Ерік та Венді Шмідт вирішили шукати блискучі 15–17-річні уми в усьому світі та допомагати їм. /Getty Images
Категорія
Найбагатші
Дата

Колишній гендиректор Google упевнений: геніальність проявляється до 16 років. Як він вкладає мільйони у підлітків, готових змінювати майбутнє планети

6 хв читання

Ерік та Венді Шмідт вирішили шукати блискучі 15–17-річні уми в усьому світі та допомагати їм. Фото Getty Images

Шістнадцятирічний індієць Ар’ян Шарма заснував кілька невеликих компаній. Одна працює у сфері освіти, інша допомагає знаходити роботу «синім комірцям». У підлітка є й масштабніші ідеї – наприклад, об’єднати штучний інтелект і медицину. Проблема – тінейджеру складно дістати підтримку. Інвестори неохоче вкладають у неповнолітніх. А програм, у яких молодь сприймають серйозно, не так багато.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Для Шарми все змінилося лютневого вечора 2021‑го. Друг повідомив йому про програму, яка об’єднує талановитих молодих людей, відчиняє їм двері до коледжу й фінансує сміливі плани зі зміни світу. «Моя перша реакція: це саме те, що потрібно»,– згадує Шарма. Не минуло й кількох годин, як він подав заявку на участь. І в підсумку розробив додаток, який за допомогою штучного інтелекту та машинного навчання виявляє патології на рентгенівських знімках.

Шарма, який також працює над застосуванням штучного інтелекту у фізіотерапії, став одним зі 100 переможців програми Rise. Цей проєкт – частина ініціативи, покликаної «виявляти, розвивати та підтримувати талановитих людей, які працюють на благо інших». Колишній гендиректор Google Ерік Шмідт та його дружина Венді зобов’язалися пожертвувати на нього $1 млрд. Forbes оцінює статки подружжя у $23,1 млрд.

«У важкі моменти нам обом простягали руку допомоги. У нас повірили, відкрили нові обрії, – каже Венді Шмідт. – Ми зрозуміли, що таланти є у всьому світі. Але зовсім не в кожній країні вони мають можливості».

Шмідти вирішили зрівняти шанси. 2019‑го вони уклали угоди з десятками організацій, зокрема з фондом Rhodes Trust, відомим престижною стипендією Родса. Мета – шукати по всьому світу блискучі уми віком 15–17 років та допомагати їм. Виявилося, що браку талановитих підлітків немає. Філантропічна організація Schmidt Futures отримала 50 000 заявок на участь у Rise з усього світу. Спочатку відібрали 500 фіналістів та після докладних співбесід визначили першу сотню переможців. Ці підлітки – уродженці 42 країн, зокрема Мексики, Кенії та Афганістану. Їх цікавлять різні проблеми – від реформи правосуддя до біорізноманіття.

Переможцям оплатять повний курс навчання у будь‑ якому обраному ними університеті. Вони отримають стипендії, консультації менторів, дістануть можливість спілкуватися з іншими переможцями конкурсу. У липні 2022‑го підлітки зможуть безкоштовно приїхати на тритижневу зустріч із однолітками у Південній Африці та отримають від Шмідтів ноутбуки чи планшети, щоб залишатися на зв’язку. Скільки все це коштуватиме, Шмідти поки що не знають. Їхній план – довгострокові інвестиції у молоді таланти. Надалі переможці конкурсу Rise можуть претендувати на допомогу для випускників, гранти для своїх некомерційних організацій і стартовий капітал на відкриття соціального бізнесу.

Вливати великі гроші в ефемерні мрії – чи може бути щось більш ризиковане? Але ця ставка може окупитися з лишком.

«Нове покоління не бачить перешкод. Цим воно відрізняється від дорослих,– каже Венді Шмідт.– Найпрекрасніше у підлітках те, що вони просто не знають, що таке перепони». Ідея Rise народилася на початку 2019 року. Ерік Шмідт летів зі Східного узбережжя до Каліфорнії для участі у програмі наукового акселератора. «Ми поставили собі дуже складне питання, – згадує Ерік Браверман, у минулому співробітник McKinsey та керівник Фонду Клінтона, який зараз керує Schmidt Futures.– Якщо ви вірите у здатність людства розв’язувати найскладніші проблеми, то як надихнути більше розумних людей, котрі розуміють суть цих проблем, на те, щоб присвятити життя їхньому розв’язанню?»

Подружжя знало, що потрібно шукати талановиту молодь, яка ще не засвітилася на радарах, та знизити для неї «поріг входу». Ерік Шмідт, доктор інформатики з Берклі, який з 2001‑го до 2011‑го очолював Google, спочатку хотів шукати геніальних математиків і тих, хто захоплюється природничими науками. Венді наполягала, що треба шукати блискучі уми у будь‑якій галузі знань.

«Дослідники сходяться на думці, що великий талант проявляється до 16 років, а не до 13 чи 14,– каже Шмідт.– У цьому віці люди ще дуже сприйнятливі. У вас є можливість вплинути на їхнє майбутнє».

Піднеслися

Стипендіатами Rise стали троє українців: Іван Дудяк, Наталія Кулешова та Василь Абрамович. Вони отримають фінансування на навчання в будь-якому акредитованому університеті світу, підтримку менторів та участь у тритижневому саміті, який відбудеться 2022 року в Південній Африці.

Іван Дудяк, 18, навчається у школі танзанійського міста Моші. Туди він потрапив за програмою організації United World Colleges, яка має 18 навчальних закладів по всьому світу. Про проєкт Еріка Шмідта дізнався вже в Африці.

Одне із зобов’язань Rise – створити власний проєкт. Разом із батьком-пасічником Дудяк спорудив вулик, адаптований під танзанійські умови. Скорочення популяції бджіл – гостра для країни проблема через незаконне вирубування лісів. «Мене обрали не як проєкт, а як перспективну людину», – вважає Дудяк.

Наталія Кулешова, 17, та Василь Абрамович, 17, подавалися на Rise разом. Наталія навчається у Нью-Йорку в Masters School, а Василь – у приватному лондонському коледжі Далвіч. Їхня розробка допомагає людям з проблемами слуху. «Ми вчимо програму зчитувати мову жестів та перекладати її в текст», – каже Наталія. Програма перебуває у статусі прототипу.

Дудяк мріє вивчати фізику у Массачусетському технологічному інституті. Кулешова з 12 років хотіла вступити до MIT чи Стенфорду. Її мрія: поєднати програмування та нейробіологію зі штучним інтелектом, щоб допомагати людям з ментальними порушеннями. Абрамович проходить вступну кампанію до університетів США. Він мріє займатися IT-підприємництвом та самому зробити програму, яка допоможе молоді проявити себе.

У пошуках талановитої молоді Ерік та Венді співпрацювали з організаціями по всьому світові. Ті допомагали поширювати інформацію про ініціативу. African Leadership Group, наприклад, шукала талановитих підлітків в Африці. Latin Leadership Academy допомогла знайти кандидатів із Латинської Америки. Ті, хто не мав доступу до інтернету, подавали паперові заявки.

Лідія Рут Ноттінгем дізналася про Rise від учителів своєї школи‑інтернату у Гонконгу. Школа входить до освітньої мережі United World Colleges, яка співпрацює з програмою. «Це було так чудово, що навіть не вірило ся, – згадує Ноттінгем, 17. – Я весь час думала: у чому тут каверза?» Уродженку Великої Британії Ноттінгем п’ять разів обирали до британського молодіжного парламенту та номінували на Гарвардську книжкову премію.

Вона увійшла до кількох тисяч претендентів із понад 170 країн. Усі вони пройшли восьмимісячну процедуру розгляду заявок: знімали відеоролики про себе, рецензували роботи інших учасників та створювали проєкти, які демонстрували їхній талант і могли допомогти суспільству. Ноттінгем очолила у своїй школі кампанію із заміни одноразових масок на багаторазові. Про свій проєкт вона розповіла журі у віршах. Дівчина долучилася до переможців і планує вступати на факультет держуправління.

Школяр із Сіетлу Аадья Бхат створив пристрій, що опускає гачки вішаків для одягу, аби до них могли дотягтися люди в інвалідних кріслах. «Мене багато хто підтримав», – каже юнак. Він сподівається вступити до медичної школи та відкрити безкоштовну клініку для незаможних. Серед інших проєктів‑переможців– подкаст для молоді про реформу правосуддя, гідропонна система для вирощування фруктів та овочів у країнах, що потерпають від браку продовольства, та семінари із запобігання ранній вагітності для молоді з табору біженців, у якому мешкає один із претендентів.

Getty Images

Ерік Шмідт. Фото Getty Images

«Підлітки вражають широтою захоплень, – каже Ерік Шмідт. – Якщо вони на чомусь зосереджені, то можуть робити по‑справжньому дивовижні речі».

Навіть ті, кому не вдалося виграти, можуть стати частиною мережі Rise. Багато з 50 000 претендентів перейшли до групових чатів і підтримують контакт одне з одним. Вони допомагають решті готуватися до співбесід та читають роботи нових претендентів. Коли Афганістан захопили таліби, члени Rise об’єдналися і попросили організацію допомогти афганським учасникам програми дістатися безпечного місця.

Саме таку мережу підтримки хочуть створити Шмідти. «Rise – не програма для сотні обраних. Вона для всіх, – каже Браверман. – Це проєкт для підлітків, які виростуть і все життя служитимуть іншим».

Schmidt Futures також підтримує перспективних молодих докторів наук– математиків та науковців природничо‑технічних дисциплін. Фонд виплачує їм стипендії впродовж одного‑двох років після захисту дисертації. Умова – молоді люди мають освоїти нову галузь знань. У планах Шмідтів – підтримувати молодих зірок серед викладачів і студентів коледжів.

Ерік та Венді Шмідт зобов’язалися віддати на благодійність понад $2 млрд. Пара вже витратила на філантропічні проєкти понад $600 млн. Schmidt Family Foundation зосереджений на проблемах сталого розвитку та екології. Організація Schmidt Ocean Institute фінансувала будівництво дослідницького судна Falkor для океанологів.

Пошук нової когорти юних зірок для другої групи Rise вже розпочався. У жовтні відкрито прийом заявок на участь у програмі 2022 року. Мета – поповнювати групу щороку та фінансувати яскраві ідеї протягом багатьох років. Якщо все піде як задумано, масштаб програми зросте щонайменше на порядок.

«Rise дає результат. То навіщо зупинятися на сотні переможців? Чи на тисячі? – каже Шмідт. – Гроші для нас не є проблемою». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд