Teqball Group планує влаштувати принаймні 40–50 змагань із текболу у світі у 2022-му. Фото: TEQBALL
Категорія
Компанії
Дата

Текбол — суміш футболу та пінг-понгу, який обожнюють Мессі та Неймар. Як новий вид спорту став прибутковим бізнесом на $15 млн

3 хв читання

Teqball Group планує влаштувати принаймні 40–50 змагань із текболу у світі у 2022-му. Фото: TEQBALL

Текбол вигадали у Будапешті, де у 2012-му трійці футбольних фанів спало на думку пограти футбольним мʼячем на столі для пінг-понгу. Тепер ця гра - прибутковий бізнес, яку обожнюють топ-фуболісти

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

В його перший офіційний день у складі «ПСЖ» у серпні тренування Ліонеля Мессі зняли на камеру, і це відео стало вірусним. Він стоїть перед зігнутим столом, що схожий на стіл для пінг-понгу, і за допомогою голови та ніг майстерно відбиває мʼяч так, щоб той перелетів через перегородку посеред столу, де на мʼяч чекає партнер по команді.

Це було не перше вірусне відео для текболу, маловідомого спорту, для якого такий стіл необхідний. У 2017-му зʼявилося відео, в якому Мессі грає у текбол із сином на їхньому зробленому на замовлення спеціальному столі. Такий є і у Девіда Бекхема. І у Неймара. Навіть Джастіна Бібера спіймали на камеру, коли він намагався похизуватися власними футбольними навичками.

За десять років після виникнення в Угорщині текбол нарешті може отримати загальне визнання і власну славу. Teqball Group і FITEQ, керівна організація цього виду спорту, оголосили 17 січня про те, що підписали угоду на $850 000 із ESPN на пряму трансляцію онлайн 12 американських змагань цього року, а на ESPN2 і ESPNU покажуть шість програм із записами найкращих моментів. Але Федерація текболу націлилася на ще більшу перемогу: місце у Олімпійських іграх у Лос-Анджелесі – 2028.

«Думаю, у нас є шанс», – каже Аджей Нвосу, гендиректор Teqball Group і президент Національної федерації текболу США.

Текбол вигадали у Будапешті, де у 2012-му трійці футбольних фанів спало на думку пограти футбольним мʼячем на столі для пінг-понгу. Один з них був інженером і він зрозумів, що якщо зігнути стіл трохи дугою, це змінить динаміку відскакування мʼяча і так буде цікавіше.

Перший стіл зробили у 2014-му, і спорт набув шаленої популярності у Східній Європі. Сьогодні у всьому світі понад 5000 текболістів, 85 визнаних національних федерацій і FITEQ, текбольна версія ФІФА.

Текбол — суміш футболу та пінг-понгу, який обожнюють Мессі та Неймар. Як новий вид спорту став прибутковим бізнесом на $15 млн /Фото 1

Аджей Нвосу приєднався до Teqball Group у 2019-му після того, як майже сім років керував брендом спортивного одягу. Фото: TEQBALL

Враховуючи свій розмір, цей спорт показав непогані фінансові результати. Попри вплив пандемії на спорт у світі, текбол був прибутковим, зібравши $15 млн доходу у 2021-му. Цьому переважно посприяли продажі столів і спонсорські угоди із брендами, такими як Adidas, Gatorade і Coca-Cola.

Вливання грошей від ESPN допоможе текболу скористатися моментом і створити кращі умови для гравців. Нвосу каже, що для близько 15% гравців текбол – це повноцінна робота і вони можуть заробляти $100 000 на рік, якщо готові далеко їздити; це завдяки все більшим призовим фондам і великій кількості змагань.

«[ESPN] допомагає нам зробити квантовий стрибок, який потрібен саме зараз», – радіє Нвосу. Першу пряму трансляцію показали 16 січня із Сан-Дієго.

Та не всім спортсменам так щастить з фінансової точки зору. На Чемпіонаті світу 2021-го з текболу загальний призовий фонд був лише $200 000 і його розділили серед низки переможців у пʼяти категоріях.

Маргарет Осмундсон, одна з найкращих гравчинь парних змагань з текболу у світі і засновниця жіночого клубу Bella Teq, за свою майже дворічну текбольну карʼєру заробила приблизно $15 000. Колишня професійна футболістка, Осмундсон вдень працює організатором позакласної діяльності у коледжі, щоб покривати свої витрати на тренування і подорожі.

Коли йдеться про завоювання довготривалого визнання, маленьким новим видам спорту на кшталт текболу не надто щастить. «Це мʼясорубка, як і світ стартапів», – каже Тім Дерденджер, помічник викладача в Школі бізнесу Теппера при Університеті Карнегі-Меллон. 

Угода із ESPN – це «гігантський крок уперед», додає він, але складність полягає в тому, щоб досягти «критичної маси» людей, які цікавляться спортом, а це відбувається органічно і поступово. Маркетинг тут допоможе лише до певної межі.

Стати олімпійським видом спорту ще складніше, і не лише для нових видів спорту. Бейсбол вперше повернувся в Олімпійських іграх в Токіо у 2021-му після двох циклів за бортом. Гольфу ж довелося чекати понад 100 років.

«В гольфі переможці щотижня забирають додому понад мільйон доларів, – каже Дерденджер. – Це показник того, наскільки важко стати олімпійським видом спорту».

Та все можливо. Перевага текболу в тому, що він вже має звʼязок із величезною аудиторією. Згідно з дослідженням від Бібліотеки Конгресу, у світі приблизно 240 млн зареєстрованих футболістів, а якщо врахувати ще й фанатів-ентузіастів, то любителів футболу рахують мільярдами.

Не останню роль відіграє те, що це гендерно нейтральний спорт (Нвосу каже, що категорія змагань серед змішаних команд є найбільш популярною), і те, що спортсмени, так би мовити, близькі до народу. Хоч і рідко, але були випадки, коли спорт, який став відгалуженням більшого виду спорту, потрапляв на Олімпійські ігри: минулого літа в Токіо відбувся дебют баскетболу 3x3.

Наразі Нвосу та інші лідери текболу продовжують лобіювати Міжнародний олімпійський комітет. На користь текболу виступає те, що його додали до Європейських ігор 2023-го.

МОК часто може виставляти високі вимоги, але, за словами Нвосу, комітет сказав йому, що текболу треба буде принаймні 75 визнаних національних федерацій, щоб їхню заявку почали розглядати. Текбол вже може похизуватися навіть більшою кількістю національних федерацій.

«Ми продовжуємо рости дуже швидкими темпами, тому це питання не «якщо», а «коли» нам вдасться стати олімпійським видом спорту, – каже Осмундсон. – Олімпійські мрії будуть значно ближчими, ніж тоді, коли я починала свою карʼєру текболістки». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд