Як і «Вікіпедія», UGS (Ukraine Global Scholars) є майстром асиметричної моделі. Чи можливо, що натхнення вона черпала з PayPal?
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Як і «Вікіпедія», UGS є майстром асиметричної моделі. Чи можливо, що натхнення вона черпала з PayPal?
«Ефект PayPal». Фінансова компанія PayPal розпочала свою діяльність 1998-го. У 2002-му продали компанію eBay. PayPal породив цілий каскад прекрасних нащадків. Серед них YouTube, LinkedIn, Yelp, Yammer, Tesla, SpaceX, Palantir, Kiva, Affirm.
Подібне явище є і в UGS, але з великою різницею. Стартапи UGS зосереджені на місії допомагати студентам. Ось їхня перша хвиля:
- Mavka допомагає старшокласникам, особливо з незаможних родин, готуватися до вступних іспитів в українські університети. Платформа постачає матеріали, тести, вправи та інші засоби для самонавчання. Ціль? Поширити та вкорінити засади самонавчання для кожного студента;
- ENGin об’єднує менторів-середньошколярів зі США з українськими студентами, надаючи останнім можливість один-два рази на тиждень вивчати англійську розмовну з носіями мови;
- DecidEd стремить до того, щоби старшокласники мали доступ до інформації про заклади вищої освіти в Україні, незалежно від школи й місця проживання, та інформації про специфічні дисципліни, рейтинги тощо;
- YNGO PLUS організовує вебінари та інші безкоштовні навчальні активності. Стартап пропонує онлайн-курси на різні теми, наприклад, «Як написати якісне CV», «Робототехніка в Україні» тощо;
- AstroSandbox допомагає учням глибинно вивчати астрономію, знайомить та об’єднує студентів з різних регіонів України, організовує вебінари та презентації по цілій країні, аби популяризувати вивчення астрономії;
- Movadex від 2018-го пропонує цифрові послуги стартапам по цілому світі. Особливо студентським!
«Асиметрична модель плюс». UGS оновила асиметричну модель. Зростаюча мережа стартапів здебільшого зосереджена на одній місії – допомогти молоді на кожному з етапів навчання отримати доступ до найкращих можливостей, найкраще себе підготувати до вступу і творити зв’язки (робочі і товариські) зі студентами в Україні та по цілому світі.
UGS почала з американських шкіл. Розвинула мережу. Тепер ця мережа включає Канаду, Китай, Близький Схід, Південну Корею, Німеччину. Є плани на Японію, Гонконг, Австралію, Сінгапур.
Стратегія Upstream. UGS напрацьовує програми, націлені на 14-літніх талантів і прогресивних учителів середніх шкіл. Мета – якнайшвидше розпочати процес підготовки.
Який формулюють меседж для них?
- Вивчіть англійську мову досконало до 14 років. Це дасть колосальну кумулятивну перевагу.
- Беріть участь у конкурсах – хакатони, математика, точні науки, шахи, астрономія. Пам’ятаймо: кожен із нас геній, аж поки не вступить у змаг.
- Обдумуйте позашкільну програму (extracurriculars). Це пришвидшить особистий розвиток і дасть сильнішу позицію, коли будете подаватися на навчання.
- Дізнавайтеся більше про стартапи, досліджуйте їх та беріть участь у них.
Щодо пункту четвертого хтось може сказати: «Божевілля! Це зарано!» Поговоріть із організаторами Lviv IT Arena Startup Competition про їхній конкурс. Вони розкажуть, що 15–16-літні команди належать до найцікавіших, найбільш конкурентних і привабливих. Катерина Михалко розпочала свій стартап NUKA у 17 років.
Які пріоритети у UGS?
- Поліпшити, поширити літній семінар. Ціль на 2021-й – 70 учасників, включаючи програму UGS Junior.
- Поліпшити, поширити онлайн-курс. Ціль на 2021-й – 10000 додаткових учасників.
- Наростити програму стажування в Україні. Ціль на 2022-й – 100 стажерів. 4.Збільшити міжнародну мережу шкіл з 90 у 2020 році до 150 у 2021-му.
•••
У 1980-х роках, щоб заіскрити економічний розвиток знаннями та мережами, Китай відрядив 40000 спеціалістів вивчати економіку та бізнес до США та Японії. Чому? Тому що у 1980-х саме там найбільше можна було навчатись економіки й бізнесу.
Українське господарство має вибір: наново винаходити 100 разів колесо або зробити те, що зробили американці у XIX столітті. Вони навчались в Англії (залізниця, металургія тощо) та Німеччини (машинобудування, хімічна справа). Японія другої половини XIX століття навчалась в Америки та Європи (виробництво, військова справа). Китай 1980-х років вивчав економіку та бізнес у США і Японії.
Україна 2021-го? Є багато нагод: навчатись у Кремнієвої долини, Бостона, Пекіна, Гуанчжоу та Шанхая, Торонто і ТельАвіва, Німеччини і Сінгапуру.
Найбільш прецедентний для нас зразок – Південна Корея, яка також перейшла історичну фазу олігархії і намагається осучаснити економіку. Корейці докорінно розуміють: щоб створити нове, ринкове, суперконкурентне господарство, їм потрібно виплекати і гартувати кількасот тисяч нових провідників і технологів – компетентних, глобально мислячих, з особистою мережею, кількасот професорів/ фінансистів/спеціалістів.
Ядро стратегії – інтенсивне навчання за кордоном. «Навчитись від найкращих, щоб будувати у себе вдома». Де найбільше вчаться 250000 південнокорейських студентів за кордоном? Китай – 70000. Америка – 60000. Канада – 30000.
Коли корейці говорять про економічний розвиток, це для них суперповажна тема і суперзосереджена стратегія.
Як діяти нам? Кожний може зробити внесок у розробку цієї стратегії для України. Заохочувати молоді таланти оволодіти англійською та завершити курс UGS на Prometheus. Сконтактувати їх із ENGin, щоб уможливити вдосконалення розмовної англійської. Створити місцеві клуби, аби взаємно допомогти готуватися до іспитів, написання аплікацій, есе. Програма клубу – дослідити найкращі світові університети та підготувати до конкуренції за стипендії.
Працедавці можуть розгорнути програму стажування влітку, щоб дати студентам класні можливості працювати в Україні. У США і Канаді навчається понад 5000 українських студентів, це кандидати на стажування. Є багато й інших можливостей для конкретної зосередженої дії. Потрібні тільки бажання, уява та вдумливе зусилля.
Асиметрична модель дає «Давидові» можливість успішної боротьби з велетнями. Кладе в руки важелі, що уможливлюють різко диспропорційну віддачу. У випадку міжнародної мережі студентів – віддачу на десятиліття.
Міжнародна мережа студентів – одна з кількох стратегій, як можна допомогти розвиткові українського господарства. Знизу – вверх. Може, скористаймося нею?
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.