Які в Україні є способи підтвердити наявність щеплення проти COVID-19, яка між ними різниця та як ними користуватися
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію проти COVID-19 видають тільки тим, хто отримав обидві дози (якщо йдеться про дводозні вакцини). Це паперовий документ, який видає сімейний лікар або будь-який медичний заклад, підключений до електронної системи здоровʼя. Його заповнюють англійською або французькою, а також українською мовами.
У документі зазначено персональні дані пацієнта, назву вакцини, дати отримання, назву виробника, серійний номер, інформацію про лікаря, який вносив дані, його підпис, печатку закладу й підпис пацієнта.
Міжнародне свідоцтво також можна використовувати для закордонних подорожей, адже воно відповідає міжнародним медико-санітарним нормам. Проте в більшості випадків для підтвердження вакцинації вимагається саме COVID-сертифікат.
COVID-сертифікат
COVID-сертифікати – це цифрові документи, які містять дані про вакцинацію від COVID-19 або негативний ПЛР-тест, чи відомості про перенесену хворобу (останні дві функції в Україні зʼявляться згодом).
Існування цифрових сертифікатів стало можливим в Україні завдяки Електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Будь-який громадянин, який зробив щеплення проти коронавірусу, може отримати цифровий COVID-сертифікат внутрішнього або міжнародного зразка в смартфоні через портал «Дія» без відвідування медичного закладу.
Працівники центру вакцинації від COVID-19 або мобільні бригади вносять дані про щеплення пацієнта до електронної системи охорони здоровʼя, звідки їх «підтягує» «Дія» для генерації сертифіката.
Попри те що COVID-сертифікат – від самого початку цифровий документ, за потреби його можна роздрукувати. Тобто він може існувати в будь-якій зручній для користувача формі.
Які бувають COVID-сертифікати
В Україні планується запровадження трьох видів COVID-сертифікатів: сертифікат вакцинації, ПЛР-сертифікат та сертифікат про одужання від коронавірусу.
Українці вже можуть скористатися міжнародними та внутрішніми сертифікатами про вакцинацію. У міжнародних зазначається більше медичної інформації і є QR-код, який за потреби можна предʼявляти в «Дії» як під час перетину кордону України з 43 країнами Довірчої мережі е-здоровʼя ЄС, так і в закладах інших країн (наприклад, якщо сертифікат вимагається для відвідування ресторану). Цей документ було розроблено відповідно до вимог ВООЗ на основі Digital Green Certificate Єврокомісії.
Міжнародний COVID-сертифікат дійсний 365 днів.
Внутрішні сертифікати містять фото власника. В Україні існують внутрішні цифрові «зелені» та «жовті» сертифікати вакцинації. «Зелені» – це сертифікати про повну вакцинацію. Вони також дійсні протягом 365 днів із дати останнього щеплення.
«Жовті» – це сертифікати про отримання першої дози вакцини. Такі сертифікати дійсні з наступного дня після щеплення і упродовж 120 днів.
Різниця в обмеженнях для власників «жовтих» та «зелених» сертифікатів відчуватиметься тільки у «червоній» зоні. Наприклад, у «червоній» зоні зможуть працювати тільки ті заклади, у яких усі працівники мають «зелені» сертифікати.
Сертифікати про негативний ПЛР-тест, зроблений не раніше ніж за 72 години, вже чекають на тестування. Щоб отримати доступ до такого сертифіката якнайшвидше, слід зареєструватися на бета-тестування, тільки-но Міністерство цифрової трансформації України повідомить про таку можливість.
Сертифікати про одужання зʼявляться після ПЛР-сертифікатів.
Як отримати цифровий COVID-сертифікат
Отримати міжнародний цифровий COVID-сертифікат можна на порталі або в застосунку «Дія». Внутрішні сертифікати – винятково в застосунку «Дія».
Згенерований у смартфоні сертифікат – це повноцінний документ як у межах України, так і за кордоном. Його потрібно підписати за допомогою «Дія.Підпис». Це підпис за допомогою біометричних даних (фото користувача в різних ракурсах), він генерується в смартфоні за кілька хвилин.
Сертифікат, згенерований на порталі, надходить користувачу у форматі посилання на pdf-файл на електронну пошту, привʼязану до акаунту в «Дії». Друкувати його необовʼязково, але можна це зробити. Підписувати сертифікат на порталі можна будь-яким кваліфікованим електронним підписом.
Що робити, якщо цифровий COVID-сертифікат у «Дії» не працює
Якщо сертифікат не згенерувався автоматично, це означає, що лікар або не вніс дані про вакцинацію до системи ЕСОЗ, або в записі є помилки. Це може бути помилка в ІПН, даних про вакцину, особистих даних користувача.
Щоб їх виправити, слід звернутися до пункту, де ви робили вакцинацію, щоб внести або скоригувати дані. З собою потрібно мати паспорт або інший документ, який посвідчує особу.
Внести чи виправити дані про вакцинацію має той лікар, який її проводив у пункті щеплення. Якщо щеплення пацієнт робив у свого сімейного лікаря, потрібно звертатися до нього.
Якщо помилка саме в особистих даних, виправити її можна в будь-якого лікаря – як сімейного, так і лікаря вторинної ланки. Це може зробити будь-який фахівець, який має доступ до ЕСОЗ.
Не купуйте підробні сертифікати. Такий «документ» не зʼявиться в «Дії», адже підробному QR-коду немає звідки брати інформацію. Тож він нічим не допоможе ані при перетині кордону, ані в інших випадках.
Навіть якщо він «пройшов» через лікаря та систему ЕСОЗ, це не означає, що підробка працюватиме. Мінцифри та Кіберполіція шукають шахраїв, що займаються виготовленням підробних сертифікатів. Якщо зʼясується, що якийсь лікар вводив фейкові записи про вакцинацію в систему, ці записи анулюватимуться разом із сертифікатами.
Що робити, якщо вакцинувалися за кордоном
Наразі отримати COVID-сертифікат у «Дії» можуть тільки ті, хто робив щеплення в Україні. Згодом НСЗУ планує додати можливість генерації сертифікатів на основі вторинних даних (тобто якщо пацієнт звернеться до лікаря з документом, що підтверджує вакцинацію в іншій країні). Поки що можна використовувати COVID-сертифікати тієї країни, де було зроблено щеплення. Також на підставі цього документа можна витребувати в лікаря міжнародне свідоцтво про вакцинацію.
Пам’ятайте, що в кожній країні свої правила перетину кордону, які постійно змінюються. Тому перед подорожжю перевіряйте актуальні дані на державному порталі Міністерства закордонних справ https://tripadvisor.mfa.gov.ua/.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.