Несія Фердман – психолог і коуч перших осіб компаній із 20-річним стажем, а також автор книги «Сходи імені себе». У розмові з Forbes Ukraine Несія розповіла про сучасне поняття коучингу, важливість призначення та вплив кожного члена в команді на успіх бізнесу.
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Чому обрали коучинг? Як можете визначити поняття коучингу зараз?
Якщо досліджувати етимологію слова «коуч», воно повʼязане зі словом «візок», тобто «засіб пересування». Коуч допомагає людині сформулювати мету і зрозуміти, як її досягти, використовуючи весь її потенціал та можливість для розвитку особистості. Для мене коучинг – це коктейль із базисних інгредієнтів.
- Перший інгредієнт – це швидкість та ефективність досягнення цілей.
- Другий – це краса рішень. Це коли людина, приймаючи рішення на глибинному рівні, каже: «Так, це воно і це моє». Краса рішень впливає на швидкість та ефективність досягнення цілей.
- Третій – усвідомлена відповідальність. Плюс завжди якесь натхнення, розширення власних кордонів. Це обовʼязкові складові.
Але до рецепту завжди додається певна «спеція», залежно від цілей та індивідуальних особливостей кожного клієнта.
До коучингу я прийшла не відразу. У мене дві базові вищі освіти, обидві я отримувала у Києві. Перша – аудит, друга – практична психологія. Пізніше, коли я 10 років очолювала Інститут неформальної єврейської освіти «Меламедія», я познайомилася з одним із найважливіших аспектів єврейської філософії – вмінням ставити питання, що є одним із значущих елементів у коучингу. Згодом я пройшла різні професійні курси і навчаюсь досі. Коучинг дає можливість не ставити діагноз, а працювати з успішними людьми, розвиваючи особистості, компанії, та розвиватися самій.
Коуч – це експерт у створенні умов, у яких максимально розкривається потенціал людини/компанії, але відповідальність за результат несете ви самі.
Коли клієнт сам розуміє, що і як робити далі, – це і є результат.
Як ви зазвичай оцінюєте результати роботи з клієнтом?
У коучингу спільно з клієнтом обираються певні чіткі та зрозумілі метрики, за якими оцінюється результат. Приміром, якщо запит у тому, щоб скоротити час, витрачений на оперативну діяльність, і зберегти до того ж ефективність процесів, ми фіксуємо, скільки часу людина витрачає зараз, наприклад 70%, і фіксуємо, скільки бажаємо витрачати, наприклад 30%. У коучингу ми завжди формуємо чіткий критерій та відстежуємо показники. Буває таке, що ми визначили запит, метрики та критерії, зробили перші кроки. Потім бачимо, що за кілька кроків змінюються самі запити, отже, потрібно змінити метрики. Ми зупиняємось, робимо скринінг, аналізуємо, куди ми просунулися. Змінюємо метрики згідно з новими запитами і рухаємося далі.
У коучингу важливо не «підсадити» на себе. Вирішення завдань та прогрес у досягненні результатів не мають займати більше за визначений час. Коли людина приходить до розуміння шляхів та інструментів досягнення цілей, їй часто вже більше не потрібен коуч. Коли клієнт сам розуміє, що і як робити далі, – це і є результат.
Як працює командний коучинг для компаній?
Насамперед такий коучинг дає розуміння впливу індивіда на команду, показує, як ефективно взаємодіяти та розподіляти ресурси учасників. Члени команди вчаться передавати завдання та бути відповідальними за нього, розуміти цінність та вплив їхнього вкладу в проєкт. Часто команда – це люди з різними цінностями, тому важливо визначити принципи взаємодії для ефективного управління, досягнення цілей компанії. Принципи – те, що ми можемо заявити, і потім разом їх дотримуватися.
Коуч – це експерт у створенні умов, у яких максимально розкривається потенціал людини.
Коли впроваджено командні принципи – це допомагає формуванню причетності, розподілу відповідальності та реалізації стратегії. Прийняття відповідальності – це дуже важливо. Не можна сказати людині просто: «Будь відповідальним». Це одне з найбільш обговорюваних питань у командному коучингу. Якщо член команди не має свободи вибору, він не має почуття відповідальності. Людина обирає дію, отримує результат і приймає за нього відповідальність.
У чому суть вашої книги «Сходи імені себе»?
Моя книга – це концентрат, який визначає мою запатентовану методологію розвитку особистості. У центрі концепції – спіральні сходи розуміння розвитку та руху до реалізації свого призначення.
- Свобода вибору – це центральна вісь, на яку нанизані три основні щаблі.
- Перша – це цінності, принципи, сильні сторони та робота з перешкодами.
- Другий ступінь – якість життя, його базові складові та складання свого коду якості життя.
- І третя – формування та розуміння власної спадщини.
У книзі є теорія та практика, проходячи яку, кожен будує свої власні сходи розвитку. Моя книга, якщо так можна сказати, – наче схема метро. Кожен етап – як нова станція, виходячи на якій, відкриваєш інший світ. Можна вивчити схему метро, проте це не означає, що ти знаєш усе місто. Але з її допомогою можна опинитися у потрібній точці, зрозуміти мету та обрати засоби її досягнення. Читаючи книгу, проходячи цими «станціями», практикуючись, читач і будує сходи імені себе. Такий ось підхід.
Людина обирає дію, отримує результат і приймає за нього відповідальність.
Чи є у вас особистий коуч і звідки черпаєте енергію?
Коли працюєш із клієнтами, дуже важливо, у якому ти сам стані. Ти маєш бути у тонусі, як фізичному, так і психологічному. Інакше не зможеш тримати фокус і бути в концентрації, не зможеш створити необхідний «простір». Тому себе треба тримати у «формі».
Я займаюся спортом, стежу, що я їм, скільки сплю. Мені взагалі цікаві люди, я люблю танцювати, подорожувати, відкривати для себе нове у різних сферах.
Щороку я проходжу власну терапію, у мене є свій коуч і супервізор. Я багато чого вчуся у своїх клієнтів і у своєї доньки. Після кожної коуч-сесії я фіксую собі, чого я навчилася. Це усвідомлене, спрямоване навчання, і я реально вдячна людям, які дають мені таку можливість. Розвиваючи інших у реалізації їхнього призначення, я реалізую своє, і це усвідомлення мені дає величезну енергію.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.