Архітектор, девелопер і підприємці розмірковують, чи замінить заміське життя мегаполіси, у спецпроєкті Riviera Village і Forbes.
Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго».
Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!
Швидкість, з якою сьогодні змінюється світ і трансформуються наші цінності, вражає. Лайфстайл майбутнього, як і багато сфер нашого життя, буде спрямований на спільні цінності, комфортне середовище та ком’юніті поруч. Таким факторам все частіше відповідає не шумний мегаполіс, а спокійне заміське життя. Разом з Riviera Village ми зібрали кілька цікавих думок про те, як житимемо в майбутньому і чи покинемо міста заради більш розміреного й усвідомленого життя.
Володимир Лімаков, співзасновник Riviera Village
За 10 років нам вдалося створити унікальне середовище для життя, об’єднане спільними цінностями
Сьогодні в суспільстві відбуваються зміни, що визрівали протягом останніх 10 років. Якщо раніше місто давало людям відчуття причетності до чогось важливого, то за останній час його user experience стрімко падає. Каталізатором до змін стала пандемія. У цей період у нас у поселенні заповнюваність зросла до 120% – в деяких будинках одночасно могли мешкати кілька сімей. У багатьох відбулося переосмислення можливості працювати дистанційно й жити більш гармонічно.
Цінності й сенс життя – ось що об’єднуватиме людей у майбутньому. На перший план вийде не рівень споживання, а те, наскільки людям комфортно разом взаємодіяти. За 10 років нам вдалося створити унікальне середовище для життя, об’єднане спільними цінностями. Можна побудувати хороший ресторан або спортклуб, але зробити так, щоб людям було приємно в ньому зустрічатися, набагато складніше.
Коли ми починали будувати Riviera Village, середній вік нашого клієнта становив 45–55 років. Сьогодні він знизився на 10–15 років. Це нове покоління я називаю поколінням творців. Ці люди їздять не на величезних машинах, а обирають електрокари. Живуть не у палацах, а у просторах, які відповідають розміру їхньої сім’ї, у місці з хорошою природною та людською екологією. І найголовніше – нова успішна людина має час на себе, своє здоров’я, сім’ю, друзів. Якщо в тебе є гроші, але немає часу – це не успіх.
Гернот Ляйтнер, австрійський архітектор, модератор проєкту Riviera Village
Сучасний будинок має бути flexible, щоб слугувати як офіс, ресторан, зона відпочинку чи навіть школа і дитячий садок.
Пандемія дала людям зрозуміти, наскільки важливий простір, в якому вони живуть. Сьогодні є тренд на заміське життя. Люди готові інвестувати у красиву та зручну локацію, де вони почуватимуться у безпеці поруч з однодумцями. Аспекти безпеки і зменшення соціальних контактів мають сьогодні великий вплив на вибір місця для життя.
Сучасний будинок має бути flexible, щоб слугувати як офіс, ресторан, зона відпочинку чи навіть школа і дитячий садок. Також люди зрозуміли важливість поєднання їхнього будинку з природою, щоб оселя органічно вписувалась у довкілля.
Що про тренд на заміське життя думають підприємці? Чи готові вони проміняти швидкість і можливості мегаполісу на розмірене життя?
Олег Гороховський, співзасновник monobank
Сьогодні є певний тренд на заміське життя. Думаю, що в майбутньому в місті залишиться лише комерційна нерухомість.
Я вважаю себе міським жителем. У Riviera Village ми із сім’єю будуємо собі дачу, де плануємо проводити вихідні. Спочатку я скептично ставився до цього напряму, мені хотілося трохи менше часу витрачати на дорогу, тому я переглядав варіанти в Конча‑Заспі, Козині. Але коли я потрапив у Riviera, то був вражений: територія містечка виявилася більш схожою на п’ятизірковий готель, в якому є всі можливості і для дітей, і для дорослих.
Раніше я вважав, що якщо у мене з’явиться заміський будинок і в ньому щось трапиться із газом або трубою, це будуть винятково мої проблеми. У Riviera я побачив багато загальної інфраструктури, тут є обслуговування будинків і можна отримати сервіс як у правильному багатоквартирному комплексі, де за все відповідає керівник. Ще одним важливим фактором у виборі виявилася відсутність парканів. Це дає відчуття, що все навколо твоє.
Якби у Києві магічним чином розв’язалися питання заторів, то жити за містом стало б набагато більше людей. Сьогодні є певний тренд на заміське життя. Думаю, що в майбутньому в місті залишиться лише комерційна нерухомість – офіси, банки, аптеки, ресторани, але не квартири.
Володимир Многолєтній, CEO Genesis
Мені довелося перебудувати всі особисті процеси.
Ми із сім’єю спланували переїзд за місто після народження дитини. Квартира, в якій я мешкав майже 10 років, знаходиться в п’яти хвилинах від офісу, але вона зовсім не пристосована для дітей. Зараз ми орендуємо будинок у районі Лебедівки, у безпосередній близькості до Riviera.
Мені довелося перебудувати всі особисті процеси, я приїжджаю і йду з офісу пізніше, щоб не втрачати час у заторах. У дорозі я перебуваю 30–35 хвилин в один бік, у цей час або працюю, або роблю дзвінки. Ми стали більше часу проводити вдома, але це не викликало якихось величезних змін у нашому житті й не виявилося для нас чимось жахливим. З очевидних плюсів – повітря, природа і тиша. У вихідні я гуляю в лісі, слухаю аудіокниги, бігаю, проводжу час наодинці та із сім’єю.
Напрямок Лебедівки мені подобається набагато більше, ніж будь‑який інший у Києві. Я переконаний, що саме там через три‑п’ять років житиме багато людей, для яких важливими є гарна природа, нормальна транспортна доступність і відсутність пафосу в стилі «дорого‑багато».
Василь Тофан, партнер інвестиційного фонду Horizon Capital
Більш спокійне, органічне середовище проживання, крім якості життя, підвищує й ефективність роботи.
Ми із сім’єю жили в різних містах – Роттердамі, Амстердамі, Бостоні, Києві – і завжди вибирали центр. Виходиш з дому і відразу опиняєшся в гущі подій. На бажання переїхати за місто вплинуло кілька факторів. По‑перше, пандемія стерла межу між будинком і офісом. Тепер мій офіс там, де мій лептоп. По‑друге, виник потяг до більш екологічного середовища проживання. До того ж у нас нещодавно народилася третя дитина і потрібно більше простору.
Для моєї сім’ї дуже важливі природа й екологія. Riviera Village зацікавила тим, що тут багато простору. Крім того, тут хороше ком’юніті, поруч живуть молоді прогресивні люди зі схожими цінностями. Я радий, що мої діти зростатимуть разом з їхніми. І, звичайно, важлива базова інфраструктура, яка гармонійно вписана в довкілля.
Тут також є більше місця для того, що називають mindfulness. У великому місті цього складніше досягти. Вважаю, що більш спокійне, органічне середовище проживання, крім якості життя, підвищує й ефективність роботи. Здебiльшого в епоху Zoom.
Олена Туз, власниця Simple Money
Мені не потрібно вибирати, я мама чи бізнес‑леді. Дитина росте поруч, я можу прогулятися з коляскою на природі, поки проводжу нараду в Zoom.
Я була міською жительницею доти, доки у мене не народилася дитина. Ми з чоловіком до пандемії часто проводили кілька тижнів на віллі або в будинку на природі в різних країнах. У якийсь момент я подумала: а чому б не жити так повсякчасно? Зараз ми будуємо дім у Riviera Village і регулярно сюди приїжджаємо.
Чоловік відразу сказав мені, що він міська людина і йому потрібна соціалізація. Я запропонувала просто спробувати пожити за містом. До того ж нам не потрібно їздити кожного дня в офіс на дев’яту ранку – ми перейшли на віддалену роботу з появою малюка ще 2,5 роки тому. Виявилося, що коли ти добре спиш і відпочиваєш, то і працюєш ефективніше. Ми стали працювати менше, а заробляти більше.
Життя за містом з дитиною, звичайно, вимагає певної організації. Важливо враховувати багато нюансів, дивитися, наскільки розвинена комунікація всередині поселення. У Riviera є адміністратор, який вирішує побутові та господарські проблеми, а ти можеш просто жити своє життя. Але найкрутіше, що мені не потрібно вибирати, я мама чи бізнес‑леді. Дитина росте поруч, я можу прогулятися з коляскою на природі, поки проводжу нараду в Zoom. Усе вдається поєднувати, і це чудово.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.