підтримують правопорядок, займаються розмінуванням та проводять слідчі дії на місцях злочинів або поховань. 

Forbes поговорив із генералом Нєбітовим про те, що він та його підлеглі бачать на вулицях сіл та міст Київської області, як фіксують злочини та як конфіскують на користь ЗСУ автівки у пʼяних водіїв. Інтервʼю відредаговано та скорочено для ясності.

Cитуація у Київській області, чому саме Буча і звідки така жорстокість до цивільних

У Бучі найбільше вбитих цивільних, таких, що застрелені з автоматичної зброї. Можливо, таке було б і в Ірпені, там теж багато загинуло. Але там тривали постійні бойові дії, Збройні сили України та підрозділи МВС тіснили ворога, не давали йому змоги вільно почувати себе. Постійно тиснули на нього.

А в Бучі та Гостомелі вони [росіяни. – Forbes] влаштувалися, поставили свої позиції і просто розстрілювали людей. Тому там так багато загиблих. 

Окремо вражає Бородянка. Це місце, яке пережило атаки з літака. Там падали цілі прольоти девʼятиповерхових будинків. Страшно дивитися і на село Андріївку. 95% його зруйновано або спалено. Фактично воно перестало існувати. Є такі ж приклади населених пунктів і в Іванківському районі, частині Вишгородського району, які окупанти знищили. 

Звідки така жорстокість до цивільних? Росіяни не були готові до такого збройного протистояння, яке вони отримали від армії України. Вони були озлоблені від того, що нічого не можуть зробити. Нікуди не могли сховати ні свою техніку, ні особовий склад. Українська артилерія працювала дуже влучно. У них було багато жертв, вони скаржились. Ми це знаємо з перехоплень. То командир не такий, то особовий склад не такий.

Найжахливіше, коли гинуть діти. Станом на 13 квітня поліція виявила і оглянула тіла 36 загиблих дітей. Мене дуже вразив випадок, коли з БМП росіяни розстріляли автівку Volkswagen, де сиділи жінка з дитиною, якій ще не виповнилося два роки. Вони рухалися в складі колони з 15 машин. Намагалися виїхати на більш безпечну територію. Чоловік сидів за кермом, його дружина – поруч. Позаду – мати з дитиною віком один рік і сім місяців. І БМП просто розстріляв цю автівку. Отвори в машині дуже великі – видно, що це зброя калібром від 26 міліметрів. Жінці на передньому сидінні розірвало голову. Місцевий житель спробував врятувати їх, але рятувати було нічого. Він там їх і поховав. Я, коли їздив до Макарова, зупинявся на ексгумації цих тіл. Такі злочини вражають.  

Станом на 13 квітня по всій Київській області поліція оглянула та передала до медично-судових установ тіла 764 цивільних осіб. 

Фіксація військових злочинів та система відеоспостереження «Безпечна Київщина»

Поліція фіксує військові злочини, у нас працюють слідчо-оперативні групи. Якщо це масове захоронення, залучаємо нашого експерта. Також є спецпризначенці і вибухотехніки, які перевіряють, чи не заміновано тіло загиблого.

Тіла ідентифікують оперативники карного розшуку. Коли знаходять тіла, спочатку користуємося послугами місцевого населення, тих, хто є неподалік. Якщо особа відразу не встановлюється, обовʼязково відбирається ДНК у судово-медичній установі і поміщається до загальної бази даних. 

Після встановлення особи прокурор дає дозвіл на поховання. Лише не встановлені трупи ми зберігаємо довше звичайного. Тих, хто ідентифікований, родичі забирають і ховають. 

Тіло – це не доказ. Судово-медичний експерт під відео робить розтин. І дає свій висновок: від чого загинула конкретна особа, чи є на її тілі сліди зґвалтування, катування. Все задокументовано і під відео, і в паперовому вигляді. Це світова практика.

з особистого архіву

Національна поліція — один з ключових гравців в справі фіксування військових злочинів, скоєних на території України. Фото з особистого архіву

з особистого архіву

Є такі ж приклади населених пунктів і в Іванківському районі, частині Вишгородського району, які окупанти знищили. Фото з особистого архіву

з особистого архіву

Генерал Андрій Нєбітов. Фото з особистого архіву

з особистого архіву

з особистого архіву

з особистого архіву

з особистого архіву

з особистого архіву

В Бучі найбільше вбитих цивільних, таких, що застрелені з автоматичної зброї. Фото з особистого архіву

з особистого архіву

Станом на 13 квітня по всій Київській області поліція оглянула та передала до медично-судових установ тіла 764 цивільних осіб. Фото з особистого архіву

з особистого архіву

Генерал Андрій Нєбітов. Фото з особистого архіву

з особистого архіву

Поліція фіксує військові злочини, у нас працюють слідчо-оперативні групи. Фото з особистого архіву

Попередній слайд
Наступний слайд

Якщо тіло знаходять не в місці поховання, а у місці безпосереднього вбивства, то ми фіксуємо обстановку, вилучаємо гільзи, інші сліди, які можуть мати стосунок до скоєння злочину. Це долучаємо до кримінальної справи. Вилученим речам призначаємо додаткові експертизи: судово-медичну, гістологічну, по ДНК, трасологічні. Їх буде використовувати Служба безпеки України для доказу провини Російської Федерації у скоєнні злочину. 

Це все оперативно-слідча робота, яка, на жаль, забирає час, але нам важливо так підійти, щоб потім у міжнародному суді не сказали, що це все фейк. Це все у наших руках. 

До того ж, в ХХІ столітті приховати складно… Це не сорокові роки, коли людям не було чим фіксувати, все було лише на свідченнях. Зараз всі мають гаджети і можливості робити фото або відео. І ми маємо і перехоплення розмов, і відеоспостереження з камер «Безпечна Київщина». Це все ретельно зібрали. 

В системі «Безпечна Київщина» [станом на початок війни. – Forbes] було понад 1000 камер. Не дивлячись на те, що вони [росіяни. – Forbes] глушили сигнал, частина камер працювала. Сервери знаходяться у Києві, ми окремо зберегли ці записи, прослідкували, щоб не перезаписалося. Цей масив будуть, скоріш за все, аналізувати слідчі Служби безпеки України. 

Як перебудувалася поліція Київщини та хто звільнився

Ніхто не готувався до війни. Ми займалися тим, що будували з міліції поліцію – сервісну службу для допомоги людям. Ми не думали, що станемо стройовим підрозділом, що нам потрібні будуть польові кухні. Що доведеться жити в приміщеннях, у відділах поліції, їсти, спати в бронежилетах. Щоб виконувати свої обовʼязки де це можливо. 

Всі – і ювенальна поліція, і патрульна, і карний розшук – перетворились на стройовий підрозділ, який може виконувати певні тактичні завдання. Ми приймаємо участь в організації руху на блокпостах, підтримуємо Територіальну оборону, ЗСУ, підрозділи Нацполіції. [До МВС входить, зокрема, Національна гвардія та Державна прикордонна служба. – Forbes]. Виконуємо завдання з аеропідтримки. Це, звичайно, відрізняється від звичайної поліцейської роботи. 

Щодо аеропідтримки. У нас є підрозділи, які протидіяли браконьєрам на воді, також є гелікоптери. Зараз вони виконують завдання військово-політичного керівництва держави. На жаль, не можу більш детально розповідати про це. 

Також є підрозділи, які професійно працюють з дронами. Збираємо розвідувальну інформацію, і наносимо ураження живій силі противника. Окремо надає допомогу наш штат вибухотехніків. 

з особистого архіву

Генерал Андрій Нєбітов. Фото з особистого архіву

Героїзму – дуже багато. Але я перш за все хочу сказати за наших загиблих. У Київській області троє поліцейських загинуло, семеро отримали поранення. В Ірпіні загинув Сергій Близнюк, думаємо, що це відбулося пʼятого [березня. – Forbes]. Ми тоді проводили евакуацію і ворог почав обстрілювати Ірпінь. У його автівку влучив снаряд. Також Олексій Пономаренко з Вишгорода. Він намагався рятувати людей, потрапив під мінометний обстріл. І Юрій Чабах, уповноважений карного розшуку. Його знайшли у братській могилі у Бучі, в якій люди з комунального підприємства тимчасово ховали тіла. Юрій був до останнього у Бучі, допомогав рятувати людей і, за попередніми даними, був застрелений снайпером. 

Є і протилежне. Я звільнив зі служби 69 людей, які поїхали і не повернулися. Це задокументовано і буде відстежуватись. Бо, знаєте, як у нас люди люблять поновлюватися через суди на роботі. Але я б не рекомендував їм повертатися на службу. Колектив поліцейських так згуртувався, що вони будуть, мʼяко кажучи, ганьбити цих людей, якщо ті спробують повернутися на службу. Бо у найважчі часи – вони зрадили. 

Також я запропонував людям, які помилилися з вибором професії, звільнитися за власним бажанням. Такі теж були. А загалом ми на Київщині втратили за часи війни близько 600 поліцейських. Із різних причин. Деяких я звільнив за прогули, деякі звільнилися самі. Але це 10% від фактичної чисельності нашого гарнізону. Зате за тих, хто залишився, не соромно, і можна далі йти у бій. Я вважаю, краще буде трохи менше, але якісніше. 

Про невійськову злочинність

Загальна кримінальна злочинність на Київщині у десятки разів зменшилася. Є небагато пограбувань. Злодюжки – це такий контингент, які перші тікають з поля бою. Зараз багато людей зі зброєю, блокпости і велика ймовірність бути затриманими. 

Побутових вбивств стало менше втричі. По мародерству. Є громадяни, які крадуть, користуючись тим, що люди виїхали, кинули своє майно. [Станом на 11.04 правоохоронці Київщини зареєстрували 150 фактів мародерства, – Forbes]. 

Щодо вилучення автівок у водіїв напідпитку. Ми діємо на підставі закону: затримуємо пʼяного водія, складаємо протокол за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вилучаємо автівку. Заразом повідомляємо військове керівництво, яке може, за умовами військового часу, вилучити цей автомобіль на потреби армії. З цим проблем немає. Але все це потрібно робити за законом. Порядок нескладний, його важливо дотримуватися. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні